Brutális jégkorszak jöhet a Földön néhány éven belül?
Tudom, hogy irreálisnak tűnő kutatás látott napvilágot, hiszen idén nyáron szinte minden héten megdől a melegrekord és folyamatosan hőségriasztás van. Viszont azt is tudjuk, hogy egy kaotikus rendszert erősítő folyamatra, ha ráerősítünk, akkor hektikus, sokszor kiszámíthatatlan dolgok jöhetnek. Még annak a szöges ellenkezője is ami éppen egy adott pilannatban van.
"2050 körül lesz a legvalószínűbb az atlanti áramlási rendszer összeomlása.Ha ez bekövetkezik, súlyos, globális kihatású következményekkel nézhet szembe az emberi civilizáció."
ma 14:58
És rámutatnál, hogy hol írja ezt a tanulmány? :)
ma 15:54
Rékerestem az ice age kifejezésre (egyébként már tegnapelőtt), nem láttam.
Nem barlangi fizikával kellene olvasni, hanem mondjuk értelmező olvasást kellene használni -.-
"Az összeomlást követő évtizedekben a sarkvidéki jég dél felé kúszik, és 100 év múlva egészen Anglia déli partjáig terjed. Európa átlaghőmérséklete zuhanna, csakúgy, mint Észak-Amerikáé – beleértve az Egyesült Államok egyes részeit is."
9.dik bekezdésben :
"In the decades after a collapse, Arctic ice would start creeping south, and after 100 years, would extend all the way down to the southern coast of England. Europe’s average temperature would plunge, as would North America’s – including parts of the US. "
magyarul : Ismét betakarhatja Angliát és Nyugat-Európa nagy részét az északi-sarki jégtakaró
Brutális jégkorszakot lhet vizionálni. megjósolni nem. Viszont nagyot mondani lehet azon az alapon, hogy senki se tudja ellenőrizni (mert az olyan bonyolult, hogy aki megteszi, annak emiatt nem hisznek).
Kellő jóindulattal a néhány évet évszázadnak tekintem. Talán.
A cikk éppen az ellenkezőjéről szól. a Golf és egyebek megszűnése egyre reálisabb veszély a klímaváltozás miatt, amelyre az ember inkább rásegít, mint gátol. És ez valóban katasztrófához vezet, csak ennek elképzelése során erős önkontroll szükséges, hogy a gondolatok ne bárhová kalandozzanak. A Golf elsősorban Norvégiának okoz hatalmas gondokat, mert az ő körülményeit határozza meg elsorban. A finnek közül például csak a nagyon figyelmseknek tűnne fel. Észak Amerikának a sarki jégtől nem kell félnie, egyfelől mert Kanadát érintené és ezt ők jól kezelik, az USA lakóinak fel sem tűnne. Nagyobb gondot jelentene a délebbi Humboldt megszűnése.
Az igazi káosz és egyebek azonban a világ gazdasági egyensúlyának felborulása miatt jönne, hiszen ettől nagyságrendekkel kisebb gazdasági ingatgság hatlamas háborúkhoz veztett. Ez soha nem látotthoz.
Akkor kérdező egy kis összefoglaló a témáról...
1. Több kutatás van tengeráramlatokról hosszútávú klimatológiai szempontból. Vannak regionális áramlatokról és a globális tengeráramlatokról is.
2. Már az össze klimatológiai modellt lefuttatták és az eredmények eltérőek (nem is kicsit).
3. A klíma előrejelzése még bizonytalanabb, mint az időjárás előrejelzése, de ez nem jelenti azt, hogy ne tudnának ilyeneket kimutatni. Viszont maga a klimatológia egy elég fiatal, bár gyorsan fejlődő tudományágunk.
4. Annyit azért már látunk, hogy a klíma változik, bár tényleg mindig is változott csak most mérünk, elemzünk és "meg vagyunk lepve". Ez régen szóbeszédből ment, hogy az időjárás milyen volt az idősek szerint 10 éve vagy 40 éve, ma meg mérjük és előrejelzéseket készítünk.
5. Az időjárás sem olyan, hogy egy paraméter erős változása ne hatna más paraméterekre, mert egymásra ható elemei vannak. Ilyen a klíma is, ahol egyik elem hat másik klíma elemekre. Vagyis, ha felmelegedés van, akkor más változásokra is számíthatunk a rendszer működése miatt.
6. Az ilyen tanulmányok inkább szólnak a szakmának, valahogy úgy, hogy "Van a témában egy újabb kutatásunk és tegyük hozzá az eddigiekhez". Másodsorban persze mindenkinek szólnak, de ezt még inkább figyelemfelhívásnak kell tekinteni, hogy foglalkoznunk kell vele és tovább kell kutatni. Szól még a politikának is, még, ha tudjuk is, hogy igazából csak azzal foglalkoznak amivel akarnak. 😋
Idézném a publikációt amit mutattál - a többieknek is - és vannak benne különféle százalékos valószínűségek, és ezek fontosak.
publikáció:
A 21. századi AMOC összeomlásának valószínűségi becslései
"Absztrakt
Egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy az Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) ebben a században összeomolhat, és a világ nagy részein megzavaró társadalmi hatással járhat. Az AMOC ilyen összeomlásának valószínűségére vonatkozó előzetes becslések eddig koncepcionális modelleken és a proxy adatok statisztikai elemzésén alapultak. Itt megfigyeléseken alapuló becsléseket adunk az ilyen valószínűségekre az újraelemzési adatokból."
"Az ORAS5 adatok alapján az AMOC fordulópontjának átlagos becsült ideje 2050, és ez az eredmény robusztus a különböző CPend értékekkel szemben (4a ábra). Az AMOC összeomlásának lehetséges legkorábbi időpontja (10%-os percentilis szint átlag) 2037, míg a legkésőbbi időpont (90%-os percentilis szint átlag) 2064. Az átlagos valószínűség az AMOC összeomlására 2050 előtt 59%, 17%-os szórással az ORAS5 esetében (lásd 4b ábra). Ugyanezen eljárás alkalmazása SODA és GLORYS adatokra 91% és 92% összeomlási valószínűséget eredményez 2050 előtt (S7 ábra). Megjegyzendő, hogy ez utóbbi két reanalízis adatállomány még rövidebb időtartamú, mint az ORAS5, ezért kevésbé megbízhatóak."
"Vita
Az IPCC-AR6 jelentésben az AMOC összeomlásának valószínűségét alacsonynak tartják, közepes megbízhatósággal. Elemzésünk egy első valószínűségi becslést ad az újraelemzési adatokból, amely az átlagos billenési időt 2050-re becsüli, 10–90%-os CI-vel 2037–2064 között."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!