Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Távcsővel meg lehet figyelni...

Távcsővel meg lehet figyelni fekete lyukat?

Figyelt kérdés
Most vettem egy csodaszép tükrös távcsövet és szeretnék látni fekete lyukat. Úgy hallottam azok nem is feketék, mert egy csomó minden van a közelükben. Mire kell figyelni, mi van a környezetükben.
2011. ápr. 6. 02:08
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Szabad tudni mekkora távcső?


Amúgy ki kell ábrándítsalak közvetlenül nem tudod megfigyelni, mivel maga az objektum nem bocsát ki fényt, de még ha sugározna is akkor sem látnál mást mint egy nagyon apró fénypontot. Nincs olyan távcső jelenleg ami képes lenne egy csillag mérettartományba eső objektumot felnagyítani érzékelhető méretűre.


Ugyanakkor, pl. egy elpusztult csillag maradványait a ködöt láthatod, ha elég nagy a tükörátmérő, nagy a fényereje, és jó minőség. Már régen távcsöveztem, úgyhogy most pontos köd nevet nem tudnék mondani de van pár ami megnézhető.


Ha esetleg arra a jet-re gondolsz, ami a fekete-lyukba zuhanó anyag örvénylése közben a forgástengelyre merőlegesen hagyja el az objektumot azt

röntgen(nem biztos régen volt már kozmológia lehet rádió) tartományban vizsgálódva észlelik. Szóval arra sincs remény hogy meglásd.


Ezt ajánlom figyelmedbe kezdetinek

"Amatőrcsillagászok kézikönyve" minden közepes könyvtárnak megvan, és sok informatív részt tartalmaz, kezdve attól mire jó, hogy kell karbantartani, mit láthatsz vele.


Ha már az alapok megvan, akkor meg van egy rakat planetárium program ott lehet keresgélni mit is akarsz megnézni.


Baleys

2011. ápr. 6. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
a fekete lyukakat nemtudják közvetlen megfigyelni hanem a körülötte lévő anyag viselkedéséből tudják hogy ott vannak.
2011. ápr. 6. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Egyszerűbben:


Gamma sugárzást bocsát ki a feketelyuk, ami a párkeltés miatt lehetséges, ami az eseményhorizonton kívül játszódik le. Ennek az észlelése az egyik megoldás, hogy találj egy ilyen lyukat.


A másik az, hogy ha látsz a "semmi" körül keringő bolygókat, bár ez a módszer igen körülményes.


JFG

2011. ápr. 6. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
20 cm átmérőjű tükrös távcső van. De biztosan meg lehet figyelni fekete lyukat, hiszen az őskorban még ez sem volt és mégis feljegyezték a Cygnus X-1-et :D.
2011. ápr. 10. 22:25
 5/18 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Eben igazad van, de azt azért ne várd hogy látsz valami fényes háttér előtt egy forgó fekete pöttyöt, ami szívja magába a környező anyagot, és a "pólusainál" nincs neki de hívjuk annak, JET-et ereget a világba. :D


igen ahogy 3. is írta van lehetőséged megfigyelni egy épp haldokló FLY.-t, ami már oly kicsi, hogy a kibocsájtott sugárzás számottevő, de még senki nem talált ilyet.

Szóval öhhm kicsi rá az esély.


A bolygós módszer ugrott, mert a bolygó önmagában nem bocsájt ki fényt. Amúgy is macerás lenne egy 20cm-es távcsővel felbontani bolygókra egy naprendszert, még a Ketch-el sem sikerült eddig. (nem tudom hogy helyes a neve, a 11m-es távcsőre gondolok Chile-ben).

Esetleg kettőscsillag rendszerben lenne rá némi esély, ha takarásba kerül a csillag számottevően csökken a fényessége.


De komolyra fordítva a szót, természetesen ilyen "kicsi"(amatőr csillagász léptékkel nézve átlagos, rendes csillagász léptékkel nézve elhanyagolhatóan kicsi) távcsővel közvetlen nem tudsz megfigyelni, de ahogy írtad a helyt meg tudod nézni :)


Baleys

2011. ápr. 11. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Nem fogod látni a távcsöveddel a fekete lyukat, bármennyire is szeretnéd. Az egyetlen csillag aminek van láthatóan kiterjedése az a Betelgeuse, aminek mérete kb másfél milliárd km. Relatíve kis távolsága miatt az óriástávcsövekkel valóban nem pontszerű ez az égitest, amik azért kicsit komolyabb műszerek a te amatőr távcsövednél. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ez egy közeli és hatalmas méretű fényes objektum! Egy fekete lyuk nem bocsájt ki látható fényt, és a távolságuknál fogva is gyakorlatilag esélytelen, hogy az apró látszó méreténél fogva megpillantsuk akármilyen földi teleszkóppal jelenleg. A nagyobb Fekete lyukak, amik a galaxisok középpontjaiban csücsülnek ugyan elérhetik a néhány fénynap átmérőt, de azok meg olyan irgalmatlanul messze vannak, hogy azért esélytelen vizuálisan megfigyelni őket.


Baleys! Ha a Keck teleszkópokra gondoltál, azok Hawaii szigeteken vannak, nem Chilében :)


maci

2011. ápr. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

"hiszen az őskorban még ez sem volt és mégis feljegyezték a Cygnus X-1-et"


Ez a feljegyzés, ha valós egyáltalán, nyilván a szupernovának "szól", ami után ez a kettős rendszer kialakult a ma ismert formájában. És valljuk meg, egy 6000 fényévnyire felrobbanó szupernova ritkán maradhatna felfedezetlen...


maci

2011. ápr. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Kiegészítés: fekete lyukakat vadászni látható tartományban a "gravitációs lencse effektussal" lehet. De ezzel sem hiszem, hogy sokra mennél mert 1. nem látod a fekete lyukat, csak a látott kép alapján azt , hogy hol lehet, 2. nem tudom, hogy ilyenből kistávcsővel meg lehet-e figyelni akár egyet is. Tippre nem.


[link]

kép:

[link]

2011. ápr. 11. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
De akkor hogyan látták az őskorban a feke lyukat ? Azt mondták Mardul sötét madara megesz mindent, nem volt ott szupernóva.
2011. ápr. 11. 20:59
 10/18 dellfil ***** válasza:

"De akkor hogyan láttak az őskorban fekete lyukat? Azt mondták Mardul sötét madara megesz mindent, nem volt ott szupernóva."


A kérdésedre: sehogy.

A megjegyzésed első felére: Honnan az információ? Ki, vagy mi az a "Mardul"? Ja, és kik mondták?

A megjegyzésed második felére: Honnan vagy olyan biztos benne, hogy nem volt ott szupernóva?

Kíváncsian várom a válaszod.


dellfil

2011. ápr. 11. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!