Talán a matematika teljes mértékben haszontalan?
(tudományfilozófiai értelemben)
Most sok ember megdöbbenve vádolhat hogy hülye vagyok, talán joggal, viszont úgy vettem észre hogy sok sok fizikai jelenségre nem tud magyarázatot adni pl: kvantummechanika egyes részei. Gödel nem teljességi tétele is arra utal, hogy valami baj van a gondolkodásunkkal. Lehetséges, hogy rossz úton haladunk?
nekem van egy ötletem, bár lehet hülyeség.
én egyetértek veled abban, amit írsz. ugyanis ha jól tudom a matek az logikán alapszik egyértelműen. viszont a logika az ezer irányba mehet, mert személyes...ezt most rávetítve csak egy sima hétköznapi példára, nem mindenkinek ugyanaz a logikus egy esemény megtörténtekor, hanem egyénenként eltérő...mindenkinek a saját hitrendszeréhez képest folyik a döntés logikusan.
szóval alapvetően lehetséges, hogy rossz irányba következtettünk már a legelején a világgal és önmagunkkal kapcsolatban, és azért vagyunk olyan "gondban", amiről írsz...lehet ha a logikánkat másik irányba vinnénk e két dologgal kapcsolatban, akkor talán meglelnénk a végső elvet, vagy elméletet a létezéssel, s a világ megjelenésével. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
"én egyetértek veled abban, amit írsz. ugyanis ha jól tudom a matek az logikán alapszik egyértelműen. viszont a logika az ezer irányba mehet, mert személyes...ezt most rávetítve csak egy sima hétköznapi példára, nem mindenkinek ugyanaz a logikus egy esemény megtörténtekor, hanem egyénenként eltérő...mindenkinek a saját hitrendszeréhez képest folyik a döntés logikusan."
Ezért fájdalmas téged olvasni kedves idióta hittérítő fanatikus gyk kollégám :( Annyira hihetetlen baromságokat tudsz nagy átéléssel előadni... a logika nem szubjektív, csak nincs kitüntetett szempont, ami alapján elmondhatjuk hogy ez az univerzális igazság. Amikor arról beszélünk, hogy az igazság szubjektív arra gondolunk igazából, hogy az igazság ugyan objektív és létezik (már amennyire a kvantumjelenségek engedik), de az ÉRTÉKELÉSE ennek mindig az adott szempontrendszertől függ. Tehát a logika nem "ágazik szerte" olyan értelemben, ahogy te azt elképzeled. A logikát nem érdekli, hogy szerinted mi a logikus, a logika van, és nem működik, csak létezik. Ha ma egy dolog igaz volt a logikában, az holnap is igaz lesz.
A többieknek: Gödel tételei azt is kimondják (vagyis következik belőlük, ráépült), hogy az, hogy az adott rendszer ellentmondásmentes MINDIG egy ilyen eldönthetetlen állítás. Tehát nem tudunk biztosan ellentmondásmentes rendszert építeni.
Kérdező: te miről beszélsz? Érted egyáltalán, miről beszélsz? Szerintem nem. Rengeteg fizikai jelenségre nem tudunk magyarázatot adni, ez így van. Ez azért van, mert nincs univerzális elméletünk ami mindent leír. De ennek semmi köze a matematikához. A matematika egy elméleti konstrukció, ami ESZKÖZT ad a fizikusok (és a többi természettudós) kezébe. Leírónyelv. Ennyi és nem több, bár annak meglehetősen összetett és szép. Nincs vele gond, legalábbis nem tudunk jobbat csinálni.
De érdekel, mire gondolsz az alatt, hogy rossz úton haladunk. Merre kéne haladni?
09:28.
Ahogyan te is állítod a matematika egy eszköz. Elárulom, hogy a logika szintén egy eszköz. Viszont az gondolom nem újdonság, hogy bizton tudott tényekből, aminek két részvevője van, kétfelé mehet a logika. Hiszen nem mindegy, miből következtetünk a vizsgált dolgok közül, vagyis miből indítunk el egy szükséges feltételezést.
Én ilyen értelemben értettem a logika szerteágazását. Abban egyet értek veled, hogy a logika az létezik, és "nem érdekli" nekem mi a logikus...de akkor bizonyára Te sem érdekled...vagyis az, amit az emberiség logikusnak tart, nem is biztos, hogy az. A szubjektív, személyes logikát pedig erre értettem, de ezek szerint lehet egyre gondolunk, mert a szempontrendszer nem mindegy, ahogyan te is írod...
