Nagyon fontos ennek a 4 feladatnak a megoldását és menete. Segítesz?
300 g mészkő égetésekor mekkora hő szükséges és hány dm3 standard állapotú szén-dioxid keletkezik ?
90g szölőcukor égetésekor hány dm3 szobahőmérsékletű szén-dioxid és víz keletkezik ??
120 g magnézium sósavban mekkora térfogatú normál állopotú hidrogén fejlődik és hány 0.3 mol/dm3 sósav kell hozzá ?
12g magnéziumból mekkora tömegű szén keletkezik szén dioxiddal és mekkora közben a hőváltozás ?
Ezek nem tűnnek magasröptű feladatoknak, így ehhez mérhető válaszokat próbálok adni.
1.: Megnézed, hány fokon bomlik el a mészkő, valamint kideríted a fajhőjét. Ekkor q=n*cp*∆T, ahol, q a befektetett hő (J), n az anyagmennyiség (mol), cp az izobár moláris hőkapacitás vagy azonos nyomáson vett fajhő (J/molK), ∆T pedig a bomlási hőmérséklet és a kezdő hőmérséklet közti különbség (K). Ezesetben feltételezzük, hogy cp lineáris függvénye T-nek. Felírod a bomlás egyenletét: CaCO3 -> CaO + CO2
Megnézed, hogy 300 g CaCO3-nak megfelelő anyagmennyiségű mészkőből hány mol CO2 keletkezik (jelen esetben ekvivalens). Ezután n=V/Vm, ahol n a CO2 anyagmennyisége (mol), V a térfogata (dm^3), Vm pedig a moláris térfogat (dm^3/mol). Ezt átrendezve kapjuk a V=n*Vm képletet.
A két számítás egymástól függetlenül elvégezhető.
2.: Először is fel kell írnod a reakcióegyenletet:
C6H12O6 + 6O2 -> 6CO2 + 6H2O
Kiszámolod a szőlőcukor móltömegét (M(C)=12 g/mol, M(H)=1 g/mol, M(O)=16 g/mol).
Megnézed hogy 1 mol szőlőcukorból hány mól CO2 keletkezik (ezesetben hatszorosa). Mivel a feladat nem említi hogy milyen állapotra számoljunk, így a standardállapot a mérvadó. n=V/Vm.
3.: Kiszámolod, hogy 120 g Mg hány mólnak felel meg (n=m/M, M(Mg)=24 g/mol). Ezután felírod a reakcióegyenletet:
Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2
Kiszámolod, hogy 120 g-nak megfelelő Mg anyagmennyisége hány mól HCl-lel reagál (ezesetben kétszer annyival). Így tudod, hogy 120 g Mg-ra hány mól HCl fogyott. Most már csak azt kell kideríteni, hogy ennyi mól HCl hány mól 0,3 mol/dm^3-es oldatban található meg.
A koncentráció definícióegyenlete: c=n/V, ahol c a koncentráció (mol/dm^3), n a feloldott anyagmennyiség (mol), V az oldat térfogata (dm^3). Ebből megvan a koncentrációnk, és az anyagmennyiségünk (ezt az imént számoltad ki). Így: V=n/c átrendezéssel megkapod, hogy hány dm^3 0,3 mol/dm^3-es sósavoldat reagál el 120 g Mg-mal.
4.: Kiszámolod, hogy hány mól 12 g Mg. Felírod a reakcióját CO2-vel: 2Mg + CO2 -> 2MgO + C. Megnézed, hogy 12 g-nak megfelelő anyagmennyiségű Mg hány mól C-t szabadít fel (ezesetben feleannyit). Kiszámolod, hogy hány g C szabadult fel a n=m/M képlettel, ahol M(C)=12 g/mol. A hőváltozáshoz fel kell használnod a képződéshőket. Ezek értékeit kikeresed táblázatokból. Mértékegységük kj/mol, mivel 1 mól anyagmennyiségre vannak megadva. A számolás menete: A termékek képződéshőinek összegéből kivonod a reagensek képződéshőinek összegét. Számosítva:
∆Hr=(n(MgO)*∆H(MgO)+n(C)*∆H(C))-(n(Mg)*∆H(Mg)+n(CO2)*∆H(CO2)), ahol:
∆Hr a reakcióhő (kJ)
n(i) az adott anyag mólszáma
∆H(i) pedig az adott anyagra vonatkozó képződéshő
Vigyázat! Nem mindegy, hogy milyen halmazállapotra van megadva a képződéshő, erre figyelj oda. Ezen kívül megállapodás szerint elemek képződéshője mindíg 0, tehát ∆H(Mg)=0 kJ/mol.
"∆Hr=(n(MgO)*∆H(MgO)+n(C)*∆H(C))-(n(Mg)*
710;H(Mg)+n(CO2)*∆H(CO2))"
Itt valamiért rosszul fordította le az oldal, így javítom:
∆Hr=[n(MgO)*∆H(MgO)+n(C)*∆H(C))-(n(Mg)*∆H(Mg)+n(CO2)*∆H(CO2)]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!