Talán a matematika teljes mértékben haszontalan?
(tudományfilozófiai értelemben)
Most sok ember megdöbbenve vádolhat hogy hülye vagyok, talán joggal, viszont úgy vettem észre hogy sok sok fizikai jelenségre nem tud magyarázatot adni pl: kvantummechanika egyes részei. Gödel nem teljességi tétele is arra utal, hogy valami baj van a gondolkodásunkkal. Lehetséges, hogy rossz úton haladunk?
hát persze!
annyira átsző téged, hogyha letagadnád a létezését, akkor menten eltűnnél.
a legkézenfekvőbb dolgok is matematikán alapszanak.
- a matematika nem haszontalan
- a kvantummechanika nem teljes
- a matematika szinte mindent pontosan leír
- a kvantummech. fizikai témakör, nem a matekkal van gond
- nincs gond a gondolkodásunkkal
A matek és a fizika sok helyen eltér.
Pl ha radioaktív bomlásokat nézed, a felezési idővel ugye megfeleződik a radioaktív anyag száma. Ha függvényként ábrázolod, matematikában az elvileg egy exponenciális függvény, ami soha nem éri el a 0-t. Fizikai értelemben viszont eléri, mivel ha már csak egy izotóp van, az már nem tud feleződni, annak elbomlása után nulla lesz.
Nem teszek úgy, mintha elég magas szinten állnék ennek a kérdésnek a komoly megválaszolásához.
De ha létezik olyan erős ellentmondásmentes elméletem, melyben elkerülhetetlenül létezik eldönthetetlen állítás, miközben igaznak tekintjük, ez nem jelent szerintem problémát amennyiben el tudjuk dönteni bármely mondatról, hogy az eldönthető, vagy eldönthetetlen.
Amennyiben tudjuk bizonyítani hogy az eldönthetetlen, megfelelően tudjuk kezelni, és különválasztani a többi eldönthető állítástól.
Véleményem szerint mindenképp elkerülhetetlen, hogy a tudomány elérjen oda, ahol most a matematika tart, vagyis hogy létezzenek olyan állítások, melyekről soha nem tudjuk eldönteni helytállóak vagy sem, de amennyiben tudjuk hogy melyek ezek a kérdések, lehetőségünk lesz újraértelmezni az axiómarendészért.
Baleys
„A matek és a fizika sok helyen eltér.“
Ez igaz, mert a matek „analóg“ a függvények terén a fizika meg sok esetben „digitális“. Lehet, hogy ki kellene fejleszteni egy „digitális“ matekot a fizika számára (ez csak egy elgondolás).
Nem ismerek olyan matematikai tételt vagy fogalmat, amely haszontalan.
Az, hogy a világot nem írja le tökéletesen az elméleti matematika, az más kérdés.
Erre van az alkalmazott matematika.
Ha a feltevésem helyes, akkor a kvantummechanika még azért nem teljes, mivel a módszer rossz, amivel megközelítjük. Persze találunk mindenféle analógiát a klasszikus mechanikában és az elektromosságban, de mindennek az alapja egy olyan tudományág, ahol csődöt mondunk.
De köszönöm a válaszokat, értékesek és igazak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!