Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Baj ha egy Rh 0 mínuszos...

Kisdanibrian19830112 kérdése:

Baj ha egy Rh 0 mínuszos személy Rh 0 pluszos vért kap?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, csak akkor van baj, ha más vércsoportú vért kap, pl A, B vagy olyan vércsoport melyben az A és B is jelen van.

tegnap 22:50
 1/5 A kérdező kommentje:
Mit kap az orvos ha elcseszi az Rh faktort, de a vércsoport stimmel. Halált nem okoz ilyen hiba, ugye?! : Maximum tönkreteszi az Rh- személy mínuszosságát. Az Rh+- T kapott Rh-os személy előbb- utóbb Rhpluszos lesz?
tegnap 22:52
 2/5 A kérdező kommentje:
Vészhelyzetben lehet eltérő Rh faktort használni?!
tegnap 22:53
 3/5 anonim ***** válasza:

A Wikipédia ezt írja.


Az Rh− vérben természetes körülmények között nincsenek jelen antitestek, így a legtöbb esetben a vérátömlesztésnél nem kell azonnali súlyos szövődményre számítani, amennyiben Rh− beteg Rh+ vért kap. Azonban a D antigén erős immunogén, ami azt jelenti, hogy Rh− személy vérébe kerülve nagy a valószínűsége, hogy anti-D ellenanyagot fog termelni, s ez az ellenanyag egy következő vérátömlesztés alkalmával már tönkreteszi a bekerülő Rh+ vörösvérsejteket. Ezért nem szabad Rh− személynek Rh+ vért adni.

tegnap 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:

"Baj ha egy Rh 0 mínuszos személy Rh 0 pluszos vért kap?"

Igen, valószínűleg az. (Az AB0 és az Rh két külön vércsoport rendszer, tehát az, hogy A, B, AB vagy 0 a vércsoportod, az független attól, hogy Rh+ vagy Rh- vagy. És Rh- vércsoportú személy csak Rh- vért kaphat.)

"Mit kap az orvos ha elcseszi az Rh faktort, de a vércsoport stimmel."

Ezt a kérdést könnyebben meg tudnám válaszolni akkor, ha érteném, miről szól.

"Maximum tönkreteszi az Rh- személy mínuszosságát. Az Rh+- T kapott Rh-os személy előbb- utóbb Rhpluszos lesz?"

Nem, az Rh+ vért kapó Rh- vércsoportú személynek várhatóan elég súlyos tünetei lesznek. Nem, a vércsoport nem fog tőle megváltozni. Általában a tünetek elég hamar jelentkeznek, de ha jól olvasom, nem mindig (több nap után is jelentkezhetnek, lásd a linket).

[link]

Szóval ha a ilyen vérátömlesztési hiba gyanúja fennáll, én mindenképpen ovoshoz fordulnék.

------

Én nem vagyok orvos, sem a téma szakértője, tehát ilyen tanácsadás szempontjából teljesen laikus vagyok. Szóval nem orvosi tanácsadás, amit itt írok! Nagyon remélem, hogy csak elméleti kérdésről van szó! De ha mégis kiderül, hogy érintett vagy a problémában, mindenképp keress fel orvost, pláne ha tüneteket is észlelsz magadon!

-----

"Vészhelyzetben lehet eltérő Rh faktort használni?!"

Rh+ vércsoportú személyek kaphatnak Rh- vért, de Rh- személyek nem kaphatnak Rh+ vért.

tegnap 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 sadam87 ***** válasza:

A 3. válaszolóval annyiban egyet értek, hogy a súlyos vérátömlesztési reakciók között én is azt találtam, hogy a fő ok általában az AB0 vércsoport inkompatibilitása, és az Rh-t csak a ritkább okok között írják. (Valószínűleg pont amiatt, amiről a 3. válaszoló írt.)

Mindenesetre nekem azért ez egy "jobb félni, mint megijedni" szituációnak tűnik.

tegnap 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!