Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elmagyarázná nekem valaki a...

Elmagyarázná nekem valaki a ralativitás elméletet? Nagyon egyszerűen, mert a 4 éves fiamat érdekli, de be kell valljam fizikából sosem voltam jó, és amit az interneten találtam abból egy szót sem értek. :S

Figyelt kérdés
2011. jan. 27. 16:58
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Relativitás pl.próbáljuk ki: 10 percet beszélgetni egy szép nővel kevésnek tűnik,vagy 10percig a forró kályhán tartani a kezünket az meg egy örökké valóságnak.minden relatív
2011. jan. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

ma 20:22


Pedig hidd el, a gyerek pszicho és szociológiai fejlődésnek nem tesz jót, hogyha olyat akarnak neki tanítani amit NEM KÉPES felfogni.

Ha nem érti meg akkor azért (ezen gondolom nem kell sokat magyarázni, hogy a csalódások mennyire vetik vissza a gyermek önbizalmát), ha pedig valamelyest felfogja, akkor azért, mert a társai fogják kiközösíteni érte, ami a szociális késégfejlődésére van nagyon hátrányos hatással.


Márpedig a relativitás elmélet pont olyan dolog, amit a fizikában jártas népességen (0,5%) kívül az átlagember sem tud.


Más, érdekes dolgot kell tanítani a gyereknek kiskorában, ami fenntartja az érdeklődését. Pl. tudja, hogy miért túr a vakond vakondtúrást? Vagy bármi hasonlóval. Valamivel, ami EGYSZERŰBB, mégis érdekes és fenntartja a kíváncsiságát. Azzal nem cseszel ki a gyerekkel, mégis fejleszti a logikus gondolkodását, a kíváncsiságát, stb.

2011. jan. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Amit mondhatsz neki és ugyanakkor a relativitás elméletéhez is kapcsolódik...nameg érdekes is, hogy pl ha nagyon gyorsan haladsz (a fény sebességét megközelítve), akkor lassabban telik az idő. Így ha nagyon gyorsan megyünk, pl egy rakétával, akkor kevesebbet öregedünk. Vagy meséld el, hogy ha egy tárgy nagyon gyorsan megy (ugyancsak a fény sebességével), akkor összemegy és rövidebb lesz a kívülállók számára. Vagy azt is elmesélheted, hogy ugyancsak nagyon gyors mozgásnál a tárgy tömege nagyobbodik. Persze egy kicsit érdekesebben előadva...esetleg felturbózva példákkal.

Ezek között nincs semmi tudományos amit ne érthetne meg (annyira) egy gyerek, viszont nagyon nagy vonalakban tartalmazza az elmélet érdekességét.

Az utolsó válaszolóval nem értek egyet. Lehet, hogy kiskorában ki lesz rekesztve az eszéért, de legalább felnőttkorában nem lesz kirekesztve a butaságáért. És az még nem garancia, hogy kirekesztik, csak mert érdekli a fizika. Attól még lehet egy tök laza gyerek, aki nem kell napokat magoljon csak, hogy valami megmaradjon a fejében. És persze már kiskorától van célja és majd kb 15 év múlva nem kell feljöjjön erre az oldalra azzal a kérdéssel, hogy "Szerintetek melyik egyetemi szakra jelentkezzek, ami jól fizet és ugyanakkor nem büfészak?"

2011. jan. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a válaszokat. Kedves utolsó válaszoló: valami hasonló módon magyaráztam el neki, a fénysebességről már volt korábban fogalma, mert szereti a csillagászatot. Úgy vettem észre a maga módján érti (legalábbis ma reggel amikor folytatta a témát akkor úgy tűnt.

A kétkedő válaszólóknak: elég szomorú ha már olyan világban élünk, hogy baj az ha egy kisgyermek érdeklődő, és félteni kell, hogy kigúnyolják az oviban. Ha az elméletét venném alapul akkor mostantól nem szabadna könyvet adnom szegény gyerek kezébe, mert uram bocsá' el tud számolni 30ig és kiscsoportban csak 4igy kellene. Vagy ismeri a betűket pedig majd csak iskolában kellene megtanulnia. Lehet, hogy én vagyok a hibás abban, hogy sokminden érdekli, de csak annyiban, hogy nem a tv- reklámokon, mónikán, híradón szocializálódik a gyerek. Ha valamit nézni szeretne akkor megnéz egy mese vagy ismeretterjesztő dvd-t. Higgye el kedves kétkedő válaszoló a kisfiam ugyanúgy játszik mint más vele hasonló korú gyermek, és az ovódában pedig nem gúnyolják sem a gyerekek , sem az ovónénik.

2011. jan. 28. 09:08
 15/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Se te sem 23:56-os nem értette meg a mondandóm lényegét.


Nem az a probléma, hogyha a kisgyerek érdeklődő és ki is elégítik a kíváncsiságát. Azt fenn is kell tartani, hogy a személyiségének a része maradjon. Az a probléma, hogyha olyan dolgokkal és eszközökkel teszed ezt, amiből a gyereknek kudarcélménye lesz.


Ha a saját "kis" szintjén csináljátok abból nem lesz semmi gondja a gyereknek. Nézzetek képes csillagászati atlaszokat, mutogasd neki a bolygókat, mesélj neki a napról, a holdakról, a gázbolygókról, a kőzetbolygókról stb. De tedd azt úgy, hogy 4 éves szinten maradj!


Példa:

A napból nem azért sugárzik a "meleg" egy 4 évesnek, mert thermonukleális reakció keretein belül és a H2 atomok He atomokká egyesülnek egy exoterm reakció során. Mert ez a gyereket csak összezavarja. Lehet, hogy ő aztmondja, hogy persze, érti, de nem, vagy csak részben. És ezt kétséget ébreszt a gyerekben, nem magabiztos tudást, ami a cél lenne.

Ha azt mondod neki, hogy a nap egy hatalmas gázgömb és a gáz szép lassan ég benne (mint egy öngyújtónál) és ez adja a meleget azt tökéletesen meg fogja érteni és tulajdonképpen majdnem fedi is a valóságot.


Ugyan ezen sémát követve a relativitás elméletet szerintem sehogy nem kéne, de ha már ragaszkodik hozzá akkor semmiképp sem a tér-idő rácsszerkezetének taglalásával és a fénysebesség abszolut természetével kell magyarázni. Hanem azt mondani, hogyha nagyon-nagyon-nagoyn-nagyon gyorsan mész akkor nem öregszel olyan hamar. Pont. De nagyon-nagyon-NAGYON gyorsan kell hozzá menni, gyorsabban, mint egy űrhajó.


Remélem így már világosabb.


És én nem "kételkedem" (?), hanem segíteni akarom azt a szegény gyereket, hogy egy szociálisan ép felnőtt legyen majd belőle. Attól még lehet érdeklődő és okos is, csak megfelelően kell fenntartani az érdelődését.

2011. jan. 28. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó Válaszoló!

Köszönöm szépen a tanácsát. Általában igyekszem a saját szintjén kezelni és fenntartani az éérdeklődését. Még egyszer köszönöm a hozzászólását.

2011. jan. 28. 09:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!