Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan állapítják meg a...

Hogyan állapítják meg a galaxysok korát?

Figyelt kérdés
Most ovlastam hogy megtalálták az eddigi legöregebb galaxyst 13.2 milliárd éves.. ezt miből tudják?
2011. jan. 28. 16:34
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

A 13.2milliárd éves galaxis korát csak becslik. előttem már írták, ha az űrben vizsgálódunk, valami távolsága és kora összefügg egymással. Az pl hogy egy galaxis 13.2 milliárd éves, azt jelenti hogy a róla érkező fény 13.2 milliárd évvel ezelőtt indult el hozzánk.

Tehát alapvetően mikor egy galaxis korát keresik, nem az nézik hogy ugyan-már hány éves is vagy, hanem azt, hogy milyen mesze van, és ebből a távolságból már a kora megadható.

Ez az adat amúgy elég instabil, ugyanis egy nagyon távoli galaxisra nincs jó távolságmérő eszköz, ezt általában úgy csinálják, hogy a közeli galaxisok távolságát standard gyertyák segítségével nagyon pontosan meghatározzák, majd nagyon pontosan meghatározzák a Hubble állandó értékét, és értékének változását a multban.

Ezután megnézik a kérdéses galaxist, feltételeznek neki valamilyen átlagos fényességet, majd a látszólagos, és tényleges fényességből valamint a Hubble állandó akkori értékéből kiszámolnak egy távolságot. (minél messzebbi objektumra nézzük annál nagyobb a pontatlanság)

Ezután már csak annyi a dolguk, hogy a képen látható galaxis fényerejéből és méretéből, saccoljanak egy látszólagos kort, hozzáadják az addig eltelt időt és kész is a galaxis kormeghatározás :)

Ebből is látszik, hogy rettentő nagy pontatlanság. Pl: mi van akkor ha az a vizsgált galaxis nem akkor amint az átlag? Mi van akkor ha az a galaxis nem anyi csillagot tartalmaz mint az átlag?

Egy ilyen adat általában +-valahány milliártd év /fényév pontosságal adható csak meg.

Mai napig nincs pl abban egyetértés hogy a nagyon messze látszó un. Kvazárok most akkor fiatal galaxisok, vagy egészen más eddig ismeretlen objektumok? ....


A nap korát egyrészt a benne található elemek arányából lehet meghatározni, elég jól ismert a kezdeti H/He arány, tudjuk hogy a nap hanyadik generációs csillag, fényességéből, tömegéből ismert a nap életpályája, ezekből pedig kora meghatározható.

(A meteoridok, és egyéb naprendszerbéli objektumok kora ezzel az értékkel jól egybevág :) hála a jó istennek.)

2011. jan. 29. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
köszi utolsó:) Jó szájbarágósan elmagyaráztad:)amúgy köszi mindenkinek.
2011. jan. 29. 11:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!