Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » BIOSZOSOK, ORVOSTANHALLGATÓK!...

BIOSZOSOK, ORVOSTANHALLGATÓK! Mennyire igaz az alábbi? Rosszul választottam az egyetemet?

Figyelt kérdés

Biológus kutatónak mennyi lehetősége van érdemi munkára egy orvoskutató mellett? (Pl. pszichofarmakológia - hiszen ez phd-s biológus végzettség.)


Mindenki azt mondja, hogy a biológia egy romantikus szakma, szinte semmi perspektívával, nem lehet részem a kutatásokban, az enyém csak a csicskamunka lesz, ők végzik a valódi tudományos részét... :/


Direkt megnéztem, hogy bioszról elvileg annak szakembereként kerülnék ki az egyetemről, amik érdekelnek.

Ennyire nem is készít fel valójában a saját szakterületemre; akkor egy kamu szakmát ad?

Tényleg ennyire nem ér semmit a vele szerzett tudásom, tényleg ennyire kicsi rálátásom lesz a dolgokra az orvosin végzettekkel szemben? Hogy nem lesz beleszólásom szinte semmibe, és csak a háttérben maradhatok nevetséges feladatokkal kivéve a részem a munkából?

Vagy csak nem hagyják, hogy érvényesüljek, pedig tudnék?


Számomra egyértelmű volt a biológia, mert dolgoznom is kellene suli mellett (hétvégéim erre kellenek), így orvosit sose terveztem :S És nincs is vonzalmam hozzá.

Ráadásul nem akarok CSAK az emberről tanulni, nekem tetszik, hogy biológia alapszakon csak később van specializálódás, addig pedig sok mindennel találkozok, mert minden területét érdekesnek és megismerésre méltónak találom :(


Tehát komolyan: nem éri meg olyan területén a biológiának tudományos végzettséget szerezni, amelyen orvosokkal (állat / humán) együtt dolgoznék?


2011. ápr. 13. 14:29
 1/9 anonim ***** válasza:
Dehogynem. Egy komoly kutatásban elvárás a phd, annyi idő alatt már jelentős tudásanyagot lehet elsajátítani. Igaz ugyan, hogy a biológia az pont nem az ember és azzal kapcsolatos kutatásokhoz jó, hanem, az egyéb kategória, növény, állat. De egy komoly kutatásban igazából már a kutyát se érdekli a végzettséged, csak a tudásod. Így szokott összeverődni, orvos, gyógyszerész, biológus, kémikus stb emberke egy komoly projekthez, ahol persze mindenki a maga dolgát csinálja. Tehát ha téged az emberi anatómia érdekel, akkor rosszul válaszottál, az állatokhoz viszont már az orvosok nem értenek annyira (persze minden tanulható, tehát ezért mondtam, hogy magasabb szinten a végzettséged már mind1).
2011. ápr. 13. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Én is biológia szakra megyek. várom én is a válaszokat, infókat
2011. ápr. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem rosszak a kilátásaid, szerintem biológus kutatóként kitűnően el lehet helyezkedni, ugyanis nem csak az orvosi egyetemnek vannak emberközpontú kutatásai. (Az orvosi élettanon állatkísérleteket is végeznek, de biológus élettanon is kaphatsz humán mintát.) Orvosi kutatásokban laborvezető, nagy ember csak akkor lehetsz, ha orvosit végzel. DE! Ha nem akarsz mindenáron orvosi laborba kerülni, akkor nagy kutató is lehet belőled, a kérdés csak az elhivatottságod. Az egyetemek biológia tanszékein rengeteg projekt fut, bármelyiknél lehetsz szakdolgozó. Egy azonban biztos, ha kutató akarsz lenni, PhD előtt ne állj meg. A PhD adja a kezedbe azt a lehetőséget is, hogy akár külföldre is kimehess egy jobban kereső postdoc állásra.

Farmakológiai kutatások szép számmal folynak biológus laborokban, patkányokon. Ha ez neked megfelel, csak azt kell megnézned, hogy melyik egyetem munkái állnak hozzád legközelebb.

2011. ápr. 13. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Az orvosok és a biológusok (egyébként pl. a gyógyszerészek, vegyészek, kémikusok, állatorvosok is) nagyon jól együtt tudnak dolgozni egy jól megtervezett kutatási projekten. Ez csakis az együtt dolgozók személyiségén múlik. Egyébként a nagyobb kutatási projekteknél előírás is, hogy több különböző intézmény együttes munkája legyen benne, így orvosi, kémiai és biológiai laborok is dolgoznak együtt.

Sok humán gyógyászati kutatást (pl. élettani, kórélettani, neurobiológiai, farmakológiai, toxikológiai, immunológiai témájút) több különböző végzettségű kutató együtt végez, így több különböző szempontot is tudnak egyszerre vizsgálni.

Még egy szempont: a legtöbb orvos nm kutatóként akar dolgozni, ezért a kutató laborok általában nem is tudnak annyi orvost felvenni, amennyi helyük van. Az ilyen betöltetlen állásokra előszeretettel vesznek fel biológusokat vagy gyógyszerészeket. Csak hogy egy példát mondjak az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben a kutatók több mint fele nem orvos.

