Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika feladat: egy juhász és...

Fizika feladat: egy juhász és kutya együtt haza megy a kutya haza fut és aztán a juhászhoz aztán megofrdul és megint amíg a juhász beér?

Figyelt kérdés
Hányszor találkoznak? NEM az a kérdés hogy mennyit megy a kutya
2011. jan. 17. 23:36
 1/9 anonim ***** válasza:
Elméletileg végtelenszer, feltételezve, hogy a kutya pontszerű, és nem kell idő a megfordulásához.
2011. jan. 17. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Azért hiába pontszerű a kutya, fénysebességnél gyorsabban nem halathat, hacsak nem féregjáratban közlekedik... :D
2011. jan. 17. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Igen, ez mindenképpen egy reális feltevés a kutyákkal kapcsolatban. :D


Egyébként a megfejtés helyes.

2011. jan. 18. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem azért lesz végtelen sok találkozás, mert a kutya olyan gyors, hanem azért, mert olyan közel van a juhász. Tegyük fel, hogy amikor a kutya visszaér, akkor a juhász épp megteszi a fele utat az előző találkozáshoz képest (a kutya 3x olyan gyors, mint a juhász). A kapott út megtételének a felénél ismét találkozik a kutyával, majd ismét, így tovább.


Amennyiben pontszerű a kutya, és a juhász, és nincs időveszteség a fordulással, akkor a juhász távolságát végtelen sokáig lehet felezni, mindig ott lesz a kutya. Szerencsére ez a végetlen sor véges összeget ad, ezért a kutyának nem kell végtelen ideig rohangálni. Ilyen érdekes paradoxonok fakadnak abból, ha egy olyan ártalmatlannak látszó feltételezéssel élünk, hogy a kutya pontszerű. :-D

2011. jan. 18. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
A válasz (végtelen) helyes. Ez már abból is gyanús lehet, hogy nincs semmi konkrét érték (távolság, sebességek) megadva, tehát nem számszerű értéket kell keresni, hanem egy _elméleti_ értéket.
2011. jan. 18. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A végtelen nem helyes válasz. Ugyanis az egész folyamat csak addig tart, amíg a juhász is haza nem ér. Márpedig egyszer haza ér, tehát az egész véges. A feladat szemléltetéséhez mondok egy gyakorlati, könnyen elképzelhető analógiát: Van egy vízszintes asztalunk, az asztal felett pedig (pl.1 méterre) elengedünk egy ping-pong labdát. Ütközés után a labda visszapattani, de már nem éri el az 1 métert, hanem kevesebb lesz. A második ütközés után a visszapattanási magasság ismét kevesebb lesz. Egy bizonyos idő után pedig megáll a labda, az asztalon marad, nem pattog tovább. Itt a kérdés az lenne, hogy hányszor vált zérussá a labda sebessége levegőben. Bizonyítható, hogy ebben az esetben a visszapattanási magasságok egy végtelen mértani sort alkotnak. Ennek meg ugye van határértéke, tehát az eredmény véges. Ebből számolható minden.

A feladat nem adta meg, hogy milyenek a sebességviszonyok. De bármilyen is legyen, a kutya mozgása helyettesíthető egy csillapodó rezgőmozgással. Abban az esetben, ha mind a kutya, mind pedig a juhász sebessége konstans, akkor ez a rezgőmozgás lineárisan csillapodó. Ez az alapötlet, ebből számolható.

2011. jan. 18. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"A feladat szemléltetéséhez mondok egy gyakorlati, könnyen elképzelhető analógiát: Van egy vízszintes asztalunk, az asztal felett pedig (pl.1 méterre) elengedünk egy ping-pong labdát. Ütközés után a labda visszapattani, de már nem éri el az 1 métert, hanem kevesebb lesz. A második ütközés után a visszapattanási magasság ismét kevesebb lesz. Egy bizonyos idő után pedig megáll a labda, az asztalon marad, nem pattog tovább."


Igen, a helyzet ugyan az, de onnantól kezdve, hogy belátod, hogy ez egy végtelen sor, miről beszélünk? Ezt a tesztet, csak kitaláltad, de nem végezted el! Ez a baj! Próbáld ki, mi történik: a labda egyre kevésbé emelkedik fel, de az egyes pattanások között egyre kevesebb idő telik el, ha kemény felületen pattog a labda, akkor mielőtt megáll szinte "végtelen gyorsan" pattog.


Nyilván a való élet ezt nem fogja igazolni, de az iskolai feladatokban többnyire nincs benne az a tag, az a hatás, ami ahhoz kell, hogy ne végtelen legyen.


De egyébként a végtelenek nagyon különös jószágok, attól, mert időben nem végtelen egy esemény (hiszen a juhász előbb utóbb nyilván hazaér), attól még végtelenszer találkozik vele a kutya, csak amikor már nagyon közel van a kapuhoz a csávó, akkor a találkozások között egyre kevesebb idő telik el, amikor a juhász távolsága (d) tart a 0-hoz, akkor a nagyon kis idő alatt (dt) is nagyon sokszor találkozik a kutyájával (n). Azaz d->0 dt->0 n->végtelen

2011. jan. 18. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Villanykörte!


Egy elméleti problémát nem lehet egy gyakorlati "gondolatkísérlettel" szemléltetni.


Nézzük elméletben:


Ha pl. 1 km-re vannak, mikor elindulnak, és a kutya 3x gyorsabb, akkor 500 m-nél lesz az első találkozó, 250-nél a 2., 125-nél a 3., 62.5-nél, stb, általánosságban:


az n. találkozás (1000 / 2^n ) méter távolságra lesz a céltól. Ez a képlet nyilvánvalóan minden természetes számra értelmezhető, és ahogy n tart a végtelenbe, úgy tart a távolság 0-hoz.

2011. jan. 18. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

elfelejtettem az út szakasz 15km

sebesség: kutya 7 m/s juhász 2 m/s

2011. jan. 19. 19:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!