Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 8 milliárd "kertész" élhetne...

8 milliárd "kertész" élhetne fenntartható módon a Földön?

Figyelt kérdés

okt. 3. 15:03
1 2 3
 11/23 krwkco ***** válasza:
24%

#9

"akkor összeomlik a bioszféra, és így az addig működő mezőgazdasági módszerek is használhatatlanná válnak!"

Milyen bioszféra kell a szántóföldi és kertészeti termeléshez? Egyedül a beporzó rovarok hasznosak a mezőgazdasági területeken. Semmi egyéb vadnövény vagy vadon élő állat nem kell oda. A beporzó rovarok meg lehetnek háziméhek. Meg hasznosak még a giliszták. Azok maradhatnak. :-) A talajbaktériumok nem a környező természetből kerülnek a szántóföldbe.

A tápanyagellátáshoz vetésforgó kell pillangósokkal, a növényi maradványok beszántása, esetleg hővel fertőtlenített emberi trágya.

okt. 3. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 TappancsMancs ***** válasza:
16%

A kérdés a témában többnyire nagyon egyszerű, és abból áll, hogy a nem műtrágyás és talán nem gépesített mezőgazdaság ugyan lehet fenntartható és tiszta, de 20%-kal csökkenne a termelés és az kevesebb bevétel és kevesebb nyereség.


Amúgy meg sok modern eljárás (tucatnyi kb) van ökológiai gazdálkodásokra és jó hozamokkal. Akár kombinálhatóak is, szóval lehetőség azért az van.


Kérdés az is, hogy magát a kérdést gépesítve érted vagy gépesítés nélkül? Mert mindkettő elég gyakori téma szokott lenni, de nagyon más irányokat jelentenek.

okt. 3. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
A szántás ki van zárva, legfeljebb egy átmozgatás, például ahol már annyira be van tömörödve a talaj, hogy ez indokolt. Tehát gépek csak a degradált talajok helyrehozatalában(ig) segítenének.
okt. 3. 20:04
 14/23 anonim ***** válasza:

Ne feledjük, hogy a mai műtrágya-felhasználás meredeken javítja a terméshozamokat. Ez a kiadós technogén forrás elengedhetetlen ahhoz, hogy meglegyenek a jelenlegi terméshozamok. Bizonyos helyeken a gépi öntözés is alapkövetelmény.


Arról se feledkezzünk meg, hogy a kultúrnövényeket nemcsak az ember szereti, hanem az állatok is - mégpedig nagyon sok és apró állatka - na meg a gombák...


Növényvédő-szerek nélkül bizony komoly gondjaink lennének - már a kenyérbúza esetében is!

okt. 3. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
83%

"A helyi kovács és vasöntő. Akit a falu etet."

És aki a kertjében nevelt vasfáról szüreteli le az acélt évente kétszer. :D :D :D

okt. 3. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 krwkco ***** válasza:
61%

#15

"vasfáról szüreteli"

Vasat viszonylag primitív módokon is elő lehet állítani. A vasércet olvasztógödrökben vagy épített olvasztókemencékben faszénnel redukálják. Az így keletkezett vasrögöket öntéssel és kovácsolással lehet alakítani, finomítani.

[link]

okt. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
Felszínre hoztunk már annyi szemetet, hogy a régi mesterségek működhetnek. Egyébként meg ásó nem is nagyon kell ahhoz, amit fejtegetünk. Természeti mintákat követve, pici területről is nagy mennyiégű terményt lehet lehozni. Persze a kérdés merőben elméleti. Mi sem áll távolabb a valóságtól. És itt nemcsak mezőgazdaságról meg élelmezésről van szó.
okt. 3. 22:02
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező, próbáltál már egyáltalán csak egy kis veteményes kertet csinálni? Úgy, hogy mindent lehet venni hozzá az Auchanban, vagy ahol csak akarod. Van vetőmag, föld, mindenféle talajjavító, mű és szerves trágya, mindenféle növényvédő szerek, szerszámok, bármikor megöntözheted a kerti csapból, és rengeteg hasznos tanács az interneten. Ennek ellenére egy kezdő "kertész" már nagyon jól teljesít, ha a megtermelt termények mellett már csak a zöldségek felét kell a közértben megvennie. Persze mindezt csak akkor, amikor idénye van ezeknek, mert télen biztos, hogy nem a saját paradicsomát eszi.

