A golyóstoll nem működik gravitáció nélkül?
"Ha figyelembe veszem, hogy nem azonnal jön is le az összes tinta Még akkor is "kicsit" több tinta jön ki a tollból, mint amennyi a golyón van... Szerintem..."
márpedig jobb, ha figyelembe veszed. Sőt azt is, hogy a tinta sűrű, főleg abban a keskeny csőben mozog nehezen, tehát nem húzza vissza rögtön a gravitáció.
Egyébként nem valami bonyolult a golyóstoll: egy cső tintával, és az egyik végén van egy golyó. Szerinted mégis mi késztetné a tintát arra hogy kijöjjön a golyón, ha nem a gravitáció?
Kipróbáltam egyébként én is, kicsit irkafirkálgattam aztán eltűnt a tinta. megfordítottam, megrázogattam és megint írt.
súlytalanságban biztos tovább bírná, ahogy írták, de ha a cső 1/10éből (erős fölébecslés) használja csak fel a tintát (ami azért jópár mondat lehet), akkor is használhatatlannak számít.
"márpedig jobb, ha figyelembe veszed. Sőt azt is, hogy a tinta sűrű, főleg abban a keskeny csőben mozog nehezen, tehát nem húzza vissza rögtön a gravitáció."
Bocsika de az már nem a golyón van... A tinta valamelyest viszkózus anyag normál állapotban a gravitáció miatt a golyóra folyik, majd ahogy az elfordul, és a papír felszívja, a beforduló, közel üres golyóra megint ráfolyik. Ha csípőfogóval kiszedsz egy golyót és gördíted papiron meglátod hogy mennyire nem húz semekkora csíkot, csak max pár millimétert, és máris elfogyott. De hogy 5 cm és csíkot nem húzol vele az teljesen biztos. Én annakidején gyerekként sokszor operáltam ki golyót a tollbetétből, és tudom hogy igencsak kevés tinta van rajta.
Egyébként egyről beszélünk, De egyből az szúrt szemet hogy tuti hosszabbat húz a toll fejjel felfelé fordítva mintha csak egy golyónyi tintát "engednénk" a papírra.
Úgy látom mindenki megfeledkezett, a kapilláris hatásról. :)
A golyófészek, és a tintát tartalmazó csőrész között van egy erős szűkítés. A golyóról "lekenődő" tinta utánpótlását ez a szűkítés (kapilláris) biztosítja. A golyóméret, a golyófészek, és a szűkítés nagyon jól össze vannak hangolva a tinta viszkozitásával. Annyira azonban nem, hogy hogy hosszabb ideig is írhass a gravitáció ellenében. Egy-két mondatot azért még egy átlagos golyóstollal is leírhatsz "fejjel lefelé" tartva azt. (Ilyenkor a golyó van fölül! :) )
Na most, ha súlytalanság van, szerintem valamivel tovább fog "működni" egy átlagos golyóstoll, hiszen nem kell a kapillárisnak egy vonzó erő ellenében dolgoznia.
Egy biztos. Valóban kell valami plusz, hogy a toll működjön súlytalanságban is.
dellfil
Még valami. Elfelejtettem leírni, hogy kipróbáltam függőlegesen felfelé tartott golyóstollal "firkálgatni" egy papírlapra, és láss csodát, egy bizonyos "firkamennyiség" után, elfogyott a tinta. Nem fogott tovább a toll. Megfordítva a tollat, kb. öt centit húzva a papíron újra fogott. Ezt a játékot elismételtem párszor. Az eredmények kísértetiesen hasonlítottak egymásra. Mindig kb. ugyanannyi firka amit fejjel lefelé megengedett, és mindig ugyanolyan hosszú "halott" vonal után (öt centiméter) jelent meg úra a tinta.
Egy filléres, nevesincs tollal "kísérleteztem". Szerintem érdemes kipróbálni!
dellfil
Ebből is látszik, hogy csak néha meg kéne pörgetni a tollat a végénél fogva, írni vele egy kicsit, aztán ha kifogy megint megpörgetni (centrifugális erő)... :D
Nem csak egyszerű és olcsó megoldás, de még vicces is lenne, ha minden jegyzetelést így kezdenének:
http://www.youtube.com/watch?v=faQSs6UBDok
:):)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!