Vajon mit él át az ember, amikor belecsap az autójába a villám? Esetleges tapasztalatok?
Az autó egy nagy Faraday-kalitka, és az ember, ha benne ül meg sem érzi a villámcsapást, szinte észre sem lehet venni.
A Faraday-kalitka elmélet működik de csak abban az esetben ha a kocsi belseje teljesen zárt (ajtók bezárva, ablakok felhúzva).
Én is linkelek egy videót egy villámtól kiégett autóról:
Közvetlen villámcsapást szenvedett emberek sem szoktak megvakulni vagy megsüketülni, bár a szaruhártya sérülései okozhatnak (esetleg műtéttel korrigálható) látásromlást, és gyakori a dobhártyaszakadás is. (Az utóbbi nem jelent megsüketülést.) A villámsújtotta emberek kb. 25%-a meghal. Az autóban erre kicsi az esély, mivel az autó tényleg villámhárítóként funkcionál. A legtöbb töltés a karosszérián halad keresztül, nem a benne ülőkön.
(Nekem nincs ilyen tapasztalatom, csak tőlem kb. 5 méterre villanyoszlopba csapott villámot láttam eddig, meglepően halk, bár éles volt a dörrenés (kb. mint egy nagyobb petárda közvetlen közelről). A villám közvetlen közelről egyáltalán nem olyan hangos, mint egy bomba, hiszen a villám egy kiterjedt, kilométer hosszú jelenség, a legnagyobb része tehát egyáltalán nincs "közel" a fülünkhöz, amikor a villám lecsap.)
Nekünk sikerült átélni a kérdéses eseményt.
Óriási felhőszakadás kellős közepén egyszer csak egy rózsaszín villanást láttunk körülöttünk, s ugyanabban a pillanatban egy "robbanást" hallottunk. Nem volt túl hangos, inkább csak egy kisebb petárda hangjához hasonló. Kb. fél percig nem volt mobil térerő. Az autó tetejét kapta el a villám, több helyen leégett a festék, 2 féltenyérnyi és több kisebb részen. Egyéb probléma szerencsére nem lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!