Mohos-töböri nyári mínusz fokokat miért nem írják bele a napi hidegrekordokba?
Egyrészt azért, mert a Hungaromet-nek (az országos meteorológiai szolgálatnak) nincs ott időjárási állomása (és a kb. két éve oda telepített sem az övék). Másrészt gyanítom azért, mert ez egy speciális mikroklímájú hely (nagyon eltúlozva kb. olyan, mint ha egy letérkövezett udvarban mérnél) így nem annyira "szabványos".
#1: [link]
Régen pl a mérőállomások a településeken kívül voltak, aztán rájöttek, hogy érdemes betenni a településre, hiszen úgyis a lakóknak fontos az időjárás alakulása.
A Bükk amúgyis egy extrém helyszín, mert felmelegedés ide vagy oda az év bármelyik szakában lehet fagy. Szinte összeér az első és az utolsó fagyos nap dátuma. Aki ismeri ennek a töbörnek a helyét az azt is tudja, hogy nem ez a leghidegebb része a Bükknek, így simán lehet, hogy ettől is vannak nagyobb hidegek, csak azok nem annyira könnyen elérhető helyen vannak.
A hidegrekordok nyilvántartása során számos tényezőt vesznek figyelembe, és nem minden mért érték kerül be a hivatalos rekordok közé. Íme néhány ok, amiért a Mohos-töbörben mért nyári mínusz fokokat nem írják bele a napi hidegrekordokba:
1. Mérés Helyszíne és Körülményei
Lokális Éghajlati Sajátosságok: A Mohos-töbör egy specifikus mikroklímával rendelkező terület, ahol a hideg levegő könnyen összegyűlik. Az ilyen helyek mérési eredményei gyakran nem tükrözik a tágabb régió vagy ország éghajlatát.
Szabványos Mérőhelyek: A hivatalos rekordokhoz általában szabványos mérőállomásokat használnak, amelyek pontosan meghatározott helyeken és körülmények között mérik a hőmérsékletet. Az ilyen állomások elhelyezkedése és a mérések módja biztosítja az adatok összehasonlíthatóságát.
2. Adatok Validálása és Hitelessége
Mérési Módszerek: A hivatalos adatok validálásának része a mérési módszerek és eszközök hitelessége. Ha a mérési módszerek vagy eszközök nem felelnek meg a szabványoknak, az adatokat nem veszik figyelembe a rekordok nyilvántartásában.
Hitelesítési Eljárások: A hivatalos meteorológiai szolgálatoknak szigorú hitelesítési eljárásai vannak. Ha egy mérési hely nem esik át ezen eljárásokon, akkor az ott mért adatok nem kerülnek be a hivatalos nyilvántartásokba.
3. Adatok Területi és Időbeli Képviselete
Regionális Képviselet: Az országos vagy regionális rekordoknak az adott terület általános éghajlati viszonyait kell képviselniük. Az extrém helyek, mint a töbörök vagy szurdokok, nem feltétlenül reprezentálják a tágabb régió éghajlatát.
Időbeli Képviselet: A rekordokat hosszú időn keresztül gyűjtött adatok alapján állapítják meg. Az egy-egy helyen időnként mért extrém értékek nem feltétlenül mutatnak hosszú távú éghajlati tendenciákat.
4. Hivatalos Rekordok Szabályai
Meteorológiai Szabványok: A hivatalos rekordoknak meg kell felelniük a nemzetközi és nemzeti meteorológiai szabványoknak. Ezek a szabványok meghatározzák, hogy milyen körülmények között és hogyan kell mérni a hőmérsékletet a rekordok hitelessége érdekében.
Különleges Jelentőségű Területek: Egyes különleges jelentőségű területek, mint a Mohos-töbör, speciális figyelmet kapnak, de adataik külön kategóriában szerepelhetnek, nem feltétlenül a hivatalos napi rekordok között.
Összefoglalás
A Mohos-töbörben mért extrém hidegértékek fontosak lehetnek tudományos szempontból és az adott terület mikroklímájának tanulmányozása szempontjából, de a hivatalos napi hidegrekordok nyilvántartásába való bekerülésük több tényezőtől függ. Ezek közé tartozik a mérési helyszín és körülmények sajátosságai, az adatok hitelessége, a területi és időbeli reprezentativitás, valamint a hivatalos meteorológiai szabványoknak való megfelelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!