A felhajtóerő honnan származik, mi fejti ki?
"A válasz írója 46%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 16:09"
Ha a tudásod kizárólag a középiskolában bemagolt tananyagon alapszik, akkor nem kéne okoskodni...
A képletben azért nem szerepel a vízoszlop magassága, mert ahogyan korábban is írtam az kiesik, mert a víznyomás lineárisan függ a mélységtől. Ha nem lineárisan függne, akkor nem tudnánk kifejezni csupán a vízbe merülő test adataival. Egyébként nem mindegy, hogy hogyan helyezkedik el a tárgy, csak épp ezt elhanyagoljuk (ami a levegőben nem megtehető).
Mi van akkor, ha nem egy közegben helyezkedik el a test? Integráljuk a test felszíne mentén az adott pontban fellépő hidrosztatikus nyomás értékét. Adott pontban a hidrosztatikus nyomás értéke a folyadékoszlop magasságától függ.
"A válasz írója 46%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 16:09"
Kérlek olvasd át a válaszokat. Láthatod, hogy egyedül te használtad a "súly" szót, mi nem kevertük össze (én is tudom mi a tömeg és a súly közti különbség).
Én a következőt írtam: "A felhajtóerő a folyadékoszlop nyomása révén keletkezik". Ez nem azt jelenti hogy 10000 m-en más a felhajtóerő mint 1 m-en, hanem azt, hogy a kocka tető és alaplapjának szintkülönbsége számít. A nyomóerő pedig ezen szintkülönbség függvénye, mert minél nagyobb a nyomás azonos felületen, annál nagyobb lesz a rá ható erő.
p=Ró*g*h
p=F/A
A két lap közti nyomáskülönbség pedig a kocka élhosszának függvénye.
p(nagyobb)=Ró*g*h(nagyobb)
p(kisebb)=Ró*g*h(kisebb)
p(különbség)=Ró*g*(h(nagyobb)-h(kisebb))
Ez a fontos, így megkapni a nyomáskülönbségeket, abból pedig kiszámolható a lapokra ható erők.
Archimédeszre alapoztam, nem a középiskolai tanulmányaimra.
És ha valami nincs az egyenletben, az nem befolyásolja az egyenletet, ilyen egyszerű.
Nem mondtam hogy ti összekevertétek a súlyt és a tömeget, csak azért jegyeztem meg, mert köznapi értelemben gyakran keverik, és ez nem egy tudományos fórum.
"What is causing Archimedes' weight to decrease? The pressure of water at a given depth is the weight of the column of water that would be supported by a horizontal surface placed under the water at this depth. Imagine an object with vertical side surfaces H units high, and with horizontal top and bottom surfaces of area A, at depth D from the surface of the water to the top of the object. If water has a weight W per unit volume, the weight pressing down on the top surface of the object will be D times A times W: DAW. Being a liquid, water distributes pressure equally on all surfaces at a given depth, so that the upward force of water pressure on the bottom surface of the object is exactly the same as the pressure on any surface, even an up-facing surface, of the same area at at the same depth. That is, the upward pressure from the bottom surface at depth (D+H) will be (D+H)AW. The net force of buoyancy on the object, (D+H)AW upward minus DAW downward, is HAW. Height H times the top/bottom area A is the volume of the object, so HAW is the weight of the water displaced by the object's volume. We can fill any three-dimensional shape with little slicy objects of this kind, so this result will hold for submerged objects of any shape."
Itt is hasonló a levezetés:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!