Mi lehet egy esetleges marsi élet energiaforrása?
A közelmúltban szeizmográfos vizsgálatokkal nagyjából 10-20 kilométer mélyen a felszín alatt folyékony vizet találtak, amire sokan megörültek, hogy akár élet is lehet benne. Szerves anyag bizonyosan található benne, viszont az életnek többek között szüksége van energiaforrásra is. A Földön ez a napfény, illetve egyes archeáknál geológiai folyamatokból származó energia, kemoautotrófia.
A Marson a napfény nem hiszem, hogy 10-20 kilométer mélyen energiaforrás lehet, és a bolygó geológiailag szinte halott is. Egyesek szerint kemoautotróf élőlények élhetnek mélyen, de az energiával telített vegyületek is korlátozottak. A Földön például a kemoheterotróf élőlények a magas energiatartalmú szerves vegyületek eloxidálásával szereznek energiát, közben alacsony energiatartalmú melléktermékek keletkeznek, amiket már nem lehet felhasználni. Ezeket valamilyen külső forrásból származó energiával kell feltölteni, a Földön ez a napfény. Mégha valóban létezhetnek is a Marson kemoautotróf élőlények, amelyek magasabb energiatartalmú szerves, szervetlen anyagokból képesek energiát kinyerni a készletek korlátozottak, külső energiaforrás nélkül ezeket a vegyületeket nem tudják ismét energiával feltölteni.
"Szerves anyag bizonyosan található benne"
Mivel egyenlőre csak szeizmikuan észleltek folyékony vizet erről semmi információ nincs hogy lenne benne. Szervetlen ásványi anyagok amik bizonyosan olva vannak benne.
"és a bolygó geológiailag szinte halott is."
Erről szó nincsen! Pont azért tudtak szeizmikus aktivitást mérni mert még mindíg aktív! A magja már nem folyékony. A köpeny viszont nem szilárd kb abban az állapotban van mint a földköpeny. Se nem folyadék se nem szilárd.
És hőség is van még a belsejében nem egy kihűlt bolygóról beszélünk.
És olyan területeket is észleltek már műholdakkal ahol a közelmúltban volt/lehetett a vulkanikus tevéenység.
"Egyesek szerint kemoautotróf élőlények élhetnek mélyen, de az energiával telített vegyületek is korlátozottak. Mégha valóban létezhetnek is a Marson kemoautotróf élőlények, amelyek magasabb energiatartalmú szerves, szervetlen anyagokból képesek energiát kinyerni a készletek korlátozottak, külső energiaforrás nélkül ezeket a vegyületeket nem tudják ismét energiával feltölteni."
Egyrészt megválaszolta a kérdésed, ha van ott élet az csak kemoautotróf lehet.
Viszont tévedés hogy nem termelődne újra ott semmi sem!
A Mars magja is azért meleg mert radioaktív elemek bomlanak le benne. És a felszabaduló energia könnyen kémiai energiává tud változni keveredést oldódást kémiai reakciót indít be. ( Pont mint a Földön. A mélytengeri hőforrásoknál az élet kezdete óta megy az élet és soha semmi közük nem volt a napfényhez a hőforrásból kiáradó energia és oldott ásványok illetve kémiai anyagoknak sem. Ugyanez a betáplálás működik a Marson is.
A kérdés csak az van -e mit táplálnia?
Egy másik tévedésed a felszín és hogy onnan nem származhat energia! A napfénynek és kozmikus sugárzásnak van hatása a Mars légkörére és felszínére. Pont az odaküldött marsjárók mutatták ki az elmúlt évtizedekben hogy a talaj felső rétegében nagyon agresszív peroxidok és perklorátok rakódtak le és álltak össze az évmilliók évmilliárd alatt!
( Mert kb 1 milliárd éve nincs a felszínén folyékony víz. )
Szóval emiatt például nagyon nehéz lesz termesztésre használni ezt a talajt.
Viszont ha valahol akár vulkanikus hatásra akár más tényezők miatt vagy meteor becsapódástól megolvad egy kis felszín alatti jég ( Mert ugye a felszín közelében már rég kimutatták a jeget a mostani felfedezés a mélyben lévő folyékony vízről szólt. ) és a megolvadt jég vize kifolyik a felszínre akkor beoldódnak ezek a perklorátok és peroxidok tehát egy agresszív közeg jön létre ami nehezebben is fagy vissza. Elkezd vissza szivárogni a "föld" - akarom mondani a mars alá - a talajba! :D Eközben felold mindent ami az útjába kerül például kioldja az ásványi anyagokat.
Ekkor sók keletkeznek melyeknek nagy a kémiai energiatartalma is.
Az erősen sós víz át tudja magát olvasztani a talaj jégrétegein is és így lejuthat a mélyebben lévő folyékony víz rétegekbe.
Szóval én ezt az állításod hogy a felszínről a napfény energiája kémiai anyagok formájában pusztán a rendelkezésre álló felfedezések és tények alapján simán cáfolni tudom. De lejuthat és jó eséllyel le is jut a felszíni energia kémiai energia formájában a mélybe a folyékony vízhez.
Szóval de van két folyamat ami majdnem korlátlan mennyiségben pótolhat oda vissza energiát.
Így tényleg csak az a kérdés van -e ott valami amit táplál is vagy sem?
"Én arra is látok némi esélyt, hogy abban a 10-20 kilométeres mélységben bakteriofágok rejtőznek, amikhez még energiaforrás sem szükséges."
A bakteriofágok és hasonlóak jelenléte feltételezne legalább egysejtű gazdaszervezetet is!
Miért?
Az entrópiáról halottál már?
Minden élőlénynek rendszeresen ki kell magából mosnia ( étellel itallal )
vagyis energiával. Ha nem teszi akkor leállnak a folyamatok amik miatt élőnek nevezhető a dolog. A rendezett semmi lesz csak.
Az hogy a bakteriofág egy gazdatesttel oldja meg ezt meg a sokszorozódását is egy dolog. De benne is nő az entrópia. És ha nincs gazdatest bizony előbb utóbb lebomlik. Nem lesz ott örökké.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!