Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a szárnycsapás szerepe a...

Mi a szárnycsapás szerepe a madarak repülésében? Tolóerőt/felhajtóerőt ad?

Figyelt kérdés
Konkrétan a fizikai magyarázatára lennék kíváncsi, hogy mia a szerepe a szárnycsapásnak.
2011. máj. 17. 20:43
 1/9 anonim ***** válasza:
sebesség növelése és leszállásnál fékezi
2011. máj. 17. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Azzal halad. Azaz felhajtó és tolóerőt is generál.
2011. máj. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Vree ***** válasza:
21:58 igaz lenne ha a madár repülő lenne, de sajna neki ahhoz is csapkodnia kell hogy a levegőben maradjon...szóval 2.
2011. máj. 18. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
linket valaki esetleg tudna küldeni?
2011. máj. 24. 19:15
 5/9 anonim ***** válasza:
53%

Vree ne vedd sértésnek, de te még nem láttál körözni gólyát, vagy valami nagyobb ragadozót? Az albatroszokat meg már nem is merem megkérdezni. Órákig képesek szárnycsapások nélkül a levegőben maradni.


Szóval jól írták az elsők, a sebesség növelése, de a felhajtóerő növelése is a cél. De bizony lehet a fékezéshez is szükség a szárnycsapásokra. (tipikusak a vadkacsák vizetérés előtti fékezéses szárnycsapásai)


Amúgy érdekes szerkezet a madarak szárnya. Pl amikor lefelé csap a madár a szárny belépőéle lejjebb van a szárny többi részénél, így szépen vonóerőt generál. Aztán amikor felfelé csap, akkor szépen kicsit visszahúzza, valamint az evezőtollakat az élükre állítja a legtöbb madár. Így gyakorlatilag nagyon kicsi ellenállással tudja felfelé mozgatni a szárnyát. Aztán amikor megint lefelé csap az evezőtollak újra vízszintesek...

2011. máj. 25. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ne vedd sértésnem, de te sem a kérdésre válaszolsz. Siklóernyőzöm, nagyon jól ismerem a lejtőszél illetve a termikek szerepét, olyankor a szárnyuk ugyan úgy működik, mint egy repülőgépszárny, Bernoulli törvényből adódóan felül a nagyobb sebesség miatt kisebb lesz a légnyomás ami felhajtóerőt termel. A termikeknél és a lejtőszélnél pedig a felfelés szálló levegő segít nekik.


De én kifejezetten a SZÁRNYCSAPÁS szerepére lettem volna kíváncsi, hogy hol, mitől, milyen áramlás keletkezik, ami a felhajtóerőt/tolóerőt hozza létre.

2011. máj. 25. 11:33
 7/9 A kérdező kommentje:
De ha jól vettem ki a szavaidból a belépőél a kulcs, az hozza létre a vonóerőt(?). Ez ahogy elképzelem a légcsavar működéséhez hasonló, kb olyan szögben lehet a szárny mint a repülőkön a légcsavar.
2011. máj. 25. 11:36
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én a kérdésre válaszoltam a kommentem 2. felében. A sértéses megjegyzést meg nem is neked szántam, ezért is írtam oda a nevét. No mindegy.


A szárnyak állásszöge nagyon messze van a légcsavar lapátjainak állásszögétől, de jó a meglátásod az elv hasonló. Ez a légcsavaros hasonlat talán a kolibrik szárnycsapásaihoz áll a legközelebb, az már tényleg megközelítőleg a légcsavar mozgásával egyenértékű, eltekintve a folytonos körmozgás és a rezgőmozgás különbözőségétől.

2011. máj. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
ok, leesett. Köszönöm a válaszodat. Azt hiszem találtam egy jó oldalt végre, ami alátámasztja amit mondasz...
2011. máj. 25. 17:49

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!