Ki volt minden idők legnagyobb természettudósa?
#1
Ezek alapján:
- mentális képességek
- elért eredmények a tudományban.
- hatása az utókorra, és a későbbi tudományos kutatásokra.
Az alapján, hogy melyik volt jelentősebb felfedezés.
Az evolúció viszont egy kicsit kilóg a sorból, mert az a köré szövődött botrány miatt (is) híresült el, így annak valamivel nagyobb a kulturális hatása. Ráadásul ma is heves indulatokat, vitákat vált ki, az emberek többet foglalkoznak vele, mint a másik kettővel.
#5
Akkor közelítsd meg a kérdést teljesen szubjektíven: hozzád melyik tudós áll a legközelebb. És szavazz a kedvencedre (ha akarsz).
Jézusom - ezek 1-2 kivétellel pocsék tudósok voltak.
Darwin a brit birodalom egy hajós tisztjeként végezte a munkáját. Nagy valószínűséggel az evolúciót már mások leírták előtte, ő csak egybe szedte a gondolatokat, de A fajok eredete akármennyire is forradalmi volt, a tudományos minősége nem igazán ért fel a saját korához sem. Egytrükkös tudós.
Oppenheimer az első modern projektmenedzser, de nem igazán kimagasló tudós. A politikai jelentősége miatt lett híres.
Feynmann az amerikai Öveges-professzor - elévülhetetlen érdemei vannak a tudomány népszerűsítésben a számtalan könyv és előadás miatt. Óriási kultusza van az ottani akadémia körökben a stílusa és lazasága miatt, de azért nem Einstein vagy Newton szintje.
Inkább ezekből válogatnék:
Ókor: Platón, Arisztotelész, Arkihémédész, Euklidész, Pitagórasz, Ptolemaiosz
Humanizmus: Kopernikusz, Kepler, Leibniz, Galilei, Descartes, Erasmus
Felvilágosodás: Pascal, Euler, Bernoulli, Lavoisier, Lomonoszov, Diderot, Galvani
Újkor: Mengyelejev, Riemann, Curie, Lorenz, Tesla, Freud
"Darwin a brit birodalom egy hajós tisztjeként végezte a munkáját."
Nem igaz, Darwin nem volt hajóstiszt. Tudományos kutatóként vett részt az utazáson.
"Nagy valószínűséggel az evolúciót már mások leírták előtte"
Azt, hogy létezik az evolúció, azaz hogy a fajok nem állandóak igen. Azt, hogy ez hogyan működik nem. (Alfred Russell Wallace írta le Darwintól függetlenül 1858-ban a természetes szelekció alapelvét. Csakhogy Darwinnak ekkor már elég részletesen kész volt A fajok eredete, amiben sokkal alaposabban kidolgozta az elmélete. Ezért is tudta 1859-ben publikálni.)
" fajok eredete akármennyire is forradalmi volt, a tudományos minősége nem igazán ért fel a saját korához sem."
Maximum olyan értelemben, hogy mennyivel meghaladta azt. A kortársak (a kutatók jelentős részét is beleértve) nem is értette meg pontosan a működését. A megállapításainak jelentős része ma is helytálló. Kevés ilyen tudományos igényességű mű van.
"Egytrükkös tudós."
Biztos ezért végzett úttörő kutatásokat a növényi mozgások terén. Vagy ezért foglalkozott geológiával és állatrendszertannal is. Persze ha az "egytrükköst" úgy érted, hogy te mindössze egyetlen egy dolgot tudsz róla, akkor valószínűleg igazad van...
(Feynman munkásságát jóval kevésbé ismerem, de azért arra tippelnék, hogy azt a Nobel-díjat nem az ismeretterjesztő munkásságáért ítélték neki oda...)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!