Tudományos tévék miért mutathatják be a szellemvadászós sorozatokat büntetés nélkül úgy mintha lenne tudományos bizonyíték mögöttük és nem átverés lenne az egész?
"De most nem arról a pár % értelmes felnőttről beszélünk, hanem az emberek többségéről, akik leülnek egy tv elé, és a "tudomány" szót meghallva azt várják, hogy csak igazságról essen szó."
Téves.
Az emberek többsége nem akarja az igazságot.
Szórakozni akar.
És a kereskedelmi TV (a mozi, a színház, a cirkusz) ezt az igényt elégíti ki. Tök mindegy hogy mit hadoválnak - említhetnek csodatevő mágusokat, hihetetlen történeteket, tudósokat, feltalálókat - a céljuk a szórakoztatás.
Mert az vonzza a népeket, abból van pénzük.
És amíg ennek a szórakozásnak nincsen különösebb hatása az ember életvitelére - és az ilyen "szellemvadászatnak" nincs különösebb hatása, mert a felnőtt emberek túlnyomó többsége nem fog különösebb jelentőséget tulajdonítani ennek: maximum tátni fogja a száját, hogy "jééé, hogy mik vannak!" - addig a tudománnyal való összevetést nem fogják komolyan venni a jogászok.
Viszont ha ez az emberek életvitelébe jelentősen beleszól (tehát lesz hozzá egy termék vagy szolgáltatás) - például gyógyszerek, ingyenenergiás berendezések, ingyen pénz - akkor már a törvényalkotó közbelép.
#22: Azért, mert a szegény nem érti a média - és a társadalom - működését.
Meg, ha szerepel az ismeretterjesztő csatornán (a kérdező nomenklatúrájában: "tudományos tévé") egy "szellemvadászós" műsor (aminek egyébként célja a tömegek szórakoztatása révén a magas reklámbevétel realizálása és nagy hatása nincsen az emberek életére) reklámjában, hogy TUDOMÁNY (ami szent és sérthetetlen!), az nettó REKLÁMHAMISÍTÁS - amit (legalábbis szerinte) a törvény büntet - ezért meg kell védeni (felülről, központilag irányítva, nem tudatos médiafogyasztásra, gondolkodásra, forráskritikára serkenteni) "az emberek többségét" (naiv, buta önmaguktól), akik a TV előtt az ismeretterjesztő csatornát nézve "a TUDOMÁNY szót meghallva azt várják, hogy csak igazságról esik szó". Egyszer csak eljutunk az Ismeretterjesztő Csatornák Tudományos Cenzúraosztályáig élén Aczél elvtárssal. ;)
Akinek a szellemvadászat szórakozás...
Most megint elkezdte az ID, amit tavaly, október közepétől volt minden áldott szombat este kb. nyolctól - éjfélig pár ezzel kapcsolatos, egyenként egyórás műsor. És amikor az óra elüti az éjfélt, akkor kezdik újra, ismétlik at este nyolckorkor leadottal kezdve. Sokszor hallom, mert csak itt szól nekem a tv, és éjjel kettőtől már nincs reklám az ID-n. És ez tavaly is tartott majdnem májusig.
Az ID nem tudományos csatorna, hanem megtörtént bűnügyekkel foglalkozik, nem is értem, hogy férnek bele a profiljukba ezek a kritikán aluli műsorok.
Valaki jól írta itt, hogy nincs olyan, hogy tudományos tv, ismeretterjesztő csatornák vannak. A múlt században volt egy ún. tudományos híradó, aki emlékszik rá, Delta volt a címe.
Amúgy bocs az off-ért, csak feltettem, hogy a kérdező ezekre a szellemvadászos műsorokra gondolt.
* ismétlik az este nyolckor leadottal kezdve.
Bocs, késő van.:)
"Akinek a szellemvadászat szórakozás..."
Biztos van egyféle "izgalomfaktora", kb. mint egy ZS-kategóriás thrillernek. Van, aki egy fárasztó nap után vevő erre, agyzsibbasztás címén.
"Most megint elkezdte az ID, amit tavaly, október közepétől volt minden áldott szombat este kb. nyolctól"
Erről van szó:
"Reality, thriller" a besorolása. Nem "documentary". ;)
Na, kikerestem, ez lesz a holnap esti első, és itt kérlek dokumentumfilm / reality-nek van feltüntetve.:)
Na igen, ez a legundorítóbb.
Dokumentumfilm arról, hogyan vadásszák a szellemeket. Ugyan egyet se találnak az egész sorozat alatt, de attól még dokumentumfilm.
Undorító.
#29-#29: A dokumentumfilm eléggé tág fogalom.
Belefér a reality is, szóval nem kell a benne megmutatott eseménynek sikeresnek vagy tudományosan pontosnak lennie csak dokumentálnia egy eseményt - jelen esetben egy szellemeket kutató csoport (legyenek ezzel kapcsolatosan bármilyen fenntartásunk) működését.
Eszembe jutott még egy dolog: emlékeztek az Olajfalók című 1987-es műre? Vagy Az igazi Mao-ra 1995-ből?
Egyiknél sem mondták el a műsor elején - Rodolfo-t idézve - hogy "vigyázat, csalok!" (csak a végén).
Vagy hogy kicsit távolabbi példát mondjak: 1957-ben a BBC a Panorama című, a világ híreit bemutató műsorában arról számolt be, hogy Svájcban a fákról spagettit szüretelnek.
De ott van még példaként az amerikai CBS rádión 1938-ban leadott, H. G. Wells novellájából Orson Welles rendezésében előadott Világok harca rádiójáték.
Mind-mind arra mutat rá, hogy a médiát - pláne, ha kereskedelmiről van szó, aminek a célja a minél nagyobb mértékű, reklámfogyasztó embertömegek bevonzása, amit minél nagyobb képtelenségek, drámák bemutatásával tud megoldani - fenntartásokkal kell kezelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!