Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ozmózisnyomás?

Mi az ozmózisnyomás?

Figyelt kérdés

Ezen a definíción akadtam fent:

Az a nyomás, amelyet a tiszta oldószerrel féligáteresztő hártyán át kapcsolatban lévő oldatra kell kifejteni ahhoz, hogy dinamikus egyensúly jöjjön létre (azaz leálljon az ozmózis).


Van egy másik:

Azt a nyomás, amely az oldószer beáramlását kompenzálja, ozmózisnyomásnak nevezzük.


Tehát nem az a nyomás amit az oldószerrel kell kifejteni azt oldatra.


Én úgy gondolom, hogy az ozmózisnyomás a féligáteresztő(pemiszermeábilis) hártyán belül uralkodó nyomás.


-Jól gondolom?

--Adjatok valami más helyes definíciót az ozmózisnyomásra. Kérem.


Az ozmózisnyomás adott hőmérsékleten arányos az oldat koncentrációjával.(hígabbaknál)

---Erre valami konkrét példát szeretnék. (számokkal)


Kérlek, ha tudsz, az említett 3 problémára válaszolj, ha csak valamelyikre, az is nagyon jó.

Csak az válaszoljon aki tényleg tudja. Egyéb választ nem veszek figyelembe. Előre is köszönöm szépen a segítséget. :)


2011. márc. 30. 16:47
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

tényleg,közben én is rájöttem hogy valószínűleg a hidrosztatikai nyomásban rejlik a titok nyitja.

És valóban jól tudtad hogy független a felülettől,utánaolvastam és ez az ún. hidrosztatikai paradoxon.Tök érdekes,érdemes volt veled "vitázni" legalább ma is tanultam valami újat:D

2011. márc. 30. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:

Az a nyomás, amelyet a tiszta oldószerrel féligáteresztő hártyán át kapcsolatban lévő oldatra kell kifejteni ahhoz, hogy dinamikus egyensúly jöjjön létre (azaz leálljon az ozmózis).

Akkor ez helyes.

Mondhatnánk úgy is, hogy:

Az a nyomás amit a sejthártyán belüli oldat nyomása, amitől leáll az ozmózis.

Vagy nem?

2011. márc. 31. 10:33
 23/25 A kérdező kommentje:

Az a nyomás, ami a sejthártyán belüli oldat nyomása, amitől leáll az ozmózis.

Ez helyes?

2011. márc. 31. 10:34
 24/25 anonim ***** válasza:

Nem. Mert attól függ az ozmózis iránya, hogy milyen oldatba teszed a sejtet.

Az a két helyes definíció, amit a kérdésben írtál.

2011. márc. 31. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim válasza:
Én arra lennék kíváncsi, hogy ez hogy működik a gyakorlatban az infúzióval kapcsolatban.A lötyi 0,9%-os sós víz. A sejtekben is ennyi van, nem? Akkor , hogy jut be az infúzió?
2015. ápr. 6. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!