Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A magyar mezőgazdaság képes...

A magyar mezőgazdaság képes lenne ellátni az országot?

Figyelt kérdés
A magyar föld képes lenne ellátni minket, anélkül, hogy egy szem élelmiszert is behoznánk? Éhezés lenne, vagy lenne elég élelmiszer, hogy mindenki 200kg-os állatra hízzon? Változna valamit az étkezési szokásunk, természetesen itthon nem termő gyümölcsöktől eltekintve? Maradna exportra valami?

jan. 20. 11:31
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
59%

Igen.

Csak hát az EU kivágatta a fákat, alááraz minden rakás szemétvzöldséget, így vágta tönkre a magyar gazdákat.

Most vehetedd 800-ért a krumplit, amit anno a disznóknak sem adtak oda.

jan. 20. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
62%

Több száz féle almánk volt, csak egy példa.

Mi exportáltuk a zöldséget, gyümölcsöt.

jan. 20. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
69%
A Kádár-rendszerben a sok háztáji gazdaság sok, olcsó, valódi bioélelmiszerrel látta el a népet. A földterület nagysága azóta sem változott, csakhát a tőkét nem azok kapták vissza akiktől az állam egykor elvette. Így még a külföldről behozott élelmiszer ellenére sem kielégítő a lakosság élelmezése.
jan. 20. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
51%

Persze, egyeske, nyilván az eu a hibás. Mert előtte itt volt a tejjel-mézzel folyó kánaán, mi?

Áruld már el, ha nem lenne olcsó import krumpli, ki fizetné meg a háromszor-ötször-tízszer annyiba kerülő hazait?

Meg miből?

Mert ugye ha nem lenne az a mocskos-szemét eu, akkor te nem járnál át a sógorokhoz tisztes fizetésért mosogatni, hanem otthon sopánkodnál, hogy a friss bölcsész diplomáddal már a mekibe sem vesznek fel, mert az évfolyamtársaid sütik a pommeszt ott is. Viszont krumplit szedni meg derogálna mert ugye mégiscsak a parasztok dolga az.

Lehet minden szart az eu-ra fogni, de akkor tessék szépen kilépni, oszt megoldani mindent okosba' putyin bácsi pincsijeként.

Vagy esetleg, talán, filájt, méjbí... megpróbálni értelmesen gondolkodni. Bár szerintem ezt te nem érted.

jan. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
100%

"A földterület nagysága azóta sem változott"

Az lehet (bár nem teljesen igaz), viszont az igények annál inkább.

Mert azt ugye elfelejted, hogy anno volt két féle kenyér, most meg ha nem kapsz teljes kiőrlésű, gluténmentes, házikovászos, durumlisztes, hárommagvas, energiaszegény erdélyi bio-cipót, akkor már csinálod is a következő hisztivideót tiktokra.

jan. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
52%

Ha egy baráti kormányunk lenne igen képesek lennénk! és exportálni is tudnánk! de ez csak álom marad még egy jó ideig.

Fiatal koromba minden kertesháznál volt kertizöldség, ma 1-2-ben ha látok, nagyink kertjébe gyerekként mikor kint voltam, tele volt kromplival amivel simán ki tudták húzni a hideg időket na meg zöldség, mindent megtermeltek! Boltból alig vettek valamit! ma? mindent onnan, szomorú mélységesen!

jan. 20. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
26%
5-ös, Az a kétféle kenyér viszont iszonyat jó volt! nem porlott másnap, nem kellett traktor hogy eltörjem a kenyeret, mert épp párnapja életünk leges legrosszabb kenyerét sikerült megvenni, hihetetlen volt tényleg! Napokon át tökéletes volt, érezni lehetett hogy igen az igazi búzából van semmi sallang! A dumója egy álom volt! Ma a pékeknek nem éri meg, mások az elvárások, de szerintem megfizetnék azé sokan!
jan. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 Hintalow ***** válasza:
100%

Kèpes lenne, minimál választékkal offkorsz.

Dèligyümölcsök, egyèb egzotikus fajták nem lennènek, de a hazaiból is az èlőmunka igènyesek (paradicsom, uborka, alma, körte, cseresznye, málna stb.) akkor ha mennènk nyaranta napszámba.

