Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kellett az éter a fény...

Miért kellett az éter a fény sebességének meghatározásához?

Figyelt kérdés

Felfedeztem, hogy Einstein relativitáselmélete nem csak úgy a semmiből esett ki, hanem megelőzte a Michelson-Morley féle kísérlet, amitől teljesen kész vagyok, hogy mennyire érdekes.


Egy dolgot nem értek viszont teljesen, megköszönném, ha valaki értelmesen elmagyarázná.

Azt értem, hogy az éter fogalma kellett a fény és egyéb elektromágneses hullámok terjedési közegének akkoriban, de a Michelson-Morley féle kísérlet szempontjából mi volt az összefüggése a fény sebességével?


Miért az éterhez, mint abszolút közeghez kellett mérni (feltételezem, hogy valami ilyesmi volt a cél), miért nem mérték meg relatívan a Föld forgásával megegyezően és ellentétesen?


Valami ködös itt nálam, hogy mi miből következik és a leírások is össze-vissza beszélnek erről.


Tud valaki jó forrást, vagy akármit?


Köszi!


2023. febr. 25. 15:31
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Ugye pont az a lényeg, hogy végül nem kellett…


Úgy dióhéjban az volt a sztori, hogy felfedezték, hogy az elektromágneses hullámok (beleértve a fény) viselkedését is egy hullámegyenlet írja le, mint például ahogy a megpendített húr kitérését, és akkor természetesen adta magát a gondolat, hogy talán akkor az elektromágneses hullámok terjedéséhez is szükség lehet valamilyen közegre (ami a húr esetén maga a húr, ugye, vagy a hang esetén a levegő/víz). Ezt nevezték el éternek, és kezdték el kutatni, hogy tényleg létezik-e.


Persze sejtették, hogy nem szükséges a világ leíráshoz (ami lényegében azt jelenti, hogy nem létezik), de valaminek a nemlétezését bizonyítani nehéz, mi van, ha csak rossz helyen keressük. Szóval igen, valóban úgy kezdték, hogy megmérték a Föld keringésével megegyezően és ellentétesen (a forgáshoz nem biztos, hogy elég pontosan tudták mérni a fény sebességét, ugye az 2 nagyságrenddel kisebb korrekciót ad, mint a Nap körüli keringés: 30 vs 0,5 km/s), és látták, hogy a fény sebessége ettől független. De ekkor jött egy okostojás, hogy de mi van akkor, ha ez az éter valamiért tapad a Földhöz (például ahogy a levegő, ugye az se folyamatosan 460 m/s-mal fúj az Egyenlítőn), akkor a Föld mindig áll hozzá képest, és nem is várnánk, hogy más lesz a fény sebessége, hiába a két ellentétes irányba halad a Föld, az éter együtt mozog vele. És erre kellett egy kompakt kísérlet, aminek az eredménye függ attól, hogy két, különböző irányban, de egy helyen milyen gyorsan halad a fény.


Ez a történet így rám ragadt idővel különböző forrásokból, de valószínűleg Simonyi Károly 'A fizika kultúrtörténete' című könyvében elég jól le kell legyen írva.

2023. febr. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

a gond ott volt, hogy addig nem ismertek olyan hullámot, aminek ne lett volna közvetítő közege.

a "sima" hullámnál a víz, a hangnál a levegő, rezgő húr stb.

csak olyat láttak korábban, ahol ugyan a rezgés az információ, de van valami ami rezeg.


a fény esetében azonban látszólag nem volt ilyen. csakhogy (addigi) ismereteik alapján kellett volna, hogy legyen.


ezt a közeget, ami rezeg ahhoz, hogy a fény legyen nevezték éternek.


a Michelson-Morley féle kísérlet eredeti célja az volt, hogy a éter tulajdonságait meghatározza.

2023. febr. 25. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Köszi!
2023. febr. 25. 16:42
 4/15 anonim ***** válasza:
91%

A relativitáselméletet direkt így is tanítják. Hogy kimérték kísérletileg hogy a fény terjedése minden inerciarendszerben azonos, és ebböl kiindulva születik meg a speciális relativitáselmélet. Ha pedig belevesszük a gravitációt, akkor lesz az általános.


Ezek az elméletek, ahogy a fizikai elméletek nagy része, egyáltalán nem csak úgy a semmiböl jott. Álltalában van egy kisérlet, ami az elözö elméleteket megcáfolja, és akkor kell egy új elméletet létrehozni, ami határesetben visszaadja az elözö elméletet, és megmagyarázza a kísérletet.


A speciális relativitáselmélet alapján a fénysebesség minden inerciarendszerben állandó, tehát egyezik az új kísérlettel, és ha vesszük az alacsony sebességü határértéket, akkor visszakapjuk a klasszikus kinematikát.

2023. febr. 25. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Oké, az kivilágosodott, hogy az étert keresték és erre alakították a kísérletet.

Az jött ki, hogy nincs éter.


Két kérdés:


1. Miért jött ki a mérés eredményéből, hogy nincs éter?

2. Miért következett abból, hogy nincs éter, hogy az addigi fizikai törvények nem megfelelőek mindenre?

2023. febr. 25. 17:59
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha van éter, akkor mindent lehet ahhoz viszonyítani. Akkor pedig nem mindegy, hogy hogyan mérünk. De hát éppen az jött ki, hogy mindegy, vagyis hogy nincs abszolút fix pont. Ha mindegy, akkor nem lehetséges abszolút viszonyítási pont (közeg), azaz éter.

