Milyen alakú a tér, milyen sebességgel tágul? Elképzelhető az, hogy az Univerzum 3D-s része, a mi terünk, egy 4D-s test felszíne? Mit jelent az, hogy a többi dimenzió "felcsavarodott"?
Itt az én elképzelésem: Gyerekkoromban sokat olvastam a dimenziókról, az Univerzum tágulásáról és a relativitás-elméletről. Magamban sikerült ezeket összegyúrnom, és valamelyest egyezik is a legtöbb elmélettel.
Az első kérdés, ami foglalkoztatott, hogy az Univerzum valóban végtelen-e? Arra jutottam, hogy nem lehet az, hiszen tágul. De akkor mi van a határokon? Ezekből a kérdésekből lekövetkeztettem egy sor izgalmas választ, amiből pl. rájöttem, hogy hogyan nézhet ki egy 4D-s kocka, vagy éppen hány 2D-s oldallapja van a 10. dimenziónak. Sőt még egy sor egyenletet is megalkottam a dimenziók felépítéséről, többek között egy általános képletet a különböző dimenziók tökéletes alakjának kiterjedés-adatáról (magyarán szólva egy olyan egyenlet, amivel egyszerre lehet kiszámolni a kör területét, a gömb térfogatát, és a 4D-s gömb "időtérfogatát" stb. behelyettesítve az adott dimenzió számát.)
Levontam pár számomra elképesztő következtetést. Egyszer csak úgy feltételeztem hogy a világegyetem valójában egy négy dimenziós kocka, a mi univerzumunk pedig az egyik 3d-s kocka, ami határolja. És ekkor beugrott! Ha a 4ds kocka tágul, az őt határoló 3ds világok elmozdulást tesznek a negyedik dimenzió irányába! Heuréka! Ez az idő! Az elmozdulás a negyedik koordinátatengelyen! Épp mint Einstein is mondta! Minden nyugalomban lévő test folyamatos egyenes vonalat ír le a téridőben!
Ez a felfedezés nagyon boldoggá tett, úgyhogy kérek két nobel-díjat elvitelre (na jó persze, tudom sántít egy két helyen az elmélet). Egy kicsit próbáltam azért ezt tökéletesíteni: elhagytam a 4ds kockát és inkább egy 4ds gömböt vettem, aminek a "felülete" a mi univerzumunk. Ahogy a gömb tágul, úgy növekszik a 3d tere is. De akkor elgondolkoztam azon, hogy milyen sebességgel?
Egy nagyon merész ötlettel az ugrott be, hogy a tér mivel nincs tömege fénysebességgel tágul!
Lehet hogy ez nem teljesen igaz így, de ezt az ötletet használva rájöttem, hogy akkor 300000 méter megtétele a téridőben jelent számunkra egy mp-et (utána lehet gondolni, nem nehéz. Ezt az ötletet felhasználva a pytagorasz tételben, és hogy a fénysebességnek mindig állandónak kell lennie gyakorlatilag megkaptam a speciális relativitás-elmélet idő lelassulási egyenletét (t= T/(gyök alatt:1-(v-négyzet/c-négyzet)))
Sőt még valamennyire az általános relativitás elméletbe is belestimmelt, hiszen semmi, aminek van tömege, nem érheti el a fénysebességet, így a tér azon területei, melyeken anyag található, nem haladhat a téridőben a 4d fénysebességi tágulási sebességével, így ezeken a helyeken a tér besüpped, azaz meggörbíti! (persze abban nem vagyok biztos, hogy ez így mennyire igaz)
Szóval az egyik kérdés: elképzelhető-e az, hogy a mi 3d-s univerzumunk egy hatalmas 4d-s test felülete legyen?
A másik: elképzelhető-e, hogy ez az 4d-s test az origójától számítva fénysebességgel "fúvódik fel"?
És végül a harmadik kérdés: a húrelmélet szerint a húroknak több, mint 4 dimenzióra van szükségük (összesen azt hiszem 10, vagy 11), hogy ezen dimenziók kiterjedésébe is rezegni tudjanak, és így magyarázzanak meg minden jelenséget. Viszont ezek a dimenziók olyan aprók, hogy nem láthatóak. Ezt eddig senki nem magyarázta nagyon meg nekem, hogy mit jelent, hallottam olyanokat is, hogy ez azt jelenti, hogy ezek a dimenziók "felcsavarodtak".
Én úgy képzelem el, hogy ez olyan, minthogy a papírlapra is azt mondjuk, hogy 2D-s, pedig valójában 3, csak a 3. dimenzióban elenyésző a kiterjedése. Vagy mint amikor húzunk egy vonalat, arra is azt mondjuk hogy 1D-s, pedig ugye van kiterjedése 3d-ben (van szélessége, és egy nagyon kicsi magassága is).