Na ekkor játszunk el a gondolattal, hogy az előbbiek nincsenek. Kíváncsian várom, hányan birkóznának meg az emberek az első év megpróbáltatásaival.

A nagyüzemi mezőgazdaság gyakorlatilag köolajból, földgázból hozza létre a terményeket. Fosszilis energiahordozók kellenek a műtrágyához, a növényvédő szerekhez, a mezőgazdasági gépekhez, a termények feldolgozásához és a logisztikához. Ha a Tescoban leemelsz egy kiló lisztet, akkor nézz rá úgy, hogy 6 deci gázolaj égett el ahhoz, hogy az oda tudjon kerülni! A mai haszonnövények mindegyike arra lett nemesítve, hogy gyér gyökérzettel (hiszen a rengeteg műtrágyát azzal is fel tudja szívni), alig működő védelmi rendszerrel (amit a növényvédő szerek egészítenek ki) hoznak bő termést (főleg, ha még vizet is kap és kegyes hozzá az időjárás). Mindezek nélkül a mai haszonnövények gyakorlatilag életképtelenek. Más növények kellenek, de azok meg sem fogják közelíteni a mai termésátlagokat, hiszen kevesebb tápanyagból kell erős gyökérzetet, ellenálló növényt és a maradékból némi termést hoznia. Sok dolguk lenne azoknak a kertészeknek...

okt. 4. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Nyilván ez egy fokozatos, jól szervezett visszavonulás lenne. Nem azt, hogy bedöntjük az egész társadalmat és mindenki rohan a földekre, az is aki még felkelő napot se látott.
okt. 4. 09:26
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

Azt hittem, valami hülyeségről van szó, de úgy látom, a "kertész" betű szerint értendő.

No akkor néhány szempont visszafelé.


1. Ma 8,8 milliárd ember ál a földön. (még egy darabig). Ha nem lenne műtrágya a föld eltartó képessége kb. 4 milliárd. A műtrágyát nem a kertészek készítik, előállítása meglehetősen eszközigényes (hogy a többiről egyelőre szó se essen).

2. A fenntarthatóság azt jelenti, hogy egyfelől minden energiaforrás megújuló, másfelől csak olyan tevékenység zajlik, aminek a káros hatását a természet képes eltűntetni. Ugyanakkor ez a tevékenység elegendő a teljes reprodukcióra. Ilyesmi utoljára valamikor a távoli őskorban állt fenn.

3. Kertészről van szó, ez meghatározott munkafajtákat jelent. Csak hát nincs ki elkészítse ezek eszközt, mert ugye az egyéb szereplő ki van tiltva.

4. Az ember amiatt vált ki az állatvilágból, mert elkezdett eszközt használni, majd rájött, hogy a tűz hasznosítható. Irgalmatlan hosszú időnek kellett eltelnie, míg az emberféle arra is rájött, hogy szaporodásának elemi előfeltétele a munkamegosztás. Az erre alkalmas föld túrása botokkal, majd állati erővel, még az őskőkorszak időszaka, és nagyon kevés emberről volt akkor szó. A milliárdos emberállományhoz már kellett egy sor eszköz, pl. a vas és egyéb megmunkáló eszközök. De kertész még nem volt, csak sokkal később.


A kérdés nélkülöz minden ismeretet, ami az élet ilyen léptékű megvalósulásához kell. A "visszavonuláshoz" annyit, jelenleg gyorsulva rohanunk a fenntarthatatlanság, tehát a pusztulás felé. Ennek megelőzéséhez némi önmérséklet elegendő lenne, első lépésben talán a túlzott pazarlás csökkentése. Az USA jelenlegi lábnyoma 700 fölött van (az 1 a fenntarthatóság) De nem hajlandó 650-re se levinni. Akkor mi is a kérdés?.

okt. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!