Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az öngyilkosság evolúciósan...

Az öngyilkosság evolúciósan programozott lehet?

Figyelt kérdés

És emiatt az öngyilkosságot elkövetőknek kisebb a felelőssége mint gondolnák?

Egy önmegsemmisítő, faj érdekeit szem előtt tartó folyamat amely által ha egy hibás egyén kiiktatja önmagát az jó a fajnak?


ma 15:26
 1/10 A kérdező kommentje:
Ugye semmi nincs csak úgy, minden emberi viselkedésformának valamilyen evolúciós oka van, valamilyen funkciót tölt vagy töltött be évekkel ezelőtt.
ma 15:26
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ember esetében nem.


Euszociális rovarok esetében viszont igen, pl. a beteg hangyák sokszor önként elhagyják a bolyt.

ma 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

2


Tehát az öngyilkossági hajlamnak nincs semmi evolúciós oka?

ma 15:41
 4/10 anonim válasza:
70%

A halálszorongás mindenképpen evolúciósan belénk van programozva, mivel ha belegondolsz nincs másik élőlény a bolygón ami tudja előre hogy egyszer meg fog halni. Ha ez a szorongás túlságosan eluralkodik az egyénen akkor öngyilkosságá fajulhat, tehát ha azt nézzük valamennyire belénk van programozva, de csak abban az esetben jön elő, ha szociálisan/kultúrálisan kivetettnek érzi magát az illető.

Ezek a viselkedésformák amikre valószínűleg gondolsz lehetnek családon belül öröklődők is tehát az öngyilkosságra való hajlam örökölhető, lásd Telekiek.

Hogy most kinek mekkora a felelőssége ha ilyen történik az kultúrálisan eltérő pl. Japánban a szeppuku nem volt elítélve, míg a keresztény kultúrkörben megbocsájthatatlan bűnnek számít/számított, tehát valahol közösséget megerősítő valahol pedig közösséget romboló erőnek tartják az öngyilkosságot.

ma 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
26%

"minden emberi viselkedésformának valamilyen evolúciós oka van"


Az ilyen hülyeségeket honnan veszed?

Láthatólag fogalmad sincs az evolúcióról, a hatásmechanizmusáról, stb

ma 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

“ ha szociálisan/kultúrálisan kivetettnek érzi magát az illető.”


De akkor nem a halálszorongás az ok hanem az, hogy társai nem találják érdemesnek őt a túlélésre? Ha pedig nem találják annak akkor funkcionálisan nem az a legkézenfekvőbb megoldás, hogy minden további nélkül önként kivonul?

Persze ezt kulturálisan, etikailag vagy vallásos értelemben szépen kidíszítettük, pedig lehet , hogy csak egy alapvető funkció amely mindannyiunkban benne van és bekapcsol a születés vagy fejlődés okán nem olyanná válunk fiatal felnőtt korunkra ami a többiek szemében csoport erősítő.

ma 16:06
 7/10 anonim válasza:
54%

A halálszorongás az oka, mivel az ember eredendően társas lény tehát a nagyobb túlési esélyhez közösségekben kell élnie, annak a közösségnek pedig a normáival együtt kell élnie, hogy ne maradjon egyedül. Az ember esetében érdekes, mivel ez nem csak a szegények körében fordul elő hanem a gazdagabbak körében is előfordul akik nagyobb társadalmi elfogadottságnak örvendenek, általában, kulturális túlságosan el vannak szigetelve a többi embertől így halál gondolatával való megküzdés sokkal nehezebb lesz mint annak aki közösségben él.

Nem az etikai és vallásos rész volt a mondanivalóm lényege, hanem példák szerettek volna lenni arra hogy önmagában az evolúcióval nem lehet megmagyarázni valószínüleg az ember minden viselkedését. Csak gondolj bele, hogy a tudományos megközelítés is egyfajta kultúrális/szociális kapcsolódás más embetekhez.

ma 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"Ugye semmi nincs csak úgy, minden emberi viselkedésformának valamilyen evolúciós oka van, valamilyen funkciót tölt vagy töltött be évekkel ezelőtt."

Nem. Evolúció szempontjából nem csak azok a dolgok maradnak fent amik kimondottan hasznosak, hanem minden olyan is, aminek ha különösebb haszna nincs is, de nem okoz akkora hátrányt ami miatt az azzal rendelkező egyed kiszelektálódna a populációból.

ma 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 sadam87 ***** válasza:

"Az öngyilkosság evolúciósan programozott lehet?"

