Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A dinoszauruszok miért haltak...

A dinoszauruszok miért haltak ki egy egyszerű becsapódástól?

Figyelt kérdés
Az emberiség történetében is volt már, hogy üstökös/meteor került a Földre, mégis túléltük.

máj. 27. 20:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem egy egyszerű becsapódás volt, hanem olyan, ami hirtelen, drasztikusan és hosszú távra jelentősen megváltoztatta az éghajlatot.
máj. 27. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

A dinók idejében 10 km átmérőjű aszteroida került a Földre.

Ha az emberiség is bekapott volna egy ekkorát akkor már mi se léteznénk.

máj. 27. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

1, nem haltak ki, a madarak a leszármazottaik

2, igen nagy kavics volt az, ami végzett az akkori élővilág igen nagy részével

máj. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
94%
Egy tíz kilométer szélességű aszteroida vagy üstökös becsapódása rettenetes és pusztító esemény. Az ütközés energiája több kilométer magas cunamit idéz elő, ami letarolja a szárazföldeket, ugyanakkor hiperszonikus sebességű tüzes szélvihar indul meg a becsapódás helyszínéről minden irányban, amely szintén letarolja és felgyújtja a felszínt. A szeizmikus lökéshullám bolygószerte hatalmas földrengéseket és vulkánkitöréseket okoz. A becsapódáskor kiszóródó törmelék egy része alacsony földkörüli pályáról visszahullva másodlagos meteorzáporként további pusztítást végez, a strtatoszférába került por több évtizedes hideget és sötétséget idéz elő, ami miatt a megmaradt táplálékláncok összeomlanak stb.
máj. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Először is fontos megjegyezni szerintem, hogy nem haltak ki, a madarak az utolsó élő águk.

Mint írták az ő kavicsuk mérete sokszorosa volt annak amit mi valaha is átélhettünk.

A kihalás nagyobb része nem is közvetlen a becsapódás miatt történt, hanem az utánna jövő évekig tartó tél és sötétség miatt.

Hasonlót mi is átéltünk (nem emlékszem konkrétan melyik esemény, de vulkanikus eredetű) ahol az egyedszámunk kb 10ezerre (?) esett le. Ott elég közel kerültünk mi is a kihaláshoz.

máj. 27. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%
Valójában bizonytalan az azonnali kihalásuk. A kutatok szerint már maguktól is leszálló ágban voltak addigra. Ezenkivűl a következő 10 millió évben még éltek dinoszauruszok. Szóval lehet hogy csak felgyorsította a kihalásukat.
máj. 28. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
89%

A meteor inkább csak az utolsó koporsószeg volt. Évezredekkel azelőtt a bolygó másik oldalán vulkáni tevékenységek kezdték püfölni az élővilágot:


[link]


Szóval rendesen próbára volt téve minden lény, főleg a nagyobbak (itt most egy kb közepes kutyánál nagyobbaktól felfele kell gondolni) s természetesen nem csak a nem-madár dinoszauruszok haltak ki, ugye. Mentek velük a pteroszauruszok, tengeri hüllők stb is. Emlősök és madarak is éppen csak átvészelték.


#5


“Hasonlót mi is átéltünk (nem emlékszem konkrétan melyik esemény, de vulkanikus eredetű) ahol az egyedszámunk kb 10ezerre (?) esett le. Ott elég közel kerültünk mi is a kihaláshoz.”


Szerintem amire gondolhatsz az a ~70.000 éve történt Toba-vulkán kitörés. Az emberekben találtak genetikai palacknyak-hatást ami arra utal ,hogy lecsökkenhetett a létszámunk és kb ekkorra datálható s ekkor volt a kitörés is. Viszont pont itt az oldalon beszéltük volt ,hogy valószínűleg a vulkán nem közvetlenül okozója mert többek közt más fajoknál nem figyeltek meg ilyet. Inkább főleg ilyen-olyan visszavándorlások, népek egymásba olvadása stb okozhatta a genetikai sokszínűség esését. Szóval ténylegesen nem csökkent le a létszámunk, csak olyan mintha csökkent volna.

máj. 28. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Tislerics Máté ***** válasza:
84%

Az aszteroida becsapódása bizonyosan komoly szerepet kapott a Kréta-tercier kihalási eseményben. De nem lehet mindent a kozmikus test becsapódásának hatására írni.


A tengeri áramlatok megváltozása a Pangea szétszakadása óta zajlott és nagyjából erre az időszakra esik, amikor a tengeri áramaltok is átalakultak miatta. A bolygó globális éghajlata tehát az aszteroidától függetlenül is drasztikusan megváltozott.


Valamint pont ebben az időszakban terjedtek el a virágos növények, amik szintét felborították a tápláléklánc egyensúlyát.

máj. 28. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Már megint annál tart mindenki, hogy maguktól is kihaltak volna. Ajánlom ezt, hogy nem lehet megállapítani: [link]
máj. 28. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:

Előre leszögezem, hogy lehet tévedek,és hatalmas butaságot mmondok, de én a következőképp hallottam:

A dinoszauroszok nagy százalékával végzett az aszteroida becsapódása, de egy részük azt simán túlélte. Azok a dinoszauruszok, akiknek pl. a csontvázát is megtaláltuk a becsapódás okozta klímaváltozás és egyéb következmények miatt pusztultak el, de előtte még évekik éltek a bolygón.

júl. 2. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!