Mi az az anyag a Föld belsejében, ami kiváltja a gravitációs kölcsönhatást?
Már régóta érdekel, de sehol nem találtam meg.:/
Link is jó. Köszönöm előre is:)
Nincs olyan anyag, és nem a föld belsejében váltja ki.
A gravitáció az anyagnak a tulajdonsága. Nagysága a tömegével arányos, és minden anyag ennek megfelelően "húzza" maga felé a másikat. Ez a "húzás" mindig a test tömegközéppontja felé irányul. Ha kettévágod a testet, azoknak is lesz tömegközéppontjuk, csak most máshol. Most a "húzás" abban az irányban lesz.
Azért érzed, hogy a földnek a rád ható gravitációja a a föld belsejéből jön, mert a hozzád képest rendkívül nagy föld tömegközéppontja a földgömb közepében van.
Az első már megválaszolta a kérdést. Igen, egészen egyszerűen annyiról van szó, hogy az anyag elválaszthatatlan tulajdonsága, hogy van gravitációs vonzóereje. Ez a hétköznapi életben azért nem látszik nyilvánvalónak, mert a többi kölcsönhatáshoz képest elenyészően kicsi.
Például két elektron is vonzza egymást, de a köztük lévő elektromágneses taszító erő elképzelhetetlenül nagyobb ennél a vonzásnál. Kb. tíz a mínusz negyvenhetediken-szer nagyobb a taszítás mértéke. :)
Mivel ilyen gyenge ez a kölcsönhatás, igen sok anyagnak kell egy helyre összegyűlnie, hogy "észrevehető" gravitációs erőt produkáljon. (Példának fel szokták hozni, hogy két tízezer tonnás csatahajó száz méterről, pár gramm "erővel" vonzza egymást. :D)
Na már most, ha belegondolsz mekkora a Föld, akkor megértheted, hogy miért ekkora a gravitációs ereje. Arra is válasz, hogy miért függ erősen az égitestek gravitációja attól, hogy mekkora a tömegük. Vigyázat, a felszínükön tapasztalható gravitációs erő viszont függeni fog a sűrűségüktől is, hiszen az sem mindegy milyen kis térrészbe van az adott mennyiségű anyag bezsúfolva. :)
dellfil
Bocsánat, van egy szarvas hiba a kommentemben. Természetesen az elektromágneses kölcsönhatás tíz a negyvenhetediken-szer nagyobb. A gravitációs erő a kisebb tíz a MÍNUSZ negyvenhetediken-szer. Mármint az elektromágneses erőnél. :D
dellfil
Ne fizikázzatok már itt, neki egyértelmű válasz kell, tessék: Aza sokk főld.
Egyébként Higgs-bozonok amik abba sok főldbe vannak, de ez még nem bizonyitott.
És itt egy kép, ilyeneket találhatsz ha elég mélyre ásol a főldbe.
Persze azért vigyázz a ráknépséggel meg a reptoidokkal...
Basszus! Nem fikáz itt senki senkit, de fogja már fel: Az anyag okozza. A gravitáció oka maga az anyag. Van és kész. Nem olyan, mint egy buszmegálló, vagy egy narancsszörp, ami vagy van, vagy nincs. Ez VAN! Mert anyag van, azért van.
Pont.
A graviton. Ha létezik, de nem biztos, hogy van ilyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!