Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik az éter?

Éáé kérdése:

Létezik az éter?

Figyelt kérdés
nov. 6. 10:44
 1/10 Mojjo ***** válasza:
88%
Persze, oldószerként ma is használják. De garantáltan nem tölti ki a világegyetemet. Akkor mindenki Csipkerózsika lenne.
nov. 6. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
94%

Kémiában igen:

"Az éterek olyan szerves vegyületek, melyek molekuláiban található olyan oxigénatom, mely két szénatomot (szénhidrogéncsoportot) köt össze. "

[link]


A fizikában egy régi, meghaladott kifejezés egy közegre:

"Az éter a XIX. században bevezetett hipotetikus közeg, amiben az elektromágneses hullámok terjednek. Ez a feltételezés abból a megfigyelésből adódott, hogy minden hullámnak szüksége van valamilyen közvetítő közegre (ilyen például a hang esetében a levegő). Az akkori fizikusok szorosan az abszolút térhez kapcsolták az étert. Úgy gondolták, hogy az éter az egész teret kitölti, és ahhoz viszonyítható az abszolút sebesség és idő. A speciális relativitáselmélet túlhaladta az éter fogalmát. "

[link]

nov. 6. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Persze, sőt létezik még méter, Péter, géter is.
nov. 6. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
26%
Létezhet. Nem tudni. Most nagyon ellene beszél a tudomány nem véletlenül. Ott van az ingyenergia. Nem akarják, hogy ingyen kapjuk. Minden az éter létezése mellett van. A fény pl transzverzális hullám ami felületi hullám. Nem terjed a transz hullám közeg nélkül a fizika szerint. De mondom most nagyon ellene vannak nem véletlen. Az energia lobbi hatalma nagy!
nov. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
93%
19. században ez egy divatos elképzelés volt, hogy az éter kitölti a világűrt, de ahogy kiderült, hogy a fény sebessége független a fényforrás sebességétől, ellentmondásossá váltak az éterrel kapcsolatos elképzelések és el is hagyták.
nov. 6. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mint az elektromágneses kölcsönhatás közvetítő közege? Valószínűleg nem. Igazából eleinte nem vezetett ellentmondásra az éter feltételezése, mindent tudtak magyarázni éterrel meg relativitáselmélettel is. Pl. az éterelmélet szerint a Lorentz-kontrakció ténylegesen megvalósul (hiszen a méterrúd atomjait is elektromágneses kölcsönhatások alakítják)

De az idődilatáció más, nem elektromágneses kölcsönhatások esetén is tapasztalható (pl. gyorsan mozgó bomlékony részcsecskék lassabban bomlanak - pedig itt a magerők játszanak szerepet), emiatt ma már nem csak önkényessége miatt vetjük el (mármint hogy nem tekinti egyenrangúnak a vonatkoztatási rendszereket) hanem azt gondoljuk, hogy hibás.

nov. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#2 "Ez a feltételezés abból a megfigyelésből adódott, hogy minden hullámnak szüksége van valamilyen közvetítő közegre"

-Illetve úgymond minden más is ebbe az irányba mutatott: a Maxwell-egyenletekből látszott, hogy a mozgó (EVEM) töltés mágneses mezőt kelt. Ez alapján objektíven eldönthetőnek gondolták, hogy valami áll vagy egyenletesen mozog, csak ezt sokáig kísérletileg nem tudták ellenőrizni, mert az egy irányba repülő töltések közötti mágneses vonzás sok nagyságrenddel kisebb, mint az elektromos taszítás - kivéve az akkor még elérhetetlen sebességeken.

nov. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
24%
Igen
nov. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Éterek a kémiában: R-O-R' alakú szerves vegyületek.


Éter a fizikában: abszolút nyugvó vonatkoztatási rendszer. Ilyen *nincs*. Hogy merült egyáltalán fel, hogy van?


Nézzünk egy ponttöltést, ennek van valamilyen elektromos tere, és két megfigyelőt veszünk, az egyikhez képest a töltés nyugszik, a másikhoz képest tehetetlenségi mozgást képez. Node mozgó töltésnek van mágneses erőtere. De a töltés az egyik megfigyelő szerint áll. Hogy is van ez? Hát úgy - gondolták a régiek -, hogy létezik egy abszolút nyugvó vonatkoztatási rendszer, és ehhez képest kell nézni az elektromágneses jelenségeket, tehát az elektromágneses hullámok közege lenne ez az éter. Ennek a létezését cáfolták kísérletileg kismilliószor, kismillió kísérleti elrendezésben.

nov. 11. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
képez=végez, bocsi
nov. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!