2011. ápr. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy válaszoltatok :) Jöhetnek még ;)


Hát, PhD kelleni fog, mivel csak a doktori iskolában tudok specializálódni, mesterképzésen az előfeltételeket, az alapozást kapom meg, ahogy elnéztem :) De kifejezetten örülök neki, hogy így kell lépegetni. Csak sikerüljön simán eljutni oda :D (Egyelőre felvételi előtt állok.)


Humánra specializálódnék, mivel az idegrendszer a kedvencem. :/ Nem fogok mindent eldönteni előre, mert egy elég naiv dolognak tartom... de a pszichofarmakológia áll a legközelebb ahhoz, ami után mostanában (néhány éve) kutatok a szakirodalomban. Márpedig orvosokkal lennék körülvéve, ahogy minden más, az idegrendszert tanulmányozó területen...

2011. ápr. 13. 16:01
 6/9 anonim ***** válasza:
Én biológusként aztlátom, hogy az orvosok nem nagyon tudnak kísérletet tervezni. Megvesznek egy nagy gépet, beletolják az ezer mintát, kijön tízezer adat, aztán leközlik. Ha tervezett, jól kitalált kísérletet akarunk orvosi egyetemről látni, akkor biológus kell oda (vagy vegyész).
2011. ápr. 13. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Azt hozzáteszem, hogy természettudományi karos hallgatókkal még nem volt alkalmam beszélni, csak orvosokkal (családtagok) és orvostanhallgatókkal (barátaim és egyéb ismerőseim).

Tehát két oldalról nem ismertem. Ezek szerint egyrészt rossz szemmel nézik, hogy ha már biológia+kémia, akkor miért nem az orvosi, másrészt van bennük egy kis lenézés is.


Off. Egy másodévesnek azzal érveltem (azért, hogy hátha árnyaltabb az igazság, mint ahogy beállítják), hogy a legtöbb tudományos cikk, ami eljut hozzám, biológusok munkájáról szól (aminek ember a témája / gentika, idegrendszer, virológia, stb., stb.) - erre nem válaszolt, hanem elkezdte magyarázni, hogy egyszer bement hozzájuk órát tartani egy mesterszakot végzett biológus, és csúnyán beégett, mert már tőlük is elmaradt a tudása, szóval az előadás nagyon hamar kudarcba fulladt. Ebből kiindulva pedig biztosan nem kapok valódi tudományos feladatokat (szerinte) :/

Ezt a történetet elhiszem, de hát az Msc csak elkezdi a specializálódást... előtte nem azok futottak, amiket ők tanulnak... Nekik viszont sok minden egyébről nincs fogalmuk, nem értem, miért kell előítéletesnek lenni, és rangsorolni.

Off vége.


Köszönöm az új válaszokat is (negyedik kommentet csak azután olvastam, hogy megírtam a sajátom :)).

2011. ápr. 13. 17:48
 8/9 anonim ***** válasza:

„Hát, PhD kelleni fog, mivel csak a doktori iskolában tudok specializálódni, mesterképzésen az előfeltételeket, az alapozást kapom meg, ahogy elnéztem.”

Ez nem így van. BSc alatt kapsz alapképzést. Közben elmész egy laborba szakdolgozni, diplomamunkát írni. Ha tetszik, ott maradsz, és MSc alatt már arra specializálódsz.

„Márpedig orvosokkal lennék körülvéve, ahogy minden más, az idegrendszert tanulmányozó területen...”

Ez sem igaz. Az idegrendszer az élettan fontos kutatási területe is. Azaz biológusoké is. Nem csak orvosi élettan létezik. És a farmakológiai kísérletek nagy részét állatokon végzik. Nálunk is fut pár projekt az egyetemen.

„Ezek szerint egyrészt rossz szemmel nézik, hogy ha már biológia+kémia, akkor miért nem az orvosi, másrészt van bennük egy kis lenézés is.”

Ez mindig is meg fog maradni, ha biológus leszel. Nem akartam írni, de szerintem egy orvosi élettani laborban a biológusokat lenézik, mert ők nem tanultak annyit, mint ők, holott ez egyáltalán nem igaz.

„Nekik viszont sok minden egyébről nincs fogalmuk, nem értem, miért kell előítéletesnek lenni, és rangsorolni.”

Csak, mert ők orvosok. Én sem értem. Viszont „mi biológusok” pedig „ugyanúgy lenézzük” a bölcsészeket, meg a kommunikáció szakosokat, mondván hogy az „büfészak”. Ilyen az élet. Ha biológus szeretnél lenni, semmivel nem leszel kevesebb egy orvosnál. De ha ezt veszed: a te képzésed 5 év + 3 év doktori (PhD), ha minden jól megy. Ennyi év alatt több tudást lehet szerezni, mint az orvosin 6 év alatt, mire a neved elé biggyesztik a „Dr.”-t. :)

2011. ápr. 13. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :)

Orvosin a 6 év után szerintem még van valami akkor is, ha kutatóorvosnak készül... ezt majd megkérdezem.

Igen, én is mondtam már médiára, kommunikációra, hogy az nem igazi tudomány... de ha egyszer nekem szigorú definíciója van, és az ilyen mesterséges dolgok nem férnek bele... Nem azért, mert büfészak. :D

2011. ápr. 20. 02:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!