Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A számok valójában az azonos...

A számok valójában az azonos számosságú halmazok közös tulajdonságai?

Figyelt kérdés
Vagy van jobb definíció?

szept. 30. 00:26
 1/5 2*Sü ***** válasza:
91%

Egy halmaz számossága vagy végtelen – ami klasszikus értelemben nem szám, hanem jelleg, bár ki lehet egészíteni a számok fogalmát úgy, hogy az a különböző számosságokat is magába foglalja –, vagy természetes szám – a nullát is beleértve –, de egy halmaz számossága nem lehet negatív szám, nem egész valós szám stb…


Meg eleve a számosság a halmazok elemszámát jelenti, inkább a számosságot lehet jól definiálni a szám fogalmával.


Jobb definíció a számra, hogy a szám mennyiség leírására szolgáló elvont fogalom, elvonatkoztatva attól, hogy milyen tulajdonságról és annak milyen egységnyinek tekintett mértékéről (mértékegységéről) van szó. A szám az ehhez az alapegységhez képesti mértéket fejezi ki.

szept. 30. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 steven95 ***** válasza:

Ahogy előttem mondják. Max a termeszetes számokat reprezentalhatja a az azonos számusságú halmazok osztálya, bár abban már vegtelen számosságok is megjelennek. Sőt ha a rendezési struktúrát is figyelembe vesszük akkor eljutunk a rendszám matematikai fogalmáig.

A szám valójában nem univerzálisan meghatározott dolog, a matematikusok önkényes módon, intuícióból adódóan tekintenek valamire a számokkent. Melyet egyébként jól képvisel a valós számok tulajdonsága. Matematikailag a valós szamok tulajdonságaiból általánosított dolgot tekintik számnak, melnyek test a neve. Valós szamok eseten rendezett test. De szeretik az ún. algerailag lezárt testet is. Ilyen a komplex számok halmaza.


A test tulajdonsagai kvazi erthetőek hogy mit varunk el egy számtól. Az összeadás tulajdonságai arra fordíthatók le hogy egy szám megmaradó mennyiség. A szorzás tulajdonsagai pedig úgy fordíthatók le, hogy számokkal lehet számlálni.

szept. 30. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Szamot szammal magyarazni... mar itt megbukik a matematika :)
szept. 30. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A számosság és a szám két merőben más fogalom.

A számosság a halmazok egy tulajdonsága, és nem lehet természetes szám (nincs mondjuk "5" számosságú halmaz, csak véges vagy különféle minőségű végtelen számosságú).

A szám viszont elemek (objektumok) mennyiségi mérőszáma, amely két ilyen objektumcsoport mennyiségi összevetésére szolgál. A számfogalom kialakulása a gondolkodásra képes ember kíváncsiságából következett, mert az ember észrevette, hogy mondjuk két fadarab más mint három fadarab, és meg akarta ezt a két dolgot különböztetni.

szept. 30. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Jó a kérdés, a számfogalom felépítése nagyon finom dolgokon múlik.


-> Természetes számok félgyűrűje:


Az N halmazt a természetes számok halmazának nevezzük, ha


(P1) N nemüres, és van egy kitüntetett 0∈N elem.

(P2) Adott egy ':N->N leképezés, melyet "rákövetkezőnek" nevezünk, és nincs olyan n∈N elem, hogy n'=0.

(P3) ':N->N injektív leképezés

(P4) Ha H⊆N, 0∈H és valahányszor h∈H, mindannyiszor h'∈H, akkor H=N.


[Itt P Peanora utal, ezek a Peano-axiómák.]


Könnyen látható a ZF-ben, hogy létezik az N={∅, {∅}, {∅, {∅}}, {∅, {∅}, {∅, {∅}}}, .. .} halmaz, és az is könnyen megmutatható, hogy a (N;*,∅) struktúra, ahol n*:=n∪{n}, modellje a Peano-axiómáknak.


Mármost a Peano-axiómák nem szavatolják, hogy létezik is olyan halmaz, ami kielégíti őket, az viszont belátható, hogy ha létezik, akkor az izomorfia erejéig egyértelműen meghatározott.


-> Egész számok gyűrűje: a konstrukció röviden arra a tényre épül, hogy minden egész szám előáll két természetes szám különbségeként, a részletekbe nem megyek bele. Ezért izomorfia erejéig ez is egyértelműen meghatározott.


-> Racionális számok teste: a racionális számok teste előáll, mint az egész számok gyűrűjének hányadosteste, és mivel minden integritástartománynak (így az egészeknek is) izomorfia erejéig egyértelmű hányadosteste van, ezért a racionális számtest is izomorfia erejéig egyértelműen meghatározott.


-> Valós számok

-> Cantor-féle konstrukció: azon az észrevételen alapul ez a konstrukció, hogy minden valós számhoz létezik hozzá tetszőlegesen közel racionális szám, és így minden valós szám előáll, mint racionális számokból álló sorozat határértéke.

-> Dedekind-féle konstrukció: azon az észrevételen alapul, hogy bármely valós számot egyértelműen meghatározza a tőle számegyenesen jobbra levő pontok halmaza. Két különböző valóshoz tartozó halmaz ugyanis biztosan különböző, mert a két valós között van racionális szám.


-> Komplex számtest: lehet sokat ügyeskedni axiomatikusan, de talán a legegyszerűbb, ha tekintjük az R/(x^2+1) gyűrűt, ami x^2+1 valósak fölötti irreducibilitása miatt test, és izomorf a komplex számtesttel.

okt. 1. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!