Mert ezen vannak olyan feltételek, ami az általunk ismert élet kialakulásához szükségesek.
Amúgy megjegyezném, hogy van egy szép hosszú képlet arra, hogy mégis hány helyen lehet értelmes élet az univerzumban, csak az a baj, hogy a behelyettesítendő számokból csak egyet tudunk. Úgy szépen ki lehetne számolni, ha pl tudnánk, hogy a galaxisunkban van egy tucat, de mivel csak egyről tudunk, s azok is mi magunk vagyunk, nem ilyen egyszerű ez.
A Marson még kialakulhatott... néhány méteres tengerek voltak ott, hosszú ideig. Ezt keressük most.
Odakint, néhány holdon még esetleg lehet.
Az élet egy rendkívül komplex, ezért törékeny biokémiai folyamat. Egy rakás feltételnek teljesülnie kell, hogy létrejöhessen. Ha túl meleg van, a komplex molekulák a hő miatt elemeire bomlanak (DNS vagy RNS szál nem tud egyben maradni). Ha túl hideg van, akkor nincs elég energia az anyagcsere folyamatok működéséhez.
És ez csak egyetlen tényező volt (hőmérséklet), és máris kizártunk egy csomó bolygót.
Aztán kell valami, ami megvéd a káros sugárzástól, ami akár a Napból, akár a kozmoszból érkezik. Ez lehet légkör, lehet mágneses tér, vagy egy jó vastag jég/vízréteg. Ez sincs meg mindenhol.
És még mindig van egy csomó feltétel, amit fel lehetne hozni, de ennyi elég a probléma szemléletetéséhez.
Fun fact: könnyen lehet, hogy a Vénuszon és a Marson is kialakult élet annak idején, mivel a körülmények kedveztek, csakhát mára már (legaktuálisabb ismereteink szerint) game over.
---
Lehet persze jönni azzal, hogy "de hát lehet, hogy más bolygókon tök másféle élet alakult ki, miért vagy ilyen bigott és makacs?"
Azért, mert
1: a fantázia nagyon szép dolog, kell is, de a tudomány nem "mi van ha" dolgokra épít, feltételezésekből nem szabad következtetésekre ugrani.
2: nagyon sok mindent tudunk az élet működéséről, hogyanjáról, és látjuk, hogy milyen feltételek szükségesek ehhez, plusz látjuk, hogy milyen lehetőségek vannak (és mik nincsenek) más bolygókon, amiből számos következtetés levonható.
3: csak abból tudunk kiindulni, amit látunk: itt van élet, máshol nincs. Ergo abból tudunk kiindulni, hogy itt mi van, ami máshol nincs...
Egyes tudósok nem zárják ki, hogy a Mars felszíne alatt mélyebb rétegekben ma is van élet.
lásd:
Feltételezhető, hogy a Juiter és a Szaturnusz egyes holdjain is létezik valamifajta élet.
4
De hát tényleg fennáll az a lehetőség, hogy más bolygókon teljesen más alapokon épült fel az élet.
A szokványos földi élethez szükséges körülmények hiányában talán totálisan másként működnek, amire nem is gondolnak az általános földi életformákat jól ismerők.
Nem is olyan régen lehetetlennek és tudománytalannak tartottak volna egy olyan elképzelést, ami a mélytengeri hőforrásokban élő kénbaktériumok létét feltételezte volna:
Na jó, konkrétan én se gondolom, hogy a naprendszerben létezne (ill. létezett valaha) akár csak valamilyen egyszerű élet, de teljesen kizárni se lehet szerintem.
"más bolygókon teljesen más alapokon"
Lehetséges, de egy dolog szinte biztos: szén alap kell. A víz helyett talán lehet más.
"de egy dolog szinte biztos: szén alap kell"
A földi élethez. De máshol talán máson is alapulhat...
Azt, hogy szén kell, nem a hasamra ütve mondtam.
De ha te tudsz még anyagot, amiből hosszú láncok alakulhatnak ki, akkor szólj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!