Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ozmózisnyomás?

Mi az ozmózisnyomás?

Figyelt kérdés

Ezen a definíción akadtam fent:

Az a nyomás, amelyet a tiszta oldószerrel féligáteresztő hártyán át kapcsolatban lévő oldatra kell kifejteni ahhoz, hogy dinamikus egyensúly jöjjön létre (azaz leálljon az ozmózis).


Van egy másik:

Azt a nyomás, amely az oldószer beáramlását kompenzálja, ozmózisnyomásnak nevezzük.


Tehát nem az a nyomás amit az oldószerrel kell kifejteni azt oldatra.


Én úgy gondolom, hogy az ozmózisnyomás a féligáteresztő(pemiszermeábilis) hártyán belül uralkodó nyomás.


-Jól gondolom?

--Adjatok valami más helyes definíciót az ozmózisnyomásra. Kérem.


Az ozmózisnyomás adott hőmérsékleten arányos az oldat koncentrációjával.(hígabbaknál)

---Erre valami konkrét példát szeretnék. (számokkal)


Kérlek, ha tudsz, az említett 3 problémára válaszolj, ha csak valamelyikre, az is nagyon jó.

Csak az válaszoljon aki tényleg tudja. Egyéb választ nem veszek figyelembe. Előre is köszönöm szépen a segítséget. :)


2011. márc. 30. 16:47
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
na szerencséd van:D most valamikor olvastam mélyebben az ozmózisnyomásról,mert én se értettem teljesen.Az első definíció véleményem szerint hibátlan és nagyon jól érzékelteti mi is az ozm. nyom.A második rövidebb is és kicsit hiányos is,mert a kompenzál nem a legmegfelelőbb szó rá,mert ozm.nyom alatt azt értjük hogy teljesen megáll az oldószeráramlás a kompenzál meg nekem itt valami olyasmit jelent hogy lassít,akadályoz.Amit te felvetettél hogy,én úgy gondolom hogy az hibás mivel ahogy te értelmezed,akkor az ozm.nyomás állandóan változna,hiszen változik a koncentráció,hiszen a nyomásnak a kiváltó oka a két oldal eltérő koncentrációja.Kérdezz nyugodtan még ehhez kapcsolódóan,ha valami nem teljesen világos és akkor utána majd megpróbálok válaszolni a többi kérdésedre is:)
2011. márc. 30. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
nem igazán derül ki a kérdésből hogy te tulajdonképpen konyitasz a témához és csak egy pontosabb megfogalmazásra van szükséged, vagy halvány lilád sincs az ozmozisnyomásról és egy érthetőbb kézzelfoghatóbb magyarázatot szeretnél
2011. márc. 30. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
100%

A két magyarázat teljesen ugyanaz.


Fogsz egy edényt.

Középen van egy féligáteresztő hártya.

Az egyik oldalon cukoroldat, a másik oldalon víz.


Ha hagyod a rendszert, akkor a "sima vizes térfélből" a víz egy része át fog vándorolni a cukoroldathoz, így annak meg fog nőni a térfogata.


Az ozmózisnyomás az a nyomás, amelyet a cukoroldatra kell kifejtened ahhoz, hogy a víz ne vándoroljon át a hártyán.


Ugye azt is megfigyelheted, hogy ha hagyod a rendszert, akkor az összes víz nem fog átmenni a másik oldalra.

Mert ahogy a cukoroldatba vándorol át a víz, úgy a cukoroldat hidrosztatikai nyomása is nőni fog. Egy idő után akkorára fog nőni, hogy megakadályozza a többi víz beáramlását.

Nah az a hidrosztatikai nyomás lesz az ozmózisnyomás.

2011. márc. 30. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Arra lennék kíváncsi, milyen "irányban" hat az ozmózisnyomás?

Konkrétan a sejteknél.

A féligáteresztő hártyát nyomja az oldószer?

A hártyán belüli térben megnövekedett nyomás, nyomja, feszíti a hártyát?

Ez az a nyomás, ahogyan az oldószer áramlik be?

Az a nyomás amivel az oldat, és az oldószer feszíti a hártyát belűről?

Az a nyomás amely, a hártyán belül uralkodik, és kifelé nyomja az oldószert?

2011. márc. 30. 21:15
 5/25 anonim ***** válasza:

Az ozmózisnyomás az ozmózis irányával ellentétesen hat.

