Lehetséges, hogy a globális felmelegedés természetes folyamat, és a jövőben akár jelentős lehűlésbe is átfordulhat?
Kérdés, hogy mikor a jövőben.
Száz év múlva, ezer év múlva, tízezer év múlva?
Volt már több jégkorszak a földtörténelem során, és voltak a mostaninál is sokkal melegebbek, amikor a sarkkörökön sem volt jég, és a tengerek szintje 200 méterrel magasabb volt a mostaninál.
Az éghajlatváltozások azonban hosszú folyamatok, ha drasztikusan gyors volt a változás üteme, az tömeges kihalási hullámokkal is járt, és még a drasztikusan gyors is több ezer év lehetett, lásd az utolsó jégkorszak kihalt állatait.
A jelenlegi folyamat annyiból másabb, mint a korábbiak, hogy azon vitáznak, milyen szerepe van ebben a folyamatban az emberek tevékenységének, azzal, hogy globális mértékben irtotta ki a természetes környezetet. A fosszilis energia használata ebben csak egy részlet.
Egyszer biztosan megfordul a tendencia, és hűlni kezd a légkör, de ki tudja mikor? Évtizedek, évszázadok, évezredek, évmilliók a Föld történetében nem olyan léptékű különbségek, mint az ember, vagy akár az egész emberiség életében.
Azért kíváncsi vagyok, hogy még meddig akarják vitatni:
1: a felmelegedést. 50 fok elég lesz?
2: az ember szerepét. 20 év elég lesz? Normálisan ez sok ezer év lenne.
3: ha majd mindez már egyértelmű lesz, akkor jön majd, hogy "Jaajjjj, de saaaajnos mi nem tudunk ebbe beleszólni...."
Nem tudunk ám egy fenét. Mi csináltuk.
4: végül az jön majd: "hát, sajnos most már késő".
Egy fenét. Vissza is lehet fordítani.
Ja, az pénzbe kerül majd. Sok pénzbe.
Rengeteg tényszerű bizonyíték, "marker" áll rendelkezésre arról, hogy milyen volt a Föld klímája a múltban, régmúltban. Többmillió, mi több (bizonyos fokú pontossággal persze) többszázmillió évre visszamenőleg.
Ebből nagyon szép kis grafikont lehet rajzolni, hogy miképp ingadozott a bolygó aktuális átlaghőmérséklete a különböző korszakokban.
Voltak benne ennél melegebb időszakok? Igen. Nagyon is.
DE!
Ami itt a lényeg, hogy ezek a változások KIVÉTEL NÉLKÜL, MINDIG többezer, többtízezer év alatt mentek végbe (és akkor ezek voltak a leggyorsabbak). Ez elégséges idősáv volt mindig is ahhoz, hogy a fajok adaptálódni tudjanak.
Most azonban arról beszélünk, hogy kétszáz (!) év alatt változott meg gyökeresen a hőmérséklet.
Egyes fajoknál ez gyakorlatilag egy generáció.
Tehát a jogos kérdés: mi a fene okozhatta ezt a brutálisan gyors éghajlatváltozást?
Nos, csak egyetlenegy faktor van, ami korábban nem volt jelen (nyugi, ezt a kutatók már 1000x átnézték, neked így nem kell): mégpedig az ember. Ember és emberi tevékenység korábban nem volt a képletben.
Mindenekelőtt, ha a "felmelegedés" csak hőmérséklet növekedést jelentene, akkor használható lenne az e névvel illetett jelenségre. De ebben az a tulajdonság számít a legkevésbé ez ember szempontjából.
Másrészt lehet, de nem érdemes ezt az egészet kívülről nézni. A földi ciklusok oka a nap működésének ciklusai (termonukleáris ciklusok), amelyeket lényegesen befolyásolnak a világűr egyéb folyamatai (volt például tömeges kihalási ciklus, évezredkre szóló változás meteorbecsapódás okán). Ami itt alapvetően és drasztikusan más, hogy e folyamatokat az emberi tevékenység durván befolyásolja.