Szóval a harmadik kérdésem: lehetséges, hogy ezek a felcsavarodott dimenziók, olyanok, mint a papírlap nagyon elenyésző vastagsága? Hogy a 4D-s világnak van vastagsága 11D-ben?
Sajnos elég magas fokú matematika kell ahhoz hogy be lehessen bizonyítani a következőt, de hidd el nekem, hogy a következő amnit írok nem csak elmélet, hanem bizonyított dolog: Egy k dimenziós alakzatnak a térfogata/mértéke 0 egy bármilyen magasabb k+n dimenzióban, n=1,2,3,...
Ez nem olyan bonyolult, azt jelenti, hogy ha leírunk egy dimenziót annak csak az utolsó értéke adja meg az abban lévő dolgok kiterjedését (nem térfogatát, mert az már foglalt a 3. dimenzióra). Az összes alatta lévő szám, "csak" deffiniálja azt.
Ha már lufikról van szó abba levegőt kell tölteni és simán kijuthat belőle a levegő, ha nem kötjük össze xD
De komolyra véve a szót egy lufinak a széléhez simán ellehet jutni, tehát, ha a tágulási sebességet meghaladnánk elérhetnénk a lufi szélét és szerinted ott mi van? Egy láthatatlan fal ? Bocs oda még nem tágult ki a világ, tehát nem mehetsz tovább vagy mi?
Ahol az univerzum még nem létezik csak tágul arra fele ott tegyük fel, hogy semmi sincs, tehát tér sem, de elég érdekes, hogy a tér hogy tágulhat? Mint egy lufi? Jó magyarázat :D Meg osztódnak a sötét anyagok meg energiák? , de, ha nincs tér hova? A semmiből nem lesz valami. A semmit, úgy kell elképzelni, hogy se tér, se idő, tehát nem csak a részecskék hiányáról van szó, de, ha ott semmi sincs nem lesz belőle valami és a valami nem közelítheti meg a semmit, mert az, úgy paradoxon. Én hiszek a világ tágulásában, de attól még baromság, ahogy Istenben is hiszek és a világ végtelen is, de a végtelenség is egy olyan létező dolog, amely, ha belegondol az ember akármennyire egy létező dolog attól még baromság. Ez a sok kvantumfizikai dolog meg a sok hülyeség mindd csak erőltetett logika.
"Mi van az univerzumon túl? Üres semmi?"
Nem, nem!
Nem üres, hanem a semmi. Amiben valószínűleg nem lehet mozogni és nem terjed a fény sem.
"mivel a semmi egy üres tér"
Tévedés!
A semmi az nem tér, a térnek pedig szerkezete van - akkor is, ha éppen üresnek néz ki. Ne keverd ezeket.
"ha végesnek vesszük az univerzumot akkor ahova terjed ott lennie kell valaminek amiben terjednie tudnia kell"
Úgy képzeld el, mint egy felfúvódó lufit. Akármerre mész, sose jutsz ki belőle, tehát végtelen.
Ahova terjed, az pedig nem a mi terünk.
"Mi van ha több ősrobbanás is volt?"
Elképzelhető... de hogyan szerzünk erről tudomást?
Lehet, hogy még a saját világunkat sem látjuk az egészet, mert gyorsabban tágul, mint ahogy a fény megy benne.
"ez mehetne a végtelenségig fölfele"
Mármint nem feltétlenül fölfelé, hanem inkább egymás mellett.
Bár semmi sem zárja ki a sok (vagy kevés) dimenziós világokat - csakhogy azok egészen máshogy működnek, mint a miénk, és lehet, hogy még anyag sincs bennük, nemhogy élet.
"valószínű, hogy az anyagot végtelenül sokáig bonthatjuk visszafele"
Nem: úgy néz ki, hogy a húroknál kisebb képződmény nem létezhet a mi világunkban.
"tehát a proton"
Ez ugye vicc volt?
"az is elképzelhető hogy bennünk is van 1 kisebb unvierzum, csak miniben.)"
Ez egy regényben jól hangzik, de a világ nem így működik. Már az elektronok sem keringenek a proton körül - és úgy néz ki, felületük sincs, amin bármi lehetne (amúgy a protonnak és az atommagnak sincs határozott felülete).
"mi lehetünk, egy óriási lény belsejének 1etlen egy "atomja", vagy sejtje"
Nem, nem lehetünk.
Ehhez az kellene, hogy gyakorlatilag az egész univerzumban szervezett anyag- és energiaszállítás legyen ZÁROS HATÁRIDŐN BELÜL (tehát pl. a fejlődésénél min. 10000-szer gyorsabban), valamint a szerkezete is célszerű legyen, amit látnánk is az univerzum fejlődésén.
Ennek nyomát nem látjuk.
"Igaz hogy a világegyetem tágul de ez még nem jelenti hogy nem lehet azon túl semmi"
Ahogy mondod.
De ezt hogy derítjük ki?
A fény nem jön ide onnan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!