A Chicxulub-kisbolygó becsapódásával járó por, szökőár, kihalás és mindenféle dologgal rengeteget foglalkoznak. De Föld páláyályának kitéréséről van valami tanulmány?
A Chicxulub-kisbolygó becsapódásával járó por, szökőár, kihalás és mindenféle dologgal rengeteget foglalkoznak, de sehol nem szoktam látni azt a hatást taglalni, hogy a bolygó egyszerűen kitéríthatte a Földet a pályályáról kicsit és ennek milyen plusz hatása volt még a klímára?
A Chicxulub-kisbolygó becsapódása utáni dinoszaurusz kihalás elég fontos földtörténeti esemény, és talán az ember és az intelligancia kialakulásának is egy véletlen, de szükséges momentuma volt. Ehhez képest a cunami, por és kihalások álltali klimahatásokat mindig tárgyalják, de nem ugyanolyan fontos a Föld páláylyáról való kis kitérés, ami legalább olyan nagyhatású effektust okozhatott?
A Föld tömege 5,9736 * 10^24 kg. A Nap körüli keringési sebességének a minimuma 29 291 km/s. A mozgási energiája így faék egyszerűséggel kiszámolva 2,5625 * 10^39 J. A Chicxulub mozgási energiáját meg 10^24–10^25 J nagyságrendűre becsülik. Itt van egy 14-15 nagyságrendnyi különbség, tehát jelentős hatása nem lehetett a Föld pályájára. Ez kb. olyan, mintha sétálna egy 80 kg-os ember 1 m/s sebességgel az utcán, aztán egyszer csak „meglökné” egy hasonló sebességgel érkező baktérium. Oké, hogy az a baktérium később még okozhat komoly gondokat, de az embert a mozgásából kitéríteni elhanyagolható mértékben fogja.
A Chicxulub becsapódásánál nagyobb mértékű hatások is módosítják a Föld pályáját, ilyen szempontból ez a becsapódás elenyésző hatású volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!