Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A saverősség miért lefelé...

A saverősség miért lefelé haladva nő a halogének csoportjába?

Figyelt kérdés
2011. máj. 24. 21:09
 1/7 anonim válasza:
Lefelé haladva nő a moláris tömeg, és csökken a halogén elem elektronegativitása, tehát egyre könnyebben szakad le a (többnyire) hidrogén-ion. Az erős sav pedig az, ami minnél könnyebben adja le a hidrogén-ionját.
2011. máj. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi. Értem:)
2011. máj. 24. 22:16
 3/7 Ozmium42 ***** válasza:
Hogy hogy? A HF még az üveget is marja, a HI, HBr szerintem nem. Biztos, hogy lefelé haladva nő? Bocsi, hogy közbekérdezek, de ezt most nem tudom.
2011. máj. 24. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Itt azt írják a HF közepesen erős sav, míg a HI erős sav.
2011. máj. 24. 22:29
 5/7 Ozmium42 ***** válasza:
Igaz, utánanéztem, én tévedtem. Az egy másik reakció amiben H2F2 van, és az marja az üveget. Szervetlen kvalitatív kémia laboron nagyon hasznos kísérlet :)
2011. máj. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nem igazad van egyébként, marja az üveget:

SiO2 + 4HF = SiF4 + 2H2O

2011. máj. 24. 22:41
 7/7 anonim ***** válasza:
Vitatkoznom kell, de nem az elektronegativitás miatt erősebb a HI mint pl a HCl: az pont ellekezően hatna: nagy EN-nél könnyebben szakad le a p+. A magyarázat a savmaradékion proton-elektron arányában keresendő: minél több p+ visel el egy elektrontöbbletet, annál stabilisabb az anion, tehát annál erősebb savról beszélünk. A jodidionban a p-e arány 53/54=0,98 ami több mint a kloridionban. Ott 17/18=0,94. Tehát a HI erősebb, mint a HCl!
2011. máj. 25. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!