Hogyan oldódik gyorsabban a cukor, ha limonádét készítek?
A lehetséges sorrendek:
1) cukor; citromlé; víz; keverés
2) cukor; citromlé; keverés; víz
3) cukor; víz; keverés; citromlé
4) citromlé; víz; cukor; keverés
Állítólag a 3) a leggyorsabb, azonban a saját tapadztalatom szerint az 1). Másoknak? Esetleg magyarázat?
önmagában az, hogy az összetevőket milyen sorrendben teszed, nem hiszem, hogy befolyásolná az oldódás sebességét.
a keverés azonban igen, mivel ha nem kevered, akkor a cukor körül egy telített "burok" keletkezik, amelyet csak a víz hőmozgása kever fel, ha kevered az elegyet, akkor ez a burok nem tud kialakulni, így a cukor gyorsabban oldódik.
Én eleve nem hinnék senkinek aki képes leírni hogy "deh" és "mien".
Szerintem a cukor a leggyorsabban akkor oldódik, ha tisztavízhez keverjük, és utólag savanyítjuk, de itt maximum elvi szintű sebességkülönbségekről beszélünk (azaz a gyakorlatban nem fogod érzékelni). Ez tehát a 3-as megoldás, és már akkor is ezt gondoltam, mielőtt a kérdést végig olvastam volna.
Egy részről azért, mert a cukor önmagában nagyon-nagyon enyhén savss kémhatású, így savban nehezebben oldódik. Más részt pedig a tiszta oldószer mindig jobban oldja a dolgokat, mint ha már lenne benne valamilyen oldott anyag.
Valójában a limonádé készítésének idejét az is befolyásolja, hogy hányszor kell az edényekért nyúlni, azokt kinyitni-becsukni felvenni-letenni stb, és lehet, hogy az 1-es fajtában kevesebb a lépés, ezért gyorsabb lesz.
Attól függ, milyen tudományban kérdezik a kérdést.
A fizikai-kémia szempontjából amiatt támogatható a 3. válasz, mert a citromot/citromlevet általában a hűtőből vesszük elő, és hidegebb mint a víz.
Mivel az oldódás sebessége hőmérsékletfüggő, először a melegebb vízben kell keveréssel feloldani a cukrot és a hideg citromlevet csak utána érdemes beletenni.
Ellenkező esetben a citromlé hűt a rendszeren, és csökken az oldódás sebessége.
[Jó kiskapu a cukorszirup :-) tetszik az ötletességetek]
a poén ezek után, hogy a citromlét nem kell hűtőben tárolni.
savas, és nem nagyon romlik.
az elméletet igazolja.. hogy mi nem ott tartjuk, és hosszabb idő alatt sem történik érzékszervi változás. sőt, a csapvíz hidegebb nála.
Az 1)-es azert lehet tapasztalat szerint gyorsabb, mert a citromle hozzaadasa megnoveli az oldat terfogatat, ami az oldodas soran szerepet jatszhat. (ha nagyobb a terfogat, kisebb a koncetracio, oldodas gyorsabb)
Szoval lehet ragozni... :-D
Nos, nekem pár ezer kísérlet elvégzése után az 1) a mérési hibánál nagyobb eltéréssel gyorsabb. A térfogatnövelés nem számít, mert vízzel mindig azonos szintig töltöm fel a poharat keverés előtt.
Eddig érdekes válaszok születtek.
Nekem ugy tuni, hogy a keveres a 2-es es 3-as esetben megelozi a terfogat kiegesziteset....
Ami meg bejatszhat az az idokulonbseg az egyes komponensek hozzaadasa kozott: tegyuk fel, hogy a vizet hozzatenni t ido, a citromlevet (kicsavarni a tetejet, majd visszacsavarni) legyen 2*t. Az, hogy a teljes terfogatot keverjuk es nem valamelyik komponenssel kevesebbet szinten gyositshat a folyamaton.
Ekkor a 4. egyertelmuen a leglassabb lesz, hiszen a cukor keves ideig erintkezett az oldattal a keveres elott. Ennel gyorsabb lesz a 2-es (feltetelezve, hogy a citromle terfogata kisebb, es a cukor oldodasa is rosszabb) Ennel meg gyorsabb lesz a 3-as, mivel a viz terfogata nagyobb es eleve gyorsabban oldodik benne, mint a citromos vizben. Ennel gyorsabbnak tunik az egyes, mivel mielott megkevernenk, mar elkezd a cukor oldodni a citromleben, majd a vizben. Ennel lehet, hogy a cukor, viz, citromle keveres meg gyorsabb....
Ja, mikortol indul az idomeres? :-D Az elso vagy az utolso komponens beletevesetol, vagy a keverestol?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!