Szerintetek helyes-e, hogy az orvostudomány belenyúlt az ember természetes evolúciós folyamatába?
Szerintem igen: ami mellette szól az az, hogy nem halsz bele egy kis akármibe, az átlagéletkor megnő, nem szenved annyi gyerek, nem kell annyit küzdeni betegségekkel, több idő marad az "életre".
Ami ellene szólna, az az, hogy az ember természetes ellenállása eltompulhat. De: új betegségek bármikor bárhol megjelenhetnek. Egy adott betegség-csoportnak folyamatosan kitett populáció is simán érzékennyé válhat egy másik betegségre, ami még nem is létezik, vagy a világ egy másik pontján létezik.
Ráadásul ha nincs orvostudomány akkor a populáció minden egyede gyengébb, lehet hogy normális orvosi kezelés mellett túlélne egy nagyon durva betegséget, mert annyira jók a génjei, de mivel le van gyengülve, ezért nem képes védekezni és meghal.
Ami fontos: elég nagy legyen a populáció, és változatosak legyenek a gének, és akkor mindig lesznek egyedek akik ellenállóak új dolgokkal szemben. Nem hiszem hogy valaha is eljut oda az emberiség, hogy orvosi segítség nélkül egyetlen egyed se tudna legyőzni egy átlagos influenzát.
Van egy objektívebb meg egy humánabb megközelítés:
Az első alapján nincs helyes vagy helytelen, az emberi agy vagyis a tudomány is része az evolúciónak. Megtörténik, ennyi. Majd elválik, hogy ez segíti-e a fennmaradásunkat vagy sem.. De innentől már nem is vagyunk annyira objektívek.
A másodikkal kapcsolatban egy kérdés: Tegyük fel, hogy az egyik családtagod örökletes betegségben szenved, és az orvosok kezelik, hogy ne haljon meg egy éven belül. Ekkor is felteszed a kérdésed? (Nem cinizmus akart lenni.)
Harmadikkal értek egyet.
Milyen szempont rendszer alapján helyes?
1. Ha valamilyen morális/erkölcsi/etikai szempontrendszer alapján, akkor természetesen helyes, hiszen ezek azt diktálhják, hogy embertársainkon segítsünk.
2. Ha pusztán racionálisan nézzük a dolgot, akkor - ahogy a harmadik is írta - arra jutunk, hogy az evolúciónak nincs célja, nincs vele kapcsolatban helyes/nem helyes, egész egyszerűen van... és az emberi evolúciónak része az, hogy az agyunk fejlett, a testünk elcsökevényesedik, aztán lehet, hogy az agyunk is visszacsökevényesedik (hisz eltartjuk azokat is, akiknek szellemi problémáik vannak) .. ki tudja, ez egy konkrét cél nélküli folyamat.
3. Ha az emberiség jövőjét nézzük, akkor passz. Nem tudjuk mire van szüksége a társadalomnak, kiknek kéne kiszelektálódnia, hogy jobb irányba haladjunk? A fizikailag gyenge tudósoknak vagy a nem feltétlen iq bajnok sportolóknak/erős munkásembereknek?
De(!!!) valószínű, hogy a legrosszabb lehetőség az összes közül, ha azok az emberek szaporodnak el és viszik tovább génjeiket és kultúrájukat, akik szerint szükség van a fenti szelekciók bármelyikére.
Nagy horderejű és kegyetlennek tűnő kérdés ez. Érzelmeink képtelenné tesznek arra bennünket, hogy ítélkezzünk, és így én sem vagyok feljogosítva erre. A kérdés csupán amiatt született, mert a témán gondolkoztam.
Hiszen mindenkinek joga van hozzá, hogy a lehető legtovább éljen több-kevesebb egészségben. A természetes, ember által érintetlen állatvilágban lezajló szelekció emberi világba visszahozatalának kérdése a ördögtől való, a történelem legsötétebb korszakainak gondolatait idézi.
Ha valaki az élettel összeegyeztethetetlen genetikai rendellenességben szenved, amitől már csak fájdalma és szenvedése van - ítéljetek el - én nem tartanám mindenáron életben.
harmadik vagyok..
"amitől már csak fájdalma és szenvedése van"
Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, amiről te írsz, az egy másik kérdés. De mi van, ha teljes életet élhetne a kezelésnek köszönhetően. Mondhatnánk, hogy minek kezelni, az evolúció a kukába szánta. Ez tuképpen igaz. És most gondold hozzá, hogy pl. a tesódról vagy édesapádról van szó. Megint itt a dilemma a két felfogás között.
ma 17:20
Ha meg lehet gyógyítani, akkor természetesen nem szabad halálba segíteni, én a gyógyíthatatlanról beszéltem.
Az édesapám nem szenvedhet ilyen rendellenességben, mert akkor nem jöhettem volna én létre.
Ha a testvéremmel vagy gyerekemmel történne ilyesmi, azt a megoldást támogatnám, ami a legkevesebb szenvedést okozza neki, én itt másodlagos vagyok.
Egy nagyon beteg génhibás egyed szaporodási esélyei igencsak csekélyek, így az evolúció őket valójában kiszelektálja akkor is, ha életben tartod őket.
El kell tehát választani az evolúcióba való belenyúlás két fő formáját:
1. Az orvostudomány megmenti azt, aki beteg, és újra teljes életet ad neki. Itt az orvostudomány ha úgy tetszik, az evolúció része.
2. Az orvostudomány megmenti azt, aki az élettel összeegyeztethetetlen súlyos rendellennessége folytán természetes módon nem maradna életben, és így fenntartja a veszélyt, hogy ezt a génhibát továbbörökíti.
Az első modell jó, a második nem biztos, hogy jó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!