Az a nyomás, amellyel az egyik oldalon lévő oldat nyomja a hártyát végül is.


De szerintem az előző hozzászólásomból ki lehet szűrni.

Tehát egy idő után beáll egy egyensúly ugye.

Az egyik oldalon lesz vmennyi víz, a másik oldalon pedig annál vmennyivel nagyobb térfogatú cukoroldat.

És a cukoroldatnak a hidrosztatikai nyomása lesz az ozmózisnyomás.

2011. márc. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:
Tehát a hártyán belüli oldat nyomása az ozmózisnyomás?
2011. márc. 30. 21:25
 7/25 anonim ***** válasza:
Ha egy sejtet nézünk, amit vízbe teszünk, akkor a sejten belül uralkodó nyomás lesz az ozmózisnyomás (de természetesen akkor, ha már beállt az egyensúly).
2011. márc. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

az ozmózisnyomás az egy magára hagyott ozmotikus rendszerben nincs jelen,azt nekünk(külső erő)kell kifejteni ahhoz hogy megálljon az oldószeráramlás.(a sejteknél az a normális alaphelyzet, hogy ha a környezet és a sejt között nem zajlik le ozmózis,ezért fontos hogy az infúzió pontosan 0,9 tömegszázalékos sóoldat legyen.

2. nem amire te gondolsz annak szerintem nincsen neve,az a koncentrációkülönbség miatt a hígabb oldat által kifejtett nyomás a féligáteresztő hártyára->ennek a nyomásnak a hatására áramlik át a víz,ozmózisnyomásnak pedig azt nevezzük,amit a hártyára kell kifejteni hogy megálljon az áramlás,így logikus hogy ez a vízáramlás irányával ellentétesnek kell hogy legyen,ergo ezt a töményebb oldaton "keresztül" kell gyakorolni a pemiszermeábilis hártyára.

úgylátom hogy egyre több kérdésed van:D szóval ha ez világos akkor szóljál és mehetünk tovább

2011. márc. 30. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

"az ozmózisnyomás az egy magára hagyott ozmotikus rendszerben nincs jelen,azt nekünk(külső erő)kell kifejteni ahhoz hogy megálljon az oldószeráramlás.(a sejteknél az a normális alaphelyzet, hogy ha a környezet és a sejt között nem zajlik le ozmózis,ezért fontos hogy az infúzió pontosan 0,9 tömegszázalékos sóoldat legyen. "


Miért ne lenne jelen? Persze sejteknél nem, mert előbb pukkan szét szegény, minthogy beáll az egyensúly.

De annál a példánál amit írtam, igen van:)


Van egy U alakú cső.

Középen benne van a hártya.

Egyik oldalon cukoroldat, másikon víz.

Ha magára hagyjuk, akkor egy idő után beáll egy egyensúly. Úgy fog kinézni, hogy a cukoroldatos szárban magasabb lesz a vízszint, a sima vizes szárban pedig alacsonyabb.

Azért áll be az egyensúly, mert az oldat ozmózisnyomása meg fogja akadályozni a további víz beáramlását.


Tulajdonképpen tök ugyanaz a két dolog.

Vagy azt nézzük, hogy ugyanolyan a vízszint mindkét szárban, és az oldatot nyomjuk vmekkora nyomással (ez az ozmózisnyomás!), hogy megakadályozzuk a víz belépését.

Vagy hagyjuk a rendszert amíg meg nem állapodik, és az oldat hidrosztatikai nyomását nézzük...


Ugyanakkora a kettő.


Ha megnézed az ozmózisnyomás képletét, akkor láthatod te is:)

2011. márc. 30. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Szerintem nekem van igazam,azaz egy ozmotikus rendszerben(ahol még nem alakult ki az egyensúly)nincs ozmózisnyomás.Te valószínűleg azért kevered mert ugyan jól gondolod hogy van egy nyomás ami áramlásra készteti a vizet,de ez pontosan ellentétes irányú az ozmózisnyomással(viszont a nagysága ugyanakkora)

Ebből fakad az is amit a végén írtál,hogyha megnézed a képletet akkor láthatod,hiszen a nagysága megegyezik,csak az irányban különböznek,de ezt nem látni a képletben mivel a nyomás skalár mennyiség

2011. márc. 30. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!