Nem árt tudni, a matematika ismer olyan folyamatokat, amelyek bizonyos peremfeltételek mellett periodikusak és stabilak, más peremfeltételek esetén lényegesen nagyobbak az amplitudók, de vannak olyan peremfeltételeki si, amitől ugyanez a folyamat intabil, sőt divergens (elszáll). Az ember nem képes a folyamatot befolyásolni, annál inkább a feltételeket. És ez az igazi gond.
A föld elég nagy egy emberhez képest. A nap drasztikusan nagyobb. Minél nagyobb léptékű egy folyamat, annál "lomhább", vagyis nehezebb befolyásolni és ha periodikus, nagy a periódushossza. Röviden szólva, az emberélethez képest ezek a folyamatok akár ezerszeresen hosszabb lefutásúak. Sőt, vannak elemei, amelyek az emberiség életéhez képest is sokkal hosszabbak. És itt most nem az a kérdés, mi lesz a földdel, hanem az, mi lesz az emberrel. Aki egyes hiányokat legfeljebb napokig képes elviselni, de van olyan, amit csak (kivételes kondival) percekig.
Ez a kérdés tehát nem azt jelenti, mit művel maga a folyamat, hanem azt, lesz-e olyan ciklusrésze, amit az emberek nem bírnak ki. Ha ez bekövetkezik, akkor összeomlik az igen kényes gazdasági egyensúly, annak háborúk a következményei, és az jósolható, hogy a nagyobb gondot nem az időjárás okozza, hanem az emberi viselkedés. Nyilván nem az emberiség fog kihalni, de a maradék pár száz évre biztosítja magának a lényegesen rosszabb létformát. Jó esetben.
"pár száz évre"
Pár százezer évre biztosan.
Elfogytak a nyersanyagok, nem lesz második ipari forradalom. Marad a középkor, esetleg néhány vízierőművel.
A kérdés, hogy a globális felmelegedés természetes folyamat-e, és a jövőben jelentős lehűlésbe átfordulhat-e, rendkívül összetett és több szakterületet érint. Alább földrajzi és biológiai aspektusból, tudományos pontossággal vizsgáljuk meg a témát.
1. Földrajzi aspektus
1.1 Természetes klímaváltozási ciklusok
A Föld éghajlata a múltban számos természetes változáson ment keresztül, amelyeket különböző geológiai, csillagászati és légköri tényezők alakítottak:
a) Milanković-ciklusok
A Föld pályájának excentricitása, tengelyferdesége és precessziója (azaz a Föld pályamozgásának ciklikus változásai) időszakos klímaváltozásokat okoznak.
Excentricitás: Körülbelül 100 000 éves ciklusban változik a Föld pályájának alakja, ami a napsugárzás mennyiségét befolyásolja.
Tengelyferdeség: A Föld tengelyének dőlésszöge 41 000 éves ciklusokban változik, ami az évszakok intenzitására hat.
Precesszió: A Föld forgástengelyének „billegése” 19 000–23 000 éves ciklusokban változik, amely a napsugárzás eloszlását módosítja.
Ezek a ciklusok nagyban hozzájárultak az elmúlt 2,6 millió évben (a pleisztocénben) a jégkorszakok és melegebb időszakok váltakozásához.
b) Vulkanikus aktivitás
Nagy vulkánkitörések hatalmas mennyiségű aeroszolt (pl. kén-dioxidot) juttathatnak a sztratoszférába, amely visszaveri a napfényt és átmeneti lehűlést okozhat.
Példa: Az 1815-ös Tambora-kitörés egy „nyár nélküli évet” eredményezett.
c) Naptevékenység
A Nap aktivitása 11 éves ciklusokban változik, de hosszabb távon is jelentős ingadozásokat mutathat (pl. a Maunder-minimum a 17. században, amikor a Naptevékenység alacsony volt, és a „Kis jégkorszak” egyik kiváltó tényezője lehetett).
d) Termohalin cirkuláció
Az óceánok hő- és sótartalom-különbségei által hajtott áramlások (pl. Golf-áramlat) is befolyásolják a globális éghajlatot. Ha ezek az áramlatok lelassulnak vagy leállnak, az drasztikus regionális változásokat okozhat. Például a Golf-áramlat gyengülése Észak-Európában lehűléshez vezethet.
