Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg gyorsabban öregednek...

Tényleg gyorsabban öregednek az emberek a világűrben?

Figyelt kérdés
2011. jan. 15. 11:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A majmok bolygójában igen, de hogy amúgy is...
2011. jan. 15. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

vmi értelmes választ (L) :D

kösz.

ha meg nem megy akkor inkább ne válaszolj.

2011. jan. 15. 12:14
 3/11 anonim ***** válasza:
Amennyire én ehhez értek, nem azon van a hangsúly, hogy a világűrben. Legalábbis válasszunk külön két dolgot. Egyrészt a súlytalanság megviseli az emberi szervezetet, ezért van az, hogy kb. 1-2 évnél tovább nem lehet senki űrhajós (nem pontos, csak kb. mondom). Másrészt szerintem te nem erre, hanem az ikerparadoxonos dologra gondolsz, amiben meg nem a világűr a lényeges, hanem az, hogy fénysebességgel utazol a világűrben, és akkor máshogy telik az idő annak, aki áll, meg máshogy annak, aki fénysebességgel halad. Nagyon leegyszerűsítve.
2011. jan. 15. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
De akár azon is lehet a hangsúly, hogy a világűrben van, hisz a tömeg, gravitációs mező maga is lassítja az időt. Ebből következik, hogy pl aki felhőkarcoló tetején áll, annak gyorsabban telik az idő, gyorsabban öregszik. Az űrben ez a hatás még nagyobb, bár így is elhanyagolható :)
2011. jan. 15. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ez a hatás teljesen elhanyagolható. Ha pl. 1 évet tölt valaki a nemzetközi űrállomáson akkor 1 EZRED másodpercet.


Akkor lenne ez mérvadó, hogyha közel a fény sebességével utazhatna, illetve ha valami förtelem nagy gravitációs térbe töltené az időt (és túlélné).

2011. jan. 15. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

De egyébként igaz, annyira nem lehanyagolható, hogy a GPS rendszerben a műholdakon lévő atomórák időmérését ezzel is korrigálni kell (valamint a nagy mozgási sebességgel is).


Mellesleg az űrben eddig igazából ismeretlen okok miatt sokkal gyorsabb a szervezet fizikai leépülése, így izomsorvadás, csontritkulás, keringési problémák jelentkeznek, melyet edzésmunkával sem tudnak jelentősen lassítani. Ez is egy komoly gátja a Mars utazásnak. Mire odaérnek, már nem tudnak lábra állni a bolygón...

2011. jan. 15. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Mellesleg az űrben eddig igazából ismeretlen okok miatt"


Nem ismeretlen az, a gravitáció hiánya okozza.

Továbbá a csonttömeg csökkenését is.


De ez megfigyelhető a földön is, akik sokáig nem használják az izomzatuk (pl. kómás betegek) azok is annyira elgyengülnek, hogy csak rehab után tudnak lábra állni ébredésnél.

2011. jan. 15. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Igen, a gravitáció hiánya okozza, de nem tudni, hogy milyen módon. És az az igazán ciki, amit írtam: hiába edzenek rendszeresen (ellentétben a kómás betegekkel), a vázrendszer leépülése folyamatos és jelentős. Aki fent van egy évig a Nemzetközi Űrállomáson, azt utána tolókocsiban hozzák ki a leszálló egységből és több hónapos terápia vár rá, amíg rendbejön. Hogy az edzés ellenére miért épül le a súlytalanságban, erre egyenlőre (legjobb tudomásom szerint) csak tippek vannak.
2011. jan. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Olyan nincs, hogy az űrhajósok a kozmikus sugárzásnak kitettek, ezért jobban károsodik a szervezetük? Ezt nem tudom. Csak tipp.


Megnéztem, de úgy látszik, hogy ez csak bolygóközi utazásoknál veszélyes számottevően:

[link]

2011. jan. 16. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Szerintem simán nem tudnak megfelelő edzést biztosítani gravitáció hiányában. A csontoknak nincs meg a váztartó szerepük, nem olyan mértékű nyomás nehezedik rájuk.


Ez abból is látszik, hogy aki eddig a leghosszabb időt töltötte az űrben a leszállás előtt még vígan elvégezte a napi edzését, majd a földön lábra sem bírt állni. Ebből egyértelmű, hogy az az edzés nem megfelelő.


De még ha az is lenne, csak akkor amikor ülsz az izmaid fele dolgozik. Vagy ha fekszel. Napi 24 órában. Hiába edzenek napi 2-3 órát ha 21-et szinte teljesen terheletlen a test. Még a fekvő kómás betegnek is nagyobb terhelés van a testén jóval, mint az űrben lebegő űrhajósnak.


Ki kellene próbálni a centrifugális erő elvén működő művi gravitációs cuccot, csak túl nagy jelenleg és nem fér el...

2011. jan. 16. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!