Amennyi utat megtettek a Voyager-ek, azt ma egy űrszondával mennyi idő alatt tudnánk megtenni? Mennyi időbe telne megelőzni őket?
Tegyük fel, hogy a mai kor legújabb és legjobb űrszondáját elindindítjuk a Naprendszerből kifelé.
A kérdés: A Voyager által most megtett kilométert mennyi idő alatt érné el (Naptól légvonalban megtett távolság számít)
B kérdés: A fellövéstől számolva mennyi idő múlva történne meg az előzés és hol érné utol? (Akár lehetne úgy hogy egymás mellett menjenek el :) )
C kérdés: Elméletben kitudnánk lőni valahogy? Tegyük fel nem akarunk űrszondát feltétlenül, hanem csak fizikailag megsemmisíteni, hogy fognánk neki? Vagy nem tudnánk sehogy sem semmivel eltalálni a pályáját, mert túl messze van? (Nem ér az, hogy önmegsemmisítő programot írunk rá (valami alkatrészt szándékosan túl melegedés állapotába küldünk szb) és rádión el küldjük.)
Nagyon nem mindegy az útvonal és az indítás ideje. Ugye volt 2 hintamanőver.
Nagyon nehéz lenne úgy tervezni, hogy akár csak látótávolságba kerüljenek.
Persze, megoldható lenne, de nagyon drágán.
"A kérdés: A Voyager által most megtett kilométert mennyi idő alatt érné el (Naptól légvonalban megtett távolság számít)"
Attól függ, hogy milyen gyorsan indítod el. ¯\_(ツ)_/¯
A szondák jellemzően viszonylag kis mértékben képesek megváltoztatni a saját sebességüket (legalábbis a világűrbeli sebességekhez mérten), a sebességük nagyjából attól függ, milyen gyorsan és milyen pályán indítják őket. (No meg a hintamanőverektől, amit az 1. válaszoló említett.) A Voyagerek viszonylag kis szondák voltak (800 kg), de az egyik legerősebb akkori rakétával (Titan III) indították. És ehhez jöttek még a hintamanőverek. (Azok nélkül a Voyagereknek nem lett volna elegendő sebességük ahhoz, hogy a Naprendszert elhagyó pályára álljanak.)
Konkrét példával: indítottak azóta szondát, ami elhagyja a naprendszert: a New Horizons szondát. (2006-ban indították, 2015-ben elment a Plútó mellett.) Nagyobb sebességgel indították, mint a Voyager szondákat (akkorával, hogy hintamanőver nélkül is elhagyná a Naprendszert), de csak egy (ráadásul gyengébb) hintamanővert tett a Jupiternél, így a sebessége kisebb a Voyager szondákénál, sosem fogja utolérni őket. (Mondjuk nem is abba az irányba megy.)
De ha egy elég nagy rakétával elég gyorsan indítanál a szondát, akkor utolérhetnék a Voyagereket.
"B kérdés: A fellövéstől számolva mennyi idő múlva történne meg az előzés és hol érné utol? (Akár lehetne úgy hogy egymás mellett menjenek el :) )"
Hát ez pontosan attól függ, hogy mekkora sebességre gyorsítod a szondát. Azt meg lásd fenn.
"C kérdés: Elméletben kitudnánk lőni valahogy? "
Nem hiszem, hogy jelen technikával be tudnák lőni a pozícióját olyan pontosan.
#4
Mekkora a radar hatótávolsága? (Nagyon nagyot reálisan nem tud magával vinni a szonda.) És milyen pontosan tudjuk jelenlegi pozícióját? (Ezt tényleg nem tudom. Én arra tippelek, hogy annyira nem pontosan - mondjuk 100 ezer km-nél nem pontosabban - de igazából nem tudom, és nem is találtam rá gyors kereséssel adatot. Nyilván ha tévedek, és ennél lényegesen pontosabban tudják a pozíciót, akkor meg lehetne oldani jelen technikával - és jó adag türelemmel - is.)
sadam87 - természetesen nem földi használatra épített radarról van szó, hanem centi- vagy milliméteres hullámhosszú berendezésről, melynek nem kell megküzdenie az légköri csillapítással.
A mai impulzuslézerekkel még kb. három nagyság-rendel feljebb lehet menni, ami a térbeli felbontást illeti. A távolságot illetően pedig - nos - érdekes számokat fogsz kapni, ha egy kicsit utánaszámolsz!
#8
"természetesen nem földi használatra épített radarról van szó, hanem centi- vagy milliméteres hullámhosszú berendezésről, melynek nem kell megküzdenie az légköri csillapítással."
Tudom, hogy szoktak elég messzire radarozni a Földről, csak nem mindegy, hogy mekkora radarral vizsgálódnak, és mekkora tárgyat vizsgálnak, és milyen távolságra. Az alábbi link szerint kb. 1 km nagyságú objektumot tudnak detektálni 1 csillagászati egység távolságról. (És gondolom nem egy kis, űrhajóra szerelhető radarról van szó. Az ilyen vizsgálatokhoz gyakran az aceriboi teleszkópot használták - amíg működött.)
Ez alapján a nagyjából 4 méter átmérőjű Voyagert kb. 2400 km-ről lenne detektálható. (Természetesen a pontos érték sok tényezőtől függ.)
"A mai impulzuslézerekkel még kb. három nagyság-rendel feljebb lehet menni, ami a térbeli felbontást illeti."
De nem a térbeli felbontás a kérdés, hanem az érzékenység.
"A távolságot illetően pedig - nos - érdekes számokat fogsz kapni, ha egy kicsit utánaszámolsz!"
Mi lenne, ha te hoznál adatokat, számolásokat az állításod alátámasztására?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!