Nem akarsz? Hát èn sem nagyon 😀 ès ez is oka annak, hogy jobban megèri sokszor behozatni, mert itthon nem tudnak annyit fizetni s szedèsèrt, hogy megèrje.

jan. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
85%

Magyarország egyike azoknak az országoknak, amely képes saját magát teljesen ellátni mezőgazdasági termékekkel, sőt elég sokat exportálunk. Nagyon kevés olyan ország van, amelyiknek több, mint fele művelhető terület.


Anno a Sugár hozta be azt, hogy télen is lehetett paradicsomot kapni, ez a 80as években jelent meg, addig nem volt olyan, hogy szezonális zöldséget vagy gyümölcsöt szezonon kívül is lehetett frissen venni. A szocializmus egyik legnagyobb hibája az volt, hogy nem lehetett déligyümölcsöket venni, ez baromira frusztrálta a lakosságot. Akkor az volt az elv, hogy azt kell enni, amit megtermelünk.


Ma már elég furcsa lenne, ha télen nem lenne friss zöldség vagy gyümölcs, nem lehetne bármilyen trópusi terméket kapni vagy télen csak aszalt gyümölcsöt, lekvárt vagy befőttet lehetne enni.


A megtermelt termékeket saját magunk dolgoztuk fel és az árszabályozás miatt a versenyképes árral sem kellett törödni, ami azt jelentette, hogy kb minden iparág veszteségesen működött, ritka kivétel egyike a mezőgazdaság volt. Legalábbis sz alapanyagtermelés elég szépen hozott a konyhára.


A rendszerváltás után a nagyléptékű feldolgozóipar megszűnt, ennek voltak politikai okai, de alapvetően a gigagyárak egyszerűen nem voltak hatékonyak, mert a technológia régi volt. Itt jegyzem meg, hogy annak idején korántsem voltak annyira elájulva a kenyér minőségétől, mint amennyire itt úgy tűnik. Az a helyzet, hogy sokkal jobb minőségű kenyereket lehet most kapni, csak a jó minőségű termék árai jóval magasabbak.


A nagyüzemi élelmiszerfeldolgozás gondolata most is megvan. Érthetetlen, hogy miért. A kisléptékű feldolgozás nagyon sok embernek adhatna megélhetést, de valami miatt nem érdeke a vezetésnek, hogy támogassa a kis feldolgozókat. Próbáljon valaki kisvágóhídat nyitni rögtön megérti miről beszélek. Ez egyébként nem jellemző általánosan a kelet-európai országokra, Lengyelország pl nagyon támogatja a termelők feldolgozó tevékenységét.


A magyar mezőgazdaság másik nagy problémája az, hogy alapanyagot termel. Ez érthetetlen, hogy miért alakult így, mert a területek nagy része alkalmas lenne minőségi és nagyobb értékű termékek előállítására is. Zöldség és gyümölcstermesztésben pl nagyon jó adottságaink vannak, csak valami miatt nem vagyunk ebben versenyképesek. Az EU zöldség és gyümölcsfogyasztásának 70-80%-át Észak Afrikában és Spanyolországban termelik meg. Ennek egyik oka az energiaköltség, de hátrányba fognak kerülni ezek a területek a vízhiány miatt.


Úgy néz ki nálunk mintha a gazdálkodók nem akarnának felesleges kockázatot vállalni és új technológiákat tanulni. A zöldség és gyümölcstermesztés amúgy is nagy befeketés és tudásigényű elfoglaltság. Elég kockázatos a megtérülése, ha nem minden úgy alakul, ahogy tervezik. Szerintem ez az oka annak, hogy az ország területeinek nagyon nagy részén gabonát, kukoricát repcét és napraforgót termelnek.

jan. 20. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
77%

#9

"A szocializmus egyik legnagyobb hibája az volt, hogy nem lehetett déligyümölcsöket venni"

Ez a hét vicce. Vagy inkább a hónap vicce.

Hány éves vagy, honnan tájékozódsz?

Komolyan azt hiszed, hogy ez volt a szocializmus egyik legnagyobb hibája?

A déligyümölcs?

Édes jó istenem...

jan. 20. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!