Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egész DNS egy nagy összefüg...

Az egész DNS egy nagy összefüggő fonálszerűség a sejtmagban?

Figyelt kérdés

Akkor hogy lesznek belőle ilyen különálló kromoszómák?


(ne hari, ha hülye kérdés, de tényleg nem értem.:SS)


2010. máj. 9. 09:48
 1/5 anonim ***** válasza:
A Kromoszomában van a DNS.
2010. máj. 9. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A sejtben pedig a kromoszomák. De ne értsd félre a sejt "agya" az nem a sejtmagban van hanem a sejt membránban.
2010. máj. 9. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
nem összefüggő, darabokból álló gubanc inkább. bizonyos sejtek csak bizonyos dns darabokat használnak, a többit "tömörítik" és kitapasztják a sejtmag belsejéhez, a többi pedig kitekert, használható állapotban van a magban. sokan nem tudják, de amikor a kromoszómákat mutatják az valójában a megkettőződött dns anyagunk, tehát épp osztódási fázisban látni őket. ugye minden kromoszómából 2 van, egy anyai, egy apai. viszont egy kromoszómának a 2 szemközti szára teljesen azonos. úgy kell elképzelni, hogy mikor indul az osztódás, akkor a dns darabok feltekerednek "pálcikákká" és az anyai és apai párba áll(ha ekkor néznénk fényképet akkor azon 23 pár sima pálcikát látnánk). amikor a dns megkettőződik, akkor képletesen szólva minden pálcika csinál magáról egy másolatot, de nem engedi el, hanem a közepüknél fogva összeragadva maradnak. ilyenkor látjuk azokat az x betűket, azaz a kromoszómákat, amiből 23pár van. valójában persze a sejtben nagyon rövid ideig van kromoszómaként, csak azért ezt szokták mutogatni, mert a kromoszómák jól festődnek, könnyen vizsgálhatók, tehát bizonyos genetikai rendellenességek ilyenkor állapotban láthatóak(pl ha egy kromoszómából 3 db van).
2010. máj. 9. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
utolsó vagyok. azt még elmondanám, hogy a feltekeredést úgy kell érteni, mintha egy hosszú cérnából egy pici gubancot csinálnál. a hosszú szálakat vagy szabálytalan gubancokat nem tudja mozgatni a sejt, ezért a dns összetekeredeik nagyon nagyon sűrűre.
2010. máj. 9. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi, erre voltam kíváncsi, csak nem tudtam rendesen megfogalmazni
2010. máj. 9. 12:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!