Hogy is van azzal a relativitáselmélettel?
Tudjuk, hogy fénysebességnél az idő torzul, a hosszúság csökken, a tömeg megnő. Ha egy hosszú létrát felgyorsítok akkor lerövidül, ha újra lelassítom, akkor az eredeti lesz a mérete. Hasonlóan a tömeggel. Pont az idővel lenne másként? Csak ott tartós a változás? Mert akkor az ikerparadoxonnak nincs értelme...
A GPS műholdaknál eltérő idejű a földi 1 másodperc. A műholdakra kisebb gravitáció hat, mint ránk, ezért gyorsabban telik náluk az idő, viszont nagyobb sebességgel keringenek, mint mi a földfelszínen, emiatt viszont lassabban telik az idő. Most melyik tényező a meghatározó? Lassabban vagy gyorsabban járnak az órák a műholdakon? Igaz-e, hogy még nem hoztak le egy ilyen órát sem, hogy összehasonlítsák a földivel?
A műholdak sebessége és a Föld gravitációja annyira kicsi mértékben torzítja az időt, hogy elhanyagolható!
Az időtorzulás kb 0.5c sebesség környékén kezd el mérhetővé válni...
A létra gyorsulás közben biztos, hogy megrövidül, mivel semmilyen hatás nem terjed fénysebességnél gyorsabban, így ha megtolod a létrát, akkor előbböszenyomódik, mivel a másik vége csak véges idő múlva fog elindulni, egy úgy fog menni, mint egy gyűrűs féreg. Igaz, ha húzod, akkor elvileg előbb megnyúlana :)
A lényeg: gyorsítás közben a létrádra nehézségi erő (G-FORCE) hat, ez megrövidíti az időt, s a létrádra lassítás közben szintén nehézségi erő hat, ami megint megrövidíti az időt. s a létra a te szemszögedből valóban rövidebb lesz, a baj csak az, hogy nem nagyon tudod vizsgálni az eseményt.
A műholdak órái internetes időkiszolgáló segítségével legalább naponta egyszer szinkronizálják az időt a földi idővel, szóval nem kell őket lehozni...
Nem "megnyúlik" meg "megnő a tömege", hanem a különböző vonatkoztatási rendszerekből mérve más értéket kapsz.
Ez nem új. Ez már a "sima" (newtoni) fizikában is így volt: ha egy fa tövében ülök, akkor a fa sebességét 0 km/h-nak mérem, ha (a földhöz képest) 50 km/h-val mozgó autóból mérem, akkor 50 km/h-nak. Ha pedig most átülök egy vonatra, ami az AUTÓhoz képest ugyanabban az irányban 90 km/h-val halad, akkor ebből kijön, hogy a fa a vonatból mérve 50+90=140 km/val fog haladni.
De - a newtoni elmélet szerint - a tárgyak hossza, tömege és az idő bármelyik vonatkoztatási rendszerből mérve azonosnak adódik. Az einsteini relativitáselmélet ehhez annyit tesz hozzá, hogy nem csak a sebességet mérjük másnak a vonatról, autóból meg a fa tövében ülve, hanem az időt, tömeget, hosszt is.
De nem a mennyiségek változnak, hanem csak másnak mérjük. Ugyanúgy, ahogy az előbbi példában: a négy esetben különböző sebességűnek mértük az út melletti fát, de attól még a fa nem fog négyfelé szakadni és négy különböző sebességgel haladni.
Az idő relatív. Kevesebb idő telik el abban a rendszerben, amelyik az INERCIARENDSZERHEZ képest mozgásállapotot változtatott, felgyorsult, lelassult, nehézségi erők léptek fel.
Az inerciarendszer pedig az a vonatkoztatási rendszer, amelyben nehézségi erők nem hatnak, tehát, ahol a magára hagyott tömeg nem változtatja meg a mozgásállapotát.
A második válaszoló vagyok. Amit most mondok, az csak intuíció, nem tanultam ezt konkrétan.
A tömeg és a hossz vagy távolság olyan típusú mennyiség, mint az időtartam. Az időpont pedig a pozícióhoz hasonló (tömegből nem tudok ilyet).
Az azonos típusú mennyiségek hasonlóan is működnek. A tömeget és a létra hosszát, ha az űrhajó újra 0 sebességű a Földhöz képest, újra ugyanakkorának mérjük. Továbbá, ha van egy stopperünk, ami pl. percenként csippan egyet (a saját, nyugalmi rendszeréből mérve), akkor - ha meg tudnánk figyelni a földről a csipogást - annak a gyakoriságát is másnak találnánk, nem egypercesnek. De mikor visszatér a Földre, újra egypercesnek mérjük.
Az életkor pedig inkább valami pozíció jellegű dolog: mennyit haladtam az időben, hol tartok. Ez elcsúszik, és ugyanúgy nem áll vissza, mint a térbeli pozíció.
Erre voltál kíváncsi?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!