A matematika pedig a dolgok működésének a leírását segíti elő, de az eredetét nem tudja megmondani...vagyis filozófiai szempontból haszontalan...de lehet jobb kifejezés az, hogy kevés. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
A kérdezőnek: ültél már vonaton? néztél már meg egy videót youtubeon? ezek mögött mind a matematika van. A kenyérsütéshez is kell matematika persze alacsony szinten, de kell. Egyáltalán nem hasztalan. Nem hülye vagy, csak tudatlan. Nincs baj a gondolkodásunkkal és nem is haladunk rossz úton, de mindig elérkezünk egy ponthoz ahol újra kell értékelni az előző dolgokat. Pl. tény, hogy newtoni mechanika nem minden esetben igaz, de nem is teljesen rossz.
LastOneLeft-nek: dillettáns vagy, mellőzd az olyan dolgokról a magasröptű fejtegetést, amihez nem értesz kelló szinten.
16:25.
Nem akarlak megbántani, de megjegyzés helyett mondhatnál igazán valamit azzal kapcsolatban, hogy mi nem illet a kérdés alá éntőlem.
A kérdező nem gyakorlati szempontból kérdezte a matematika hasznosságát...te meg azért mégiscsak ebből a szempontból adtad meg neki...én megpróbáltam hű maradni a kiírt kérdéshez, hiszen az oldal ezért van, vagy tévedek?
Hangsúlyozom a matematika a véleményem szerint fontos eszköz. De bizonyos kérdésekre nem ad választ, vagyis van olyan helyzet, amikor haszontalan. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Sajnálom, hogy vannak olyan emberek akik el kezdik taglalni nekem hogy mi a matematika, holott, lehet hogy jobban ismerem az egészet,mint ő valaha is ismerni fogja.
Barátaim. Tudományfilozófiai értelembe tettem fel a kérdést. Amúgy eddig One járt a legközelebb, ahhoz, amit tudni akarok. Gondolkozzatok, ne agresszívoskodjatok.
"De bizonyos kérdésekre nem ad választ, vagyis van olyan helyzet, amikor haszontalan."
Miért, a matematikának az a feladata, hogy mindenre választ adjon? NEM! Egyáltalán nem ez a feladata.
Te sem tudsz mindenre választ adni, mégsem az az első gondolatom rólad, hogy haszontalan és felesleges vagy.
(igen, én sem vagyok nagyon képzett. de...)
Kedves 26/F LastOne.Left, amiről te beszélsz, az a tt. és bölcsészet részbe való. Nekünk van egy jól bevált, kíválóan axiómatizált, majdnem minden célra megfelelő, kétértékű logikánk. Ha valamire nem elég, egyéb alternatívák is ott vannak, többértékű, fuzzy, stb. mind szépen, nálunk jóval okosabb emberek által, hosszú idő alatt megalkotva. Ezekről neked nyilván nem sok fogalmad van. Bár nekem sem túl sok. A matematika nem foglalkozik mindenféle szubjektív okoskodással, mint amiket ide irkáltál. Ha megadod az axiómákat, amikből kiindulsz, és az általad legálisnak tartott levezetési szabályokat, akkor esetleg végigolvasom.
Azért megjegyezném, hogy a Gödel-tételre hivatkozgatni csúnya dolog. Mintha lenne egy rakat megkötés arra az axiómarendszerre, hogy működjön a bizonyítása. (pl. Peano-axiómák megfelelői legyenek benne, de ezeket végképp sokadkézből hallottam, nem írkálom ide, mert hibás lenne)
Az eredeti kérdésre: a kvantumelmélethez senki sem ért. Ezzel komoly fizikusok viccelődnek. A kommentekből leszűrve, mi max. néhány egyszerűbb fogalomról hallottunk. A matematikai apparátus pedig elég kemény. Nem hiszem, hogy mi vitázhatnánk róla.
Hogy jó irányba halad-e a matematika? Az mindenfele halad. Persze, mindig megvannak a divatos kutatási irányok, réges-rég az analízis, azután algebra, halmazelmélet, most meg mindenki fraktálozik meg káoszelméletezik a publikum előtt, mert a káosz az olyan szép szó, és arra a közember is felkapja a fejét.
Tehát halad. És nem a fizika húzza legjobban, hanem az informatika.
Csak ahhoz mi kicsik vagyunk ahhoz, hogy megértsük.
De vitázni azt tudunk róla.
Ha valaki leordítja a fejemet, hogy igenis nem hülye, ért ő a matekhoz, állok elébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!