Lehetséges, hogy a globális felmelegedés természetes folyamat, és a jövőben akár jelentős lehűlésbe is átfordulhat?
Kérdés, hogy mikor a jövőben.
Száz év múlva, ezer év múlva, tízezer év múlva?
Volt már több jégkorszak a földtörténelem során, és voltak a mostaninál is sokkal melegebbek, amikor a sarkkörökön sem volt jég, és a tengerek szintje 200 méterrel magasabb volt a mostaninál.
Az éghajlatváltozások azonban hosszú folyamatok, ha drasztikusan gyors volt a változás üteme, az tömeges kihalási hullámokkal is járt, és még a drasztikusan gyors is több ezer év lehetett, lásd az utolsó jégkorszak kihalt állatait.
A jelenlegi folyamat annyiból másabb, mint a korábbiak, hogy azon vitáznak, milyen szerepe van ebben a folyamatban az emberek tevékenységének, azzal, hogy globális mértékben irtotta ki a természetes környezetet. A fosszilis energia használata ebben csak egy részlet.
Egyszer biztosan megfordul a tendencia, és hűlni kezd a légkör, de ki tudja mikor? Évtizedek, évszázadok, évezredek, évmilliók a Föld történetében nem olyan léptékű különbségek, mint az ember, vagy akár az egész emberiség életében.
Azért kíváncsi vagyok, hogy még meddig akarják vitatni:
1: a felmelegedést. 50 fok elég lesz?
2: az ember szerepét. 20 év elég lesz? Normálisan ez sok ezer év lenne.
3: ha majd mindez már egyértelmű lesz, akkor jön majd, hogy "Jaajjjj, de saaaajnos mi nem tudunk ebbe beleszólni...."
Nem tudunk ám egy fenét. Mi csináltuk.
4: végül az jön majd: "hát, sajnos most már késő".
Egy fenét. Vissza is lehet fordítani.
Ja, az pénzbe kerül majd. Sok pénzbe.
Rengeteg tényszerű bizonyíték, "marker" áll rendelkezésre arról, hogy milyen volt a Föld klímája a múltban, régmúltban. Többmillió, mi több (bizonyos fokú pontossággal persze) többszázmillió évre visszamenőleg.
Ebből nagyon szép kis grafikont lehet rajzolni, hogy miképp ingadozott a bolygó aktuális átlaghőmérséklete a különböző korszakokban.
Voltak benne ennél melegebb időszakok? Igen. Nagyon is.
DE!
Ami itt a lényeg, hogy ezek a változások KIVÉTEL NÉLKÜL, MINDIG többezer, többtízezer év alatt mentek végbe (és akkor ezek voltak a leggyorsabbak). Ez elégséges idősáv volt mindig is ahhoz, hogy a fajok adaptálódni tudjanak.
Most azonban arról beszélünk, hogy kétszáz (!) év alatt változott meg gyökeresen a hőmérséklet.
Egyes fajoknál ez gyakorlatilag egy generáció.
Tehát a jogos kérdés: mi a fene okozhatta ezt a brutálisan gyors éghajlatváltozást?
Nos, csak egyetlenegy faktor van, ami korábban nem volt jelen (nyugi, ezt a kutatók már 1000x átnézték, neked így nem kell): mégpedig az ember. Ember és emberi tevékenység korábban nem volt a képletben.
Mindenekelőtt, ha a "felmelegedés" csak hőmérséklet növekedést jelentene, akkor használható lenne az e névvel illetett jelenségre. De ebben az a tulajdonság számít a legkevésbé ez ember szempontjából.
Másrészt lehet, de nem érdemes ezt az egészet kívülről nézni. A földi ciklusok oka a nap működésének ciklusai (termonukleáris ciklusok), amelyeket lényegesen befolyásolnak a világűr egyéb folyamatai (volt például tömeges kihalási ciklus, évezredkre szóló változás meteorbecsapódás okán). Ami itt alapvetően és drasztikusan más, hogy e folyamatokat az emberi tevékenység durván befolyásolja.
Nem árt tudni, a matematika ismer olyan folyamatokat, amelyek bizonyos peremfeltételek mellett periodikusak és stabilak, más peremfeltételek esetén lényegesen nagyobbak az amplitudók, de vannak olyan peremfeltételeki si, amitől ugyanez a folyamat intabil, sőt divergens (elszáll). Az ember nem képes a folyamatot befolyásolni, annál inkább a feltételeket. És ez az igazi gond.
A föld elég nagy egy emberhez képest. A nap drasztikusan nagyobb. Minél nagyobb léptékű egy folyamat, annál "lomhább", vagyis nehezebb befolyásolni és ha periodikus, nagy a periódushossza. Röviden szólva, az emberélethez képest ezek a folyamatok akár ezerszeresen hosszabb lefutásúak. Sőt, vannak elemei, amelyek az emberiség életéhez képest is sokkal hosszabbak. És itt most nem az a kérdés, mi lesz a földdel, hanem az, mi lesz az emberrel. Aki egyes hiányokat legfeljebb napokig képes elviselni, de van olyan, amit csak (kivételes kondival) percekig.
Ez a kérdés tehát nem azt jelenti, mit művel maga a folyamat, hanem azt, lesz-e olyan ciklusrésze, amit az emberek nem bírnak ki. Ha ez bekövetkezik, akkor összeomlik az igen kényes gazdasági egyensúly, annak háborúk a következményei, és az jósolható, hogy a nagyobb gondot nem az időjárás okozza, hanem az emberi viselkedés. Nyilván nem az emberiség fog kihalni, de a maradék pár száz évre biztosítja magának a lényegesen rosszabb létformát. Jó esetben.
"pár száz évre"
Pár százezer évre biztosan.
Elfogytak a nyersanyagok, nem lesz második ipari forradalom. Marad a középkor, esetleg néhány vízierőművel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!