1.2 Az antropogén hatások szerepe
Az elmúlt 150 év globális felmelegedésének üteme és jellege kiemelkedik a természetes változásokból:
Az ipari forradalom óta az emberi tevékenység, különösen a fosszilis tüzelőanyagok égetése, jelentős mennyiségű szén-dioxidot (CO₂), metánt (CH₄) és más üvegházhatású gázt juttatott a légkörbe.
Az üvegházhatású gázok koncentrációjának növekedése a légkör energiaegyensúlyának megváltozását eredményezi, ami a globális átlaghőmérséklet emelkedéséhez vezet.
1.3 Lehetséges lehűlés a jövőben
Bár a globális felmelegedés jelenlegi tendenciája dominál, egy jövőbeli lehűlés elméletileg lehetséges, ha bizonyos természetes folyamatok felülírják az antropogén hatásokat. Példák:
Egy jelentős vulkánkitörés vagy vulkánsorozat rövid távon lehűlést okozhat.
A Golf-áramlat leállása és az Atlanti-óceán hőeloszlásának változása regionális lehűlést hozhat, különösen Európa és Észak-Amerika számára.
Egy új jégkorszak kialakulása azonban a jelenlegi üvegházhatású gázkoncentráció miatt rendkívül valószínűtlen, mivel ezek a gázok jelentősen lassítják a lehűlési folyamatokat.
2. Biológiai aspektus
2.1 Ökoszisztémák alkalmazkodása a változásokhoz
A globális felmelegedés és a lehetséges lehűlés hatalmas kihívást jelent a biológiai rendszerek számára.
a) Felmelegedés hatása az élőlényekre
Elterjedési területek változása: A hőmérséklet emelkedése miatt sok faj eltolódik a hűvösebb élőhelyek (pl. magasabb földrajzi szélességek vagy magasságok) felé.
Biodiverzitás csökkenése: A gyors felmelegedés miatt sok faj nem tud elég gyorsan alkalmazkodni vagy migrálni, ami kihaláshoz vezethet. Különösen érzékenyek az olyan ökoszisztémák, mint a korallzátonyok és a sarkvidéki régiók.
Invazív fajok térnyerése: Melegebb klímában jobban terjednek a kártevők és a betegségeket hordozó fajok, ami újabb problémákat okozhat az ökoszisztémákban.
b) Lehűlés hatása az élőlényekre
Egy lehűlés az élőhelyek összezsugorodását okozná, különösen a hideg éghajlatú területeken, mivel ezek a területek még hidegebbé válnának.
Az éghajlati övek délre tolódása jelentős stresszt gyakorolna az élővilágra, például a trópusi esőerdők ökoszisztémáira.
2.2 Szén-dioxid-szint és fotoszintézis
A növekvő CO₂-szint elősegítheti a növényi fotoszintézist, ami a növények gyorsabb növekedéséhez vezethet. Azonban:
Ez nem minden növény számára előnyös, és nem kompenzálja a felmelegedés negatív hatásait (pl. szárazság, talajpusztulás, szélsőséges időjárás).
Egy jövőbeli lehűlés esetén a növények fotoszintézise visszaesne, és a biomassza-termelés csökkenne.
3. A kettős folyamat lehetősége: Felmelegedés és lehűlés dinamikája
A globális felmelegedés és lehűlés folyamata között dinamikus kölcsönhatás van. Például a jégsapkák olvadása miatt az édesvíz nagy mennyiségben kerülhet az óceánokba, ami befolyásolhatja a termohalin cirkulációt és lehűléshez vezethet egyes régiókban.
Ugyanakkor az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok évtizedekig, sőt évszázadokig a légkörben maradhatnak, tovább növelve a globális hőmérsékletet.
Összegzés
A jelenlegi globális felmelegedés mögött elsősorban az emberi tevékenység áll, de természetes tényezők is közrejátszhatnak a hosszú távú klímaváltozásban. Bár a természetes klímaváltozási ciklusok és váratlan események (pl. vulkánkitörések vagy óceáni áramlatok változása) elméletileg okozhatnak lehűlést, a jelenlegi tudományos konszenzus szerint az emberi tevékenység által kiváltott felmelegedés a domináns tényező.
A kérdés hosszú távú megválaszolása interdiszciplináris kutatást igényel, amely figyelembe veszi a földrajzi és biológiai folyamatokat, valamint az emberi tevékenység hatását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!