Miért nem hoznak létre csatornákat a duna és tisza között, hogy abból öntözzék a mezőgazdasági területeket?
Öntözésnek minek? Nem szokott esni az eső? Olyan növényeket kell ültetni aminek elég a csapadék - a grandiózus öntözőcsatornák kora lejárt, kis vízigényű csepegtetőöntözésnek van csak jövője.
Hajózási csatornának lenne értelme, de azt meg környezetvédők miatt nem lehet, mert ők a jóval környezetszennyezőbb vasutat szeretik.
A folyószabályozás úgy van nálunk kialakítva, hogy minél gyorsabban elvezessék a vizet. Ez jó volt egy darabig, de most már nem.
A szakemberek nem értenek egyet a részletekben, és nincs is annyi pénz.
Régóta tervbe van véve:
ebből valamennyi meg is épült:
csak pár dolog hátráltatja:
- sokba kerül
- a nyomvonalon valakiknek a tulajdona van (akik - némileg jogosan - sérelmeznék a kisajátítást/a szolgalmi jogot), utak, vezetékek vannak
- kérdéses a megtérülése, az ökológiai hatása (lásd a bős-nagymarosi vízlépcső körül is mekkora felháborodás volt)
"amikből kis csatornákon el lehetne egymás között vezetni a vizet, és azokból kellene öntöznie a gazdáknak."
Ez így szépen hangzik, többször felvetették a kb. száz éves vízügyi paradigmával - a városok védelme érdekében a folyókat ki kell egyenesíteni, azokat gátak közé kell szorítani, a lehullott csapadékot meg rövid úton el kell vezetni a folyókba - szembemenő fokgazdálkodást:
ami zanzásítva arról szól, hogy áradáskor a víztömeget árterületekre - "fokokra" - kell vezetni és az ott keletkezett vizet fel lehetne használni, csak az árterületeken élők ezt nem igazán komálják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!