Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyik fület érő zaj ugyanúg...

Az egyik fület érő zaj ugyanúgy elnyomja a másikat érő hangot, mintha mindkettő mindkét fület egyaránt érné?

Figyelt kérdés

aug. 5. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:
76%
Ez egy érdekes kérdés. MP3 kódolásnál iskolában tanítják, melyik sáv mit hogyan maszkol, meg hogy van idöbeni maszkolás is, picivel nagy zaj elött meg egy darabig utána nem hallod a kisebbeket, de arról nem szólt a sztori, hogy mi van, ha az egyik füled steril környezetben kap. 10 decibel zajt, a másik mellet meg elúz egy egy vonat.
aug. 5. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Milyen értelemben? Úgy, hogyha az egyik fület nagyság-rendel intenzívebb hang éri mint a másikat? - úgy biztos, hogy nem fogod érzékelni a gyengébb hangot.


Az idegrendszeren belüli interferencia csak a basszus-sávban érvényesül (cca. 200 Hz-ig). Ez a jelenség felelős a jó térhallásért, és ezért nagyon fontos a sztereórendszereknél az egyes csatornák polaritásának a betartása.

aug. 5. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Esetleg felfoghatjuk-e úgy, hogy a két fül által közvetített kétféle jelfolyamból az agy először csinál egy mixelt jelfolyamot + egy a hang irányára vonatkozó infót, és a továbbiakban már csak ez utóbbiak kerülnek tudati felfogásra, nem pedig külön jobb füllel hallott hang és ballal?

Még az is érdekes lehet itt, hogy normál körülmények közt ugye nehéz a két fület két teljesen eltérő hanggal terhelni. A fülhallgató viszont közvetlen közelről belekiabál a fülbe, de az evolúció során ilyenhez nem lettünk szokva.

aug. 5. 21:41
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A gyakorlatban az látszik, hogy tudják zavarni egymást a két fülből érkező hangok. Telefonáláskor a másik fülünkbe érkező zaj zavarja a telefonálást.
aug. 6. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
#4 - tegyük még hozzá azt is, hogy a telefon önhang-csökkentő rendszerén keresztül is problémát okoz az erős külső zaj!
aug. 6. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az agy nem mixel, értelmez. A fül eredendően a hang felfogására szolgál, amit az agy a tapasztalat alapján értelmez. A két fül közötti kis térbeli eltérés ugyanazt a hangot kissé késleltetve (illetve kicsit más amplitúdó eloszlással) érzékel, a különbségből ugyancsak a tapasztalat alapján térirányt képes meghatározni, innen tudjuk, honnan jön a hang (az evolúció ezt az életben maradás segítőjeként hozta létre).

Csakhogy a jelenben egyidejűleg sokféle és eltérő erősségű hang éri füleinket, ezáltal egy megszokott funkció torzul, és a két hatás összehangolása nem működik. Ezért lesz érthetetlen két közel azonos intenzitású hang, amelyet a két fül külön hall, és a zavarás számos esete jöhet ki az intenzitáskülönbség és az amplitúdó, frekvencia különbség hatására.

Ki lehet próbálni, egy füllel mennyire becsülhető egy olyan hang iránya, amit más érzékszervünkkel nem érzékelünk. Vigyázat, nem olyan könnyű hallásmentessé tenni egy fület, van csonthallás is. És véazhelyzeben az agy minden elérhető információt feldolgoz.

aug. 7. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!