Honnan tudják, hogy az 1 millió km-re elszáguldó üstökös 173 m?
Nem olyan bonyolult: megmérik :D
Fogalmam sincs pontosan hogy cisnálják, de pl egy egyszerű módszer lehet az, hogy kijelölnek 2 pontot a röppályáján, megnézik mennyi idő alatt teszi meg a távot. Ebből általános iskolai fizikatudással meg lehet mondani az objektum sebességét.
És ha megnézik, hogy a tárgy eleje és vége mikor halad át egy kijelölt ponton, abból már a sebesség tudatában a hosszát is meg lehet mondani.
Ez így nagyon fapados, egyébként vszeg van egy halom mindenféle cuccal felszerelt távcsövük ami 3 perc alatt lehoz minden infót:D Pl létezik lézeres távolságmérő is amivel csak rá kell világítanod valamire és a tükröződésből megmondja milyen messze van - elvégre a fény sebességét ismeri.
A távolság az tényleg valami olyasmi, mint amit a 19:41-es is ír, csak ilyeneknél általában a radar jobban működik. A Vénusz távolságát is sikerült már megmérni ilyen módszerrel. De ha megvan a távolság, akkor már csak azt kell megnézni a méretéhez, hogy mekkora szög alatt látszik. Tehát ha több, mint egy pixeles a távcsövek képén, akkor abból már kiderül, hogy mekkora.
Ha túl távol van ahhoz, hogy a radar lássa, akkor pedig a mozgását vizsgálják, és megpróbálják kitalálni, hogy a Kepler törvények alapján melyik pálya írja le legjobban a mozgását, és ha megvan a pálya, akkor abból megvan a távolság. A méret az lehet, hogy tud trükkösebb lenni:
[link] astronomy.com/science/a-new-method-to-measure-asteroids
A távcsövekkel és azok adataiból a pályát és a sebességet na meg a tömeget lehet megmondani inkább.
A látszó fizikai méretet a vizuális megfigyelésbőé kevésbé szokták, mert sok minden befolyásolja pl albedója, anyaga, stb.
Vagy nagyon extrém nagy nagyítűsú távcsővel kell befogni viszont ilyenkor meg a mozgása miatt nehéz fotózni.
Esetleg egy nap előtti áthaladás segíthet a fizikai méretek meghatározásában.
De amiből viszont nagyon jó "közelképet" tudnak csinálni az a radar.
A radarmérésekkel az anyaga és a felületének pontos formája és kiterjedése is meghatározható a föld közelében elhaladóak mellett.
2@ "Nem olyan bonyolult: megmérik :D
Fogalmam sincs pontosan hogy cisnálják"
-.-
Hogyan? Senki sem írta le.
"kijelölnek 2 pontot a röppályáján, megnézik mennyi idő alatt teszi meg a távot."
Nem sokat értesz még az általános iskolai csillagászatból se. Ha látsz egy fényes pontot lehet egy távoli csillag, de egy közeli bolygó vagy holdja is lehet aztán lehet még galaxis és csillagköd is. Ha megnézed hol lesz egy idő után mivel fogalmad sincs milyen messze van, így lövésed sincs mekkora a sebessége. Ez megvan?
3@ "csak ilyeneknél általában a radar jobban működik. "
Tehát az 1 millió Km-re levő meteoritot megmérik radarral ? 😅
Thx Sadam.
Én nem vettem a fáradtságot ( #4 -ként ) hogy kikeressek példa radarképeket.
Remélem ezek már eloszlatják a kérdező kétségeit is.
Jaham, eg yolyan kérdező, aki feltesz egy kérdést aztán bunkón beszól a válaszolóknak amiért azok válaszolnak.
Hát jó.....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!