Teljesen valószínűtlen, hogy az öngyilkosság evolúciósan (genetikailag?) programozott lenne. Olyan extrém eseteket kivéve, mint a 2. válaszoló által említett euszociális rovarok, evolúciós szempontból értelmetlen.

"Egy önmegsemmisítő, faj érdekeit szem előtt tartó folyamat amely által ha egy hibás egyén kiiktatja önmagát az jó a fajnak?"

Ez az evolúció félreértelmezése. Az evolúció nem állítja, hogy az egyedek a faj érdekeit tartják szem előtt. Sőt, inkább azt, hogy minden egyed a saját génjeit (vagy annak másolatait) igyekszik minél nagyobb arányban tovább örökíteni.

"Ugye semmi nincs csak úgy, minden emberi viselkedésformának valamilyen evolúciós oka van, valamilyen funkciót tölt vagy töltött be évekkel ezelőtt."

Nem igaz. Az evolúció eleve nem úgy működik, hogy mindennek van alapból valami oka. Hanem úgy, hogy megjelenik valamilyen új öröklődő változat, és ha az sikeresen tud túlélni és szaporodni, akkor elterjed a populációban. (Sőt, hogy előttem is írták, még az sem kell, hogy előnyös legyen, ha valami nem okoz hátrányt, az is megmaradhat.)

Plusz ott vannak például a mindenféle genetikai rendellenességek, azoknak semmi funkciójuk nincsen, de a DNS mutációi miatt kialakulhatnak, és például ha recesszíven öröklődnek, akkor rejtve meg is maradhat az őket okozó allél, így újra és újra felbukkanthatnak.

"Tehát az öngyilkossági hajlamnak nincs semmi evolúciós oka?"

Olyan értelemben minden bizonnyal nincs evolúciós oka, hogy nem valószínű, hogy bármilyen szituációban szelekciós előnyt jelentett volna, és ezért terjedt volna el.

Olyan értelemben lehet evolúciós alapja, hogy kialakulhatott olyan tulajdonságok miatt, amik egyébként (ettől függetlenül, sőt ennek ellenére) evolúciósan előnyösek lehetnek.

Például úgy gondolom, hogy az öngyilkosságok jelentős része szociális és/vagy társadalmi okokra vezethetők vissza. (Forrást erre nem tudok hozni, de a legtöbb általam ismert esetben én ilyen okokról hallottam.) Például túlzott felelősségből fakadó stressz vagy magányosság, elutasítottság. Ezek az érzések nyilván arra vezethetők vissza, hogy az ember szociális lény, igényli mások társaságát, elfogadását. Ennek pedig elég komoly szerepe van, hiszen magányosan élve az ember aligha volna olyan sikeres evolúciós szempontból, mint így, hogy társadalomban él. Tehát evolúciósan előnyös, hogy társadalomban élünk, és ezt segíti elő, hogy vágyunk is mások támogatására, elfogadására. Viszont nyilván ez hátrányos is lehet, ha ezt nem kapjuk meg.

De például a depresszió kialakulásának is van genetikai komponense is (bár pontosan még nem ismert). Nyilván itt sem arról van szó, hogy evolúciósan előnyös lenne, ha valaki depressziós, hanem valószínűleg arról, hogy a kialakulásában (potenciálisan) szerepet játszó allélok más szempontból előnyösek lehetnek, vagy esetleg összességében nem okoznak akkora hátrányt, hogy kiszelektálódjanak a populációból.

[link]

ma 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 sadam87 ***** válasza:

"De akkor nem a halálszorongás az ok hanem az, hogy társai nem találják érdemesnek őt a túlélésre?"

Tudtommal nem a társadalom szokta kivégezni az öngyilkosokat...

"Ha pedig nem találják annak akkor funkcionálisan nem az a legkézenfekvőbb megoldás, hogy minden további nélkül önként kivonul?"

1. A kiindulási feltételezés sem igaz.

2. Nem. Miért lenne az?

"Persze ezt kulturálisan, etikailag vagy vallásos értelemben szépen kidíszítettük, pedig lehet , hogy csak egy alapvető funkció amely mindannyiunkban benne van és bekapcsol a születés vagy fejlődés okán nem olyanná válunk fiatal felnőtt korunkra ami a többiek szemében csoport erősítő."

Ez az elképzelés evolúciós szempontból értelmetlen.

ma 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!