Miért talál el minket a nyílvessző?
Találtam egy ilyen elméletet:
"A ránk kilőtt nyílvessző elől nem kell elugranunk, mert a nyílvessző sohasem találhat el bennünket. Ugyanis a nyílvessző először megteszi az út felét, majd a maradék út felét, aztán megint a felét, és így tovább, de mindig lesz valamilyen távolság, aminek előbb a felét kell megtennie, tehát sosem ér oda."
Viszont nem volt alatta magyarázat, pedig logikus elmélet...
Ebből is látszik, hogy a filozófiának és a racionalitásnak semmi köze egymáshoz.
Ezzel kapcsolatban a kedvenc sztorim amit egykori matek/fizika tanárom mesélt mikor mi is tanultuk ezt az elméletet. A másik osztályban is ezt tanulták mikor észrevette, hogy valaki rágózik és elküldte a kukához, hogy köpje ki. Mire a gyerek közölte, hogy a most tanultak alapján ő sajnos nem tud eljutni a kukáig, hiszen a köztük lévő távolság mindig feleződik. :)
ezt hívják zénon paradoxonnak.
Az a lényege, hogy nem csak a megtett út feleződik, hanem az idő is, ami alatt megteszi. Tehát ha például 100 méterre állsz az íjásztól, és a nyílvessző 100m/s mal repül, akkor az út felét megteszi 0,5 másodperc alatt, a hátralévő táv felét 0,25 másodperc alatt, az addig hátralévő táv felét 0,125 alatt, így tovább, a lényeg, hogy soha nem éri el a kilövés óta eltelt idő a cél eléréséhez szükséges 1 másodpercet (0,5s + 0,25s + 0,125s + ... mindig egy picivel 1 alatt lesz)
Utolsó vagyok, javítanék:
...végtelen sok szakasznak is lehet véges az összege...
"hogy lőjjön hasba egy egy nyílvesszővel, és megtudod, hogy mégis csak oda ér az a nyílvessző!"
Pontosan ezért van az emberi értelem amelyik bizonyosságot tud adni sok dologra nem kell a gyakorlatban próbálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!