Nem következett. Azt régóta tudták, hogy a fizikai törvények csak megfelelő értelmezési tartományban érvényesek. Ez a tartomány néha a teljes univerzum, máskor meg nem. Például a fizikai erő törvénye általában érvényes, de van másféle erő is, és ha az az erő a fizikai erő mérettartománya közelében van, akkor a Newton törvény például nem érvényes abban az értelemben, hogy csak fizikai erőt számolunk. Akkor már a többit is kell számolni, csak azokra más szabályok érvényesek, ezért ilyenkor az összes erőt és szabályát használni kell.

2023. febr. 25. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

“ Miért következett abból, hogy nincs éter, hogy az addigi fizikai törvények nem megfelelőek mindenre?”


Amiatt mert az addigi törvények azt mondták, hogy a fénysebesség az ugyanolyan mint a többi sebesség, és így más más inerciarendszerben, más lesz a nagysága. És mivel ennek ellentmondott a mérés, emiatt lehet tudni hogy az elmélet ami ezt állítja ekkora sebességnél nem igaz.


Egyébként a Maxwell egyenletek se transzformalodnak Galilei transzformacio szerint, a newton egyenletek pedig igen, emiatt tudtam mar az emberek hogy valami baj van. Es a specrel megjavitotta ezt a bajt.

2023. febr. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Na figyi, tényleg király válaszokat adtok és egyre közeledünk, a baj, hogy nem tudom pontosan átadni a dilemmámat.


Tehát írok egy hülye példát.


2 vágány van oda-vissza vonat forgalommal. Az egyiken megyünk a vonattal fény sebességnél néhány nagyságrenddel kisebb sebességgel.


A másik szembejön fénysebességgel.


A vágányok valójában a nem létező szellemi szférában lebegnek és csak relatív kapcsolatuk van.


Odaképzeljük mégis csak a Földet (mozdulatlan fajtát) egy fával abszolút viszonyítási pontnak.


Miért számít, hogy most létezik-e a Föld a fával, vagy nem? Mármint ebből a szempontból (nem a hullám terjedés szempontból)


Az én meglátásom szerint a konstans fénysebesség akkor is kijönne, ha csak relatív lemérnénk a szembejövő vonat, meg a mögöttünk továbbhaladó vonat sebesség különbségét.


Miért olyan nagy találat, hogy nem létezik a példában lévő Föld meg fa?

2023. febr. 25. 19:14
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Egy időben volt két probléma a fizikában: I. rájöttek, hogy a fény (vákuumban) bármely inerciarendszerben azonos sebességgel terjed. Ez nem illett az addigi tér–idő-világképbe, ki kellett rá találni egy újat, amibe ez beleillik, de a kis sebességeknél határértékben a klasszikus kép is beleillik. II. volt egy baj az Ampère-tv. körül, úgy definiált egy kísérletileg jól bizonyított kölcsönhatást egymáshoz képest mozgó töltések közt, hogy ha nézőpontunkat áthelyezzük a másik töltésre, nem adja vissza szimmetrikusan az előzőt, marad egy kis eltérés, ami kis sebességeknél nem nagy, de számszakilag ott van. És itt jöttek rá Einsteinék, hogy epszilonnull * műnull gyöke az sebesség dimenziójú, és értéke pont az imént kutatott, minden helyzetben állandó fénysebesség. Az imént megalkotott, mindigállandó fénysebességre"torzított" téridőmodell pedig már helyretette, kerek egésszé tette az Ampère-törvényt is.
2023. febr. 26. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Az abszolút viszonyítási pont arra volt jó régen, hogy hozzá képest mindent lehetett mérni, így mindent (a sebességet is) sorba lehetett rakni.

Ha feltételezzük, hogy minden sebességet így kell kiszámítani, akkor vegyünk (ahogy te is) két vonatot egymás mellett. Ha ugyanabban az irányban egyik százzal, másik háromszázzal megy, akkor bárki (akármelyik vonatban vagy a fa mellett) kiszámíthatja a relatív sebességet. És kijön, hogy ez kétszáz. Ha ellenkezőleg mennek ugyanennyivel, akkor meg kijön, hogy négyszáz.


Nem is volt probléma míg a fényt nem méregették. Ott azonban az derült ki, hogy "nincs fa"!!! Ugyanis hiába mondták, hogy egy irányba fénysebesség mínusz kétszá, ellenekző irányban viszont fénysebesség plusz kétszáz, nem ezt mérték. Mindig pont fénysebesség volt.


Ekkor jött Einstein, és megtette, ami a #9 vázolt. Fa nélkül. Más szavakkal, a természetben nincs abszolút viszonyítási pont.

Az érdekesség, hogy ezt már az ókorban is tudták, csak az oka nem volt ismert. A történet szerint Archimédész (mint geométer) volt a szicíliai görög közösség fő védője, mikor a rómaiak Szirakúzát támadták a tengerről. Mikor a heves ostrom közben szemére hányták, hogy nem elég hatékony, azt válaszolta: adjatok egy fix pontot a világegyetemben, és egymagam elintézem az egész római flottát.

2023. febr. 27. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!