Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizika miért a matek alapján...

A fizika miért a matek alapján működik?2.

Figyelt kérdés

Leírná nekem valaki a gravitáció matematikai magyarázatát fizikai fogalmak (tömeg, gyorsulás stb.) nélkül?


A fizika szerintem nem a matematika alapján működik. Túlmatematizálták.


febr. 15. 19:30
1 2
 11/12 krwkco ***** válasza:
79%

"A fizika miért a matek alapján működik?"

Mert a fizikában a pontos mennyiségi mérések a jellemzők. Amiknek az eredményét számokkal lehet leírni. Ezek között a mennyiségek között kísérletileg összefüggéseket lehet találni, ami a számok közötti kapcsolattal, pl. képletekkel kezelhető.

Más tudományágakra ez csak részben vagy szinte alig jellemző. Pl. a kémiában vannak mennyiségi összefüggések, de sok minden tárgyalható csak minőségi változásokkal. Vagy pl. a filozófiában szinte semmi számszerűsíthető dolog nincs.

febr. 16. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
100%

>a gravitáció matematikai magyarázatát

-Nem magyarázata van neki, hanem LEÍRÁSA.


>fizika szerintem nem a matematika alapján működik

-A TERMÉSZET működik valahogy, a fizika a természet egy részének leírása


>Túlmatematizálták

-Azt meg hogyan?

Szerintem meg nem, a matek egy módszer arra, hogy precizen leírjunk jelenségeket. Gyakran több módszer is van rá, például a kvantummechanikában a mátrixmechanika és alternatívája a hullámfüggvény. Nem értelmes kérdés, hogy "akkor a természet most melyik alapján működik?", mert pont ugyanazt jósolják. A természet működik valahogy, és mi ennek leírására keresünk módszereket. Ha a kettő ugyanazt jósolja, akkor az nem két fizikai elmélet, csak egy fizikai elméletnek eltérő matematikai leírása.

Ami a gravitációt illeti, vannak ugye a Kepler-törvények. Fő problémájuk, hogy csak speciális eseteket írnak le, parabolapályára, háromtestproblémára nem mond semmit.

Általános esetet leírhatjuk a gravitációs törvénnyel és a Newton-törvényekkel, de vele egyenértékű a Hamilton-elv is ( [link] ), bár matematikailag teljesen más. Az nem fizikai kérdés, hogy a természet melyik matekot használja, mert a matekot mi használjuk a természet leírására. Az már fizikai kérdés, hogy "távolhatás vagy közelhatás", ha feltesszük, hogy a gravitáció (avagy térgörbület) terjedéséhez idő kell: lehet ellenőrizni kísérletileg hogy vannak-e gravitációs hullámok pl.

febr. 16. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!