Mikor alakultak ki a színek? Az is az evolúció része volt?
A kérdés kapcsán engem az érdekelne, hogy az állatokban hogyan fejlődtek ki a környezethez alkalmazkodó rejtőzködő színek.
Például a zebra szőre honnan "tudta", hogy a színvak oroszlánt összezavarják a fekete-fehér (ami alapjáraton elég feltűnő a szavannán) csíkok?
Végig gondolva maximum csak arra tudok jutni, hogy az egykori fekete zebra közösült egy albínóval és ennek mintás zebrák lettek az eredményei. A természetes ellensége akkoriban ugyanúgy színvak volt, így a mintás példányok a túlélési esélyei jelentősen megnőttek.
Sajnos jobb ötletem nincs. :)
Nem a színek alakultak ki, hanem inkább a részletesebb viszonyítási képesség, finomabb érzékek...és mindazért, hogy jobban el tudjuk különíteni a dolgokat, ami nem azt jelenti, hogy különállóak lennének, tapasztalhassunk és több mindent megismerhessünk, mivel az ember csak relációkból tudja valamiről, hogy az az, és nem más...ugye a kontraszt hiányában "cseszhetnénk". :)
tehát mondhatjuk, hogy az evolúció része, ha az evolúciót nem vaknak és iránytalannak tartjuk. :)
üdv
25/F
LastOne.Left
A szín, mint olyan mindíg is létezett, hiszen a fénnyel együt jár. Az evolúcióban nyilván akkor kapott szerepet, mikor a látószerv fejlődése megindult, illetve jelentős szerepet kapott az egyed életbenmaradásában, mint érzékszerv. Hogy ez hol volt, azon lehetne vitatkozni, hiszen egyes egysejtűen is fényérzékenyek. De a puhatestűeknél már igen jelentős szerepe lehet, pl a fejlábúaknál. Ha korrektek vagyunk, akkor egy folyamatban nem lehet megjelölni kezdőpontot.
A látássál együtt nyilván folyamatosan fejlődött a rejtőszín is, ez a megszokott "hidegháború" ragadozó és zsákmány között.
Ahogy látom a hozzászólásokból, itt a folyamat megértésével is gond van. Ez egy nem irányított folyamat, mint ahogy maga az evolúció sem. Egyszerűen úgy működik, hogy akinek a színe jobb, annak nagyobb az esélye, hoyg nem vadásszák le. Ha nem vadásszák le, akkor nagyobb az esélye a szaporodásra, és így a génjeinek elterjesztése a populációban. Míg másik oldalról, a sikesebb "színlátó" ragadozó génjei is terjednek. És máris megvan a versengésünk, minek eredménye, hogy a folyamat önmagát gerjeszti. Persze mivel az evolúcióban sok tényező van, nyilván nem mindíg ilyen egyértelműen zajlik le a folyamat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!