Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora vízszintes irányú,...

Mekkora vízszintes irányú, "a" nagyságú gyorsulással mozgassuk a lejtőt, hogy a test hozzá képest ne mozduljon el?

Figyelt kérdés
ADATOK: 30°-os, súrlódás mentes lejtőre egy 40 dkg tömegű testet helyezünk.
2011. aug. 3. 16:07
1 2
 11/18 bongolo ***** válasza:

Én a következőképpen gondolnám meg. Itt van egy ábra a magyarázathoz:

[link]


A testre mindig két erő hat: a gravitáció, valamint a lejtő tartóereje. Amikor nyugalomban van a lejtő, akkor ennek a két erőnek az eredője a lejtővel párhuzamos irányú (az ábrán F₁), végülis ezt az eredő erőt szoktuk kiszámolni, amikor a lejtővel számolunk.


Na most ha gyorsítjuk a lejtőt balra, attól a testre továbbra is az előző két erő hat, csak éppen a tartóerő nagyobb lesz (mert a gyorsuló lejtő felfelé "nyomja" a testet). Amikor a lejtő gyorsulása eléri a megfelelő értéket, akkor a két erő (G és T₂) eredője (F₂) pontosan vízszintes lesz. Végülis ez a vízszintes erő lesz az, amitől vízszintes irányban gyorsul a test maga 'a' gyorsulással.


F₂/G = tg(30°)

m = 40 dkg (de ez ki fog esni)

G = m·g

F₂ = m·a

tg 30° = 1/√3

vagyis a = g/√3


rudolf.th végeredménye is jó, bár az ábráján a gyorsulásvektor iránya pont ellentétes az igazival.


Villanyköre az álló lejtővel számolt, és a lejtő irányú gyorsulásnak vette a vízszintes komponensét, de ez így nem jelent semmit.

2011. aug. 16. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Kösz a segítséget „bongolo“. Én azért rajzoltam fordítva a gyorsulásvektort, mert el kell érni a g1 kompenzálását, tehát kell megoldásként egy ellentétes irányú, de ugyanakkora gyorsulás. Ebből indultam ki, a dolog többi része nem érdekelt.
2011. aug. 16. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 bongolo ***** válasza:

OK. A mi koordináta-rendszerünkben természetesen nem lesz 0 az erők eredője, de végülis meg lehet elméletileg megfogalmazni azt is, amit csináltál, Rudolf:


Einstein általános relativitáselmélete szerint a gyorsulás és a gravitációs mező egyenértékű, így a lejtő gyorsuló rendszere felfogható úgy, mintha álló rendszer lenne amiben a 'g'-n kívül van még egy 'a' gravitáció is, ahol 'a' az ábrádon lévő vektor (tehát ellentétes a lejtő gyorsulásának a vektorával). Ennek a két gravitáció vektornak az eredője merőleges kell legyen a lejtő síkjára, ha ebben a rendszerben nyugalomban marad a test, így a/g=tg(30).


Az utolsó mondat már az én szám íze szerinti, de egyenértékű azzal, amit te csináltál, hogy a két gravitáció vektor lejtő irányú komponense kiejti egymást.

2011. aug. 16. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Valóban, a = g/√3 a helyes megoldás.
2011. aug. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Elnézést,hogy ilyen későn írok,de nem voltam internetközelben..Én is megpróbáltam megoldani és nekem is ugyan az jött ki.


Köszönöm szépen.

2011. aug. 31. 17:26
 16/18 A kérdező kommentje:
bongolo módszerével oldottam meg én is.
2011. aug. 31. 17:27
 17/18 bongolo ***** válasza:
Melyikkel? A vízszintes eredő erővel, vagy az ekvivalenciaelvvel (gyorsulás=gravitáció)?
2011. aug. 31. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
A vízszintes eredő erővel.
2011. szept. 10. 11:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!