A hold gravitációs ereje hat az ember magasságára? :D
Ha nem lenne nem befolyásolná:P Mivel van, befolyásolja! Egy ember aki a Hold mellett 178 cm magas az, Hold nélkül csak 177,9999999781 cn nagas lenne.
Viccet félretéve, nem befolyásolja a magasságot (legalábbis mérhetően nem), hiszen amennyit nyújtana a fejünk felett lévő Hold ugyanannyit zömítene rajtunk, amikor a Föld túloldalán ( valahol a talpunk alatt) van.
maci
Nekem van egy méghülyébb kérdésem :D
Vajon egy magasugró nagyottat tud-e ugrani teliholdkor, vagy hold-nap együttálláskor, mint normál körülmények között, mikor a hold a föld túl oldalán van éppen.
Maci:
"hiszen amennyit nyújtana a fejünk felett lévő Hold ugyanannyit zömítene rajtunk, amikor a Föld túloldalán"
Már egy 5 perce birkózik itt a vállam felett a kisördög meg a kisanygal, hogy belekössek-e ebbe, vagy ne. :)
Dehát a maciság velerájója az, hogy az embernek jobban át kell gondolnia, hogy mit ír. (*maciság= olyan névvel rendelkező embernek lenni itt az oldalon, aki általában jó válaszokat ad és ezért mindenki ad a szavára)
Szóval ezt gondold(gondoljuk) át mégegyszer.
Ha a Hold a Föld egyik oldalán csökkentené a nehézségi gyorsulást (felfele húzná az embert), a másikon meg növelné (lefele húzná)... akkor kis logikázással az kéne, hogy kijöjjön, hogy a Föld úgy ahogy van arrébb megy.
...
De nem megy arrébb... a centrifugális erőről megfeledkeztél, ami szépen kiegyenlíti a hatást, és ha a talpunk alatt van a Hold, ugyanúgy nyúlunk, mintha a fejünk felett van... ha oldalt van, akkor meg nem is nyúlunk, nem is megyünk össze.
Szóval szerintem a Holdnak nincs sehogyse összenyomó hatása. (Szerintem... :) )
Bocsánat, a kérdésre elfelejtettem válaszolni:
Ha a Holdnak lenne ilyen hatása, akkor a különböző szélességi körökön született embereknek különböző magasságúaknak kéne lenni... hiszen más mértékű a Hold gravitációs hatása.
Persze ezzel elsőre pont rosz válasz jön ki, mert az északi emberek magasabbak... :D de könnyen belátható, hogy ez pusztán genetika, nem gravitációs hatás. :D
A mértékébe sose gondoltam bele ;) A tény hogy a vizet is képes elég rendesen megmozgatni (lásd árapály erők okozta tengerszint ingadozás). Nyilván nincs ez másként az összes létező Földfelszíni tárgyakkal élőlényekkel sem. Ergo biztosan nyújt rajtunk, és amikor a Föld túloldalán akkor is maga felé húz, azaz zömít minket. Persze ennek mértéke nagyon apró, kizártnak tartom, hogy akár hosszú távon bizonyítani lehetne a hatását :D Egyébként nekem a közös tömegközéppont mint vonzási középpontos hozzászólás szimpatikus ebből a szempontból. És való igaz nem szabad elfelejteni a centrifugális erőket sem. Ha jobban belegondolok azoknak a hatása akár nagyobb lehet, mint a Holdé konkrétan.
maci
A közös tömegközéppontos válaszra:
Az ötlet jó... és jogos is.
A hiba: Amikor a Hold a fejünk felett van, akkor a közös tömegközéppont közelebb van ugyan, de mi a rendszeren "belül" vagyunk (A Hold felettünk van, a Föld meg alattunk), tehát nem lehet sima tömegközépponttal számolni.
(Ugyanúgy ahogy a Föld közepén se hat ránk nagyobb gravitáció, pedig a tömegközépponthoz közelebb vagyunk)
"És való igaz nem szabad elfelejteni a centrifugális erőket sem. Ha jobban belegondolok azoknak a hatása akár nagyobb lehet, mint a Holdé konkrétan. "
A közös tömegközéppont közötti keringésből adódó centrifugális erő ugyanakkora, mint a Hold vonzóereje... hiszen ezért keringünk ezen a pályán. :)
Mivel emellé a Föld is forog, meg még a Nap körül is keringünk.. így szerintem is igazad van, összességében nagyobb a hatásuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!