Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen kísérlettel bizonyított...

Milyen kísérlettel bizonyították be, hogy a mágnesesség az elektronok áramlásától van?

Figyelt kérdés
Jelenleg azt tanítják, hogy a mágnesesség forrása az elektron mozgása, fémekben elemi mágnesek vannak emiatt, de mi is a mágnesesség? Vákuumban is terjed, vagyis akkor valamilyen ismeretlen részecske alkotja a mágneses teret, tehát nem az elektronnal függ össze a hatás terjedése.
2010. jan. 25. 16:56
 1/7 anonim válasza:
Másneses teret nem csak a negatívan töltött részecskék kelthetnek,hanem a pozitívak is.A lényeg az,hogy mozogjon az a töltés.
2010. jan. 25. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tehát egy proton is létrehozhat mágneses teret?

Egy kisülésben, ha protonokat akarunk kilőni, akkor nem fog vele ellentétesen haladni elektron is?

2010. jan. 25. 17:07
 3/7 anonim válasza:
Mondjuk mikor áram folyik a fémben,tehát az elektronok mozognak,akkor az atommagok/proton+neutron/ nem kezdenek a másik irányba sietni,hanem megmaradnak helyükön.Tehát nem hiszem,hogy elektronok jelennének meg.Létezhetnek nélkülük is.
2010. jan. 25. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Milyen kísérlettel bizonyították be, hogy a mágnesesség az elektronok áramlásától van?


Úgy hogy az egyenáramú vezető mellett az iránytű úgy fordult hogy párhuzamos legyen a dróttal.

2010. jan. 25. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Úgy hogy az egyenáramú vezető mellett az iránytű úgy fordult hogy párhuzamos legyen a dróttal."


Vagyis hogy merőleges. Tekercs esetén lesz párhuzamos.


de egyébként igazad van, nem feltétlen elektronok áramlásától van. A részecskegyorsítókban pl protonnyalábok vannak (protonáramok), és azok is hoznak létre mágneses mezőt.


Pontosan a magnességet nem könnyű definiálni. Van egy olyan definíció, hogy a mágneses mező az a mező, amit mozgó elektromos töltés kelt, és csak mozgó elektromos töltésre hat.

Klasszikus fizika szempontjából ez helyénvaló elképzelés, de kvantummechanikában már nem állja meg a helyét, mert ott már egy nem mozgó részecskének is lehet mágneses tulajdonsága, ezt hívják spinnek.

2010. jan. 25. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
23:10,nem értek veled egyet,de ha tévednék cáfolj meg,de szerintem,nincs olyan,hogy mozdulatlan részecske,mert vagy mozog,vagy rezeg.
2010. jan. 26. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A klasszikus fizika nem tiltja meg, mert a klasszikus elektrodinamika a makroszkopikus világ törvényszerűségeit tárgyalja. Atomi szinten már furcsa paradoxonok lépnek fel (öngyorsító elektron, kauzalitássértés). Amit én írtam, az a klasszikus elektrodinamikai definíció szavakkal pongyolán megfogalmazva.


Persze, ahhoz, hogy egy részecske teljesen mozdulatlan legyen, ahhoz a termodinamika 3. főtételét kell megsértenie, mert az kimondja, hogy az abszolút 0 hőmérséklet nem elérhető. Márpedig egy részecske teljes nyugalomban csak ekkor lehet.

Ebből következik az is, hogy a nem abszolút 0 fokos részecskék mozognak, tehát mágneses mezőt keltenek. Ez egyébként így is van, ez a mágneses mező nem más, mint a test által kibocsátott elektromágneses sugárzás, az ún. hőmérsékleti sugárzás egyik összetevője.

2010. jan. 26. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!