Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ozmózisnyomás?

Mi az ozmózisnyomás?

Figyelt kérdés

Ezen a definíción akadtam fent:

Az a nyomás, amelyet a tiszta oldószerrel féligáteresztő hártyán át kapcsolatban lévő oldatra kell kifejteni ahhoz, hogy dinamikus egyensúly jöjjön létre (azaz leálljon az ozmózis).


Van egy másik:

Azt a nyomás, amely az oldószer beáramlását kompenzálja, ozmózisnyomásnak nevezzük.


Tehát nem az a nyomás amit az oldószerrel kell kifejteni azt oldatra.


Én úgy gondolom, hogy az ozmózisnyomás a féligáteresztő(pemiszermeábilis) hártyán belül uralkodó nyomás.


-Jól gondolom?

--Adjatok valami más helyes definíciót az ozmózisnyomásra. Kérem.


Az ozmózisnyomás adott hőmérsékleten arányos az oldat koncentrációjával.(hígabbaknál)

---Erre valami konkrét példát szeretnék. (számokkal)


Kérlek, ha tudsz, az említett 3 problémára válaszolj, ha csak valamelyikre, az is nagyon jó.

Csak az válaszoljon aki tényleg tudja. Egyéb választ nem veszek figyelembe. Előre is köszönöm szépen a segítséget. :)


2011. márc. 30. 16:47
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

"az ozmózisnyomás az egy magára hagyott ozmotikus rendszerben nincs jelen"

Te ezt írtad.

De egy magára hagyott rendszerben lesz ozmózisnyomás, ha kialakul az egyensúly.

Ha alaposabban elolvasod amit írtam,, akkor láthatod, hogy pont ugyenerről beszéltem én is.

Ozmózisnyomás akkor lesz, ha kialakul az egyensúly...

Hiszen az ozmózisnyomás egyenlő az oldat hidrosztatikai nyomásával, ami megakadályozza a további oldószer beáramlását.

2011. márc. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:

Ezt írtam: "Vagy hagyjuk a rendszert amíg meg nem állapodik, és az oldat hidrosztatikai nyomását nézzük... "

Szerintem elég világos, hogy egyensúlyi helyzetről beszélek, és az oldat (tehát a cukros víz!!) hidrosztatikai nyomásáról.

Ennél világosabban már nem lehet leírni.

2011. márc. 30. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:

Jólvan,azért remélem nincs harag.

A lényeg hogy mindketten jót mondtunk,mivel ugyanarról beszéltünk.

2011. márc. 30. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

[link]


Itt egy kép. Másik 84%-os kolléga ellenőrizze le:)

2011. márc. 30. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
Jólvan nem nekem kell magyarázni,én értem.
2011. márc. 30. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
Nem neked magyaráztam, hanem a kérdezőnek. Csak megkértelek, hogy ellenőrizd le.
2011. márc. 30. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
O viszont az jutott eszembe,hogy az ozmózis nyomás függ a sejthártya felületétől?
2011. márc. 30. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

Nem függ tőle, mert ha függne, akkor szerepelne a képletében.

De nem szerepel:)

2011. márc. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
Igen,de akkor nem teljesen értem, ez az ozmotikus nyomás nem azonos a fizikai értelemben vett nyomással?Mert ha igen akkor fordított arányosságba kéne hogy álljon a felülettel.
2011. márc. 30. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
A hidrosztatikai nyomás ilyen szempontból különleges. Nem függ a felülettől úgy tudom, csak a sűrűségtől, a g-től és a folyadékoszlop magasságától.
2011. márc. 30. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!