Valakinek valami javaslata, hogy milyen kísérlettel induljak egy fizikavarsenyen?
És így tiszta lelkiismerettel vágnál neki a versenynek, ha nem te alkottad az ötletet?
Amúgy azt tudom javasolni, amit Hérón is csinált... vízből bort.
Kell hozzá két műanyagpalack, papírdoboz, tölcsér, szigetelőszalag, gumicső...
A tölcsérre ragaszd rá a gumicsövet, és lógasd bele az első palackba. A cső lehetőleg érjen az aljáig. A két palackot "kösd össze" egy másik gumicsővel (célszerű lyukat fúrni az oldalába), hogy közös legyen a légterük. a második palackot töltsd meg borral (de ne lógjon a gumicsőbe). A szabad légtérbe vezess még egy csövet, és ez érjen a palack aljáig.
Ha az egészet beteszed dobozba, nem fog látszódni, hogy mi történik, csak annyi, hogy a tölcsérbe beleöntöd a vizet, a kilógó csövön pedig bor jön ki.
A magyarázat az, hogy az első palackba víz folyik, az kiszorít valamennyi levegőz, ami mivel nincs másmerre szabad út, elkezd a másik palackba áramlani. Itt viszont a többletlevegő a bort fogja kinyomni, ami a kilógó csövön keresztül távozik.
Remélem, érthetően írtam le, innentől a lelkiismeretedre bízom a dolgot.
1. válaszoló én tudom, hogy a kérdező a Jedlikre kéri, és tavaly pl én is azt csináltam meg még 5-en... Azok közül akik bejutottak az országos döntőbe!
szertar.com-on nézelődj, egyre ritkábbakat, nehezebbeket, mert más nem valószínű. hogy megcsinálja.
U.I.: A Jedlikre kell, igaz?:D
Szertárról leszedni... hát nem vagyok híve ennek, és nem is tartom tiszta versenynek így a dolgot.
Nem tudom, mi a hetedikes anyag, de pl. a Lissajous-görbéket be lehetne mutatni (rezgések és hullámok, fény témakör), vagy rakétát csinálni egy műanyagpalackból (Newton-törvények témakör), vagy esetleg lebegő CD-t kreálni (súrlódás témakör).
Övegesnek volt egy érdekes relatíve egyszerűen kivitelezhető kísérlete, demonstrálva a tengeralattjárók merülését felemelkedését, illetve lentrekedését.
Kell hozzá egy nagyobb (inkább magasabb) üveg kancsó, egy kémcső, némi ólomsörét, egy nagyobb jól tágítható lufi vagy inkább gumikesztyű, esetleg ezek helyett egy megfelelően kivágott gumilabda és géz, valamint befőttes gumik. A kancsót meg kell tölteni vízzel. Egy két ujjnyi levegő maradjon a szájáig. Fogjuk a kémcsövet, és belepotyogtatsz annyi ólomsörétet, hogy kb az egy harmada-negyede álljon ki a vízből. Töltesz bele némi vizet is, hogy már csak kb 4-5 mm álljon ki a vízből, majd lekötözöd a gézzel és befőttesgumival. Óvatosan, egyelőre a szájával felfelé a vízbe rakod, és annyi vizet teszel még bele, hogy már csak kb 1mm emelkedjen a víz fölé! Majd szorosan az ujjaddal befogva megfordítod, és víz alá teszed a gézzel bekötözött nyitott végét. Ekkor az ólom lepotyog a gézhez és immár a nyitott végével lefelé fog úgy úszni a kémcső, hogy továbbra is 1mm körüli rész áll ki csupán a vízből. Ha jó a beállítás, a kémcső szépen a szájával lefelé fordulva épphogy úszik a kancsóban a víz tetején, és ha lelököd óvatosan a víz alá, lassan de határozottan visszajön a felszínre. Most be kell kötözni a kancsó száját a lufival vagy gumikesztyűvel úgyhogy az teljesen feszes legyen (mintha kicsit fel is lenne fújva)
Ha az eszköz összeállt, akkor a feszes kesztyűt, lufit esetleg labdát összenyomva, a rendszer levegő nyomását növeljük. Ennek hatására a kémcsőbe alulról a gézen keresztól további víz áramlik, összenyomva a kémcső adott mennyiségű levegőjét. Ha a kiegyensúlyozás tényleg épp csak a felszínen tartotta a kémcsövet, akkor az most a megnövekedett átlagfajsúly miatt le fog merülni. Ha elengedjük a kesztyűt, a nyomás megszűntével a kémcső levegője kinyomja a víz egy részét a kémcsőből, és a lecsökkent átlagfajsúly miatt fel fog emelkedni. Ha a kancsóban a vízoszlop elég magas és a kiegyensúlyozás elég precíz volt, akkor elérhető olyan állapot a lemerüléskor, hogy a kialakult hidrosztatikai nyomás nagyobb lesz mint a kémcsőben lévő levegőé. Ilyenkor a kesztyű elengedésével sem fog tudni a kémcső felemelkedni.
Az eszközök könnyen hozzáférhetőek, de a kiegyensúlyozás az elég macerás, próbálgatni kell az ólomsörét mennyiségét, a kémcsőben lévő levegő-víz mennyiségét. Szóval van vele munka, de pont ez a szépsége :)
maci
Szintén Öveges prof. kisérlete volt:
Egy kisvonatot feltett a sínre. Majd hozott a konyhából egy szódásszifon patront, és óvatosan kilukasztotta úgy, hogy a keletkezett lukat mindjárt be is tömte egy fogvájóval.
Ezt a megmunkált szódáspatront aztán ráerősítette a vonatocskára.
Azt volt a kíserlet lényege, hogy amikor kihúzta a dugaszt a partonból, akkor a kiáramló gáz meghajtotta a kis járművet. És mindenki elájult a csodától.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!