Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amennyi utat megtettek a...

Amennyi utat megtettek a Voyager-ek, azt ma egy űrszondával mennyi idő alatt tudnánk megtenni? Mennyi időbe telne megelőzni őket?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy a mai kor legújabb és legjobb űrszondáját elindindítjuk a Naprendszerből kifelé.


A kérdés: A Voyager által most megtett kilométert mennyi idő alatt érné el (Naptól légvonalban megtett távolság számít)


B kérdés: A fellövéstől számolva mennyi idő múlva történne meg az előzés és hol érné utol? (Akár lehetne úgy hogy egymás mellett menjenek el :) )


C kérdés: Elméletben kitudnánk lőni valahogy? Tegyük fel nem akarunk űrszondát feltétlenül, hanem csak fizikailag megsemmisíteni, hogy fognánk neki? Vagy nem tudnánk sehogy sem semmivel eltalálni a pályáját, mert túl messze van? (Nem ér az, hogy önmegsemmisítő programot írunk rá (valami alkatrészt szándékosan túl melegedés állapotába küldünk szb) és rádión el küldjük.)


jún. 18. 13:32
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem mindegy az útvonal és az indítás ideje. Ugye volt 2 hintamanőver.

Nagyon nehéz lenne úgy tervezni, hogy akár csak látótávolságba kerüljenek.

Persze, megoldható lenne, de nagyon drágán.

jún. 18. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem akarnánk valami nagyon szélsőségeset (és egyben extrém költségeset), akkor kb. ugyanannyi idő alatt tudnánk utolérni őket, amennyi ideje már úton vannak.
jún. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sadam87 ***** válasza:
83%

"A kérdés: A Voyager által most megtett kilométert mennyi idő alatt érné el (Naptól légvonalban megtett távolság számít)"

Attól függ, hogy milyen gyorsan indítod el. ¯\_(ツ)_/¯

A szondák jellemzően viszonylag kis mértékben képesek megváltoztatni a saját sebességüket (legalábbis a világűrbeli sebességekhez mérten), a sebességük nagyjából attól függ, milyen gyorsan és milyen pályán indítják őket. (No meg a hintamanőverektől, amit az 1. válaszoló említett.) A Voyagerek viszonylag kis szondák voltak (800 kg), de az egyik legerősebb akkori rakétával (Titan III) indították. És ehhez jöttek még a hintamanőverek. (Azok nélkül a Voyagereknek nem lett volna elegendő sebességük ahhoz, hogy a Naprendszert elhagyó pályára álljanak.)

Konkrét példával: indítottak azóta szondát, ami elhagyja a naprendszert: a New Horizons szondát. (2006-ban indították, 2015-ben elment a Plútó mellett.) Nagyobb sebességgel indították, mint a Voyager szondákat (akkorával, hogy hintamanőver nélkül is elhagyná a Naprendszert), de csak egy (ráadásul gyengébb) hintamanővert tett a Jupiternél, így a sebessége kisebb a Voyager szondákénál, sosem fogja utolérni őket. (Mondjuk nem is abba az irányba megy.)

De ha egy elég nagy rakétával elég gyorsan indítanál a szondát, akkor utolérhetnék a Voyagereket.


"B kérdés: A fellövéstől számolva mennyi idő múlva történne meg az előzés és hol érné utol? (Akár lehetne úgy hogy egymás mellett menjenek el :) )"

Hát ez pontosan attól függ, hogy mekkora sebességre gyorsítod a szondát. Azt meg lásd fenn.


"C kérdés: Elméletben kitudnánk lőni valahogy? "

Nem hiszem, hogy jelen technikával be tudnák lőni a pozícióját olyan pontosan.

jún. 18. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
sadam87 - a "C" kérdésre adott válaszoddal nem értek egyet, hisz éppen már megvan hozzá az elég fejlett technikánk, hogy a szondát megközelítve automata radar (vagy inkább lézeres) beméréssel pontosan hozzá tudjon irányulni bármilyen pályakorrektorral felszerelt eszköz.
jún. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 sadam87 ***** válasza:
83%

#4

Mekkora a radar hatótávolsága? (Nagyon nagyot reálisan nem tud magával vinni a szonda.) És milyen pontosan tudjuk jelenlegi pozícióját? (Ezt tényleg nem tudom. Én arra tippelek, hogy annyira nem pontosan - mondjuk 100 ezer km-nél nem pontosabban - de igazából nem tudom, és nem is találtam rá gyors kereséssel adatot. Nyilván ha tévedek, és ennél lényegesen pontosabban tudják a pozíciót, akkor meg lehetne oldani jelen technikával - és jó adag türelemmel - is.)

jún. 18. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

sadam87 - természetesen nem földi használatra épített radarról van szó, hanem centi- vagy milliméteres hullámhosszú berendezésről, melynek nem kell megküzdenie az légköri csillapítással.


A mai impulzuslézerekkel még kb. három nagyság-rendel feljebb lehet menni, ami a térbeli felbontást illeti. A távolságot illetően pedig - nos - érdekes számokat fogsz kapni, ha egy kicsit utánaszámolsz!

jún. 18. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 sadam87 ***** válasza:
83%

#8

"természetesen nem földi használatra épített radarról van szó, hanem centi- vagy milliméteres hullámhosszú berendezésről, melynek nem kell megküzdenie az légköri csillapítással."

Tudom, hogy szoktak elég messzire radarozni a Földről, csak nem mindegy, hogy mekkora radarral vizsgálódnak, és mekkora tárgyat vizsgálnak, és milyen távolságra. Az alábbi link szerint kb. 1 km nagyságú objektumot tudnak detektálni 1 csillagászati egység távolságról. (És gondolom nem egy kis, űrhajóra szerelhető radarról van szó. Az ilyen vizsgálatokhoz gyakran az aceriboi teleszkópot használták - amíg működött.)

[link]

Ez alapján a nagyjából 4 méter átmérőjű Voyagert kb. 2400 km-ről lenne detektálható. (Természetesen a pontos érték sok tényezőtől függ.)

"A mai impulzuslézerekkel még kb. három nagyság-rendel feljebb lehet menni, ami a térbeli felbontást illeti."

De nem a térbeli felbontás a kérdés, hanem az érzékenység.

"A távolságot illetően pedig - nos - érdekes számokat fogsz kapni, ha egy kicsit utánaszámolsz!"

Mi lenne, ha te hoznál adatokat, számolásokat az állításod alátámasztására?

jún. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sadam87 ***** válasza:
75%
(Természetesen a 6. válaszra reagáltam...)
